"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Lapsehoiutoetus — mis see on? (0)
12. aprill 2006

Tallinn on äsja kehtestanud lapsehoiutoetuse, mis on täiesti uus ja tundmatu sotsiaaltoetus. Abilinnapea Merike Martinson, mida see toetus endast kujutab?

Toetus on mõeldud lapsevanemaile, kel pole õnnestunud saada oma lapsele kohta lastesõimes või -aias. Lapsehoiutoetust saavad taotleda lapsevanemad, kes kasutavad litsentseeritud lapsehoidja teenuseid.

Väljamaksmine toimub linnaosa valitsuse sotsiaalhoolekande osakonna kaudu vastava avalduse ja arve alusel, kus kirjas lapsehoidjale makstud tasu. Linnavalitsuse määrusega on tänavuseks lapsehoiutoetuseks kehtestatud 1795 krooni kuus ühe lapse kohta.

Lastele vanuses aasta ja neli kuud kuni neli aastat (kaasa arvatud) hüvitatakse ühes kuus sellest 100%, 5–7-aastastele lastele (kaasa arvatud) või kuni kooliminekuni hüvitatakse lapsehoidmise kulust 80% ehk kuni 1436 krooni.

Vanuses 5–7 aastat (kaasa arvatud) või kuni kooliminekuni hüvitatakse kooliks ettevalmistamise teenuse eest tehtud kulutused ühes kuus 20% lapsehoiutoetuse määrast ehk kuni 359 krooni. Selles vanuses lastele makstakse lapsehoiutoetust 100% ulatuses juhul, kui ei taotleta kooliks ettevalmistamise toetust.

Millal saab seda taotlema hakata?

Lapsehoiutoetuse väljamaksmine Tallinnas algab kohe, kui sotsiaalministeeriumis on valminud lapsehoidmise teenuse regulatsioon, mis määrab teenusele esitatavad nõuded ja tingimused.

Regulatsiooni kohaselt hakkab maavanem väljastama tegevuslube, pidama lapsehoidjate registrit ja kontrollima teenuse pakkujate vastavust seadusele. Registrist saavad lapsevanemad leida endale sobiva lapsehoidja.

Kui oluliseks te seda toetust peate?

Et puutusin arstina korduvalt kokku laste turvalisuse probleemidega, võin kinnitada, et lapsehoidja amet on väga vastutusrikas ning lapsevanemal peab olema võimalus oma lapsele usaldusväärset hoidjat valida. Lapsehoiutoetuse eesmärk ongi tagada lapsele kvalifitseeritud lapsehoid.

Tallinnas on kutsetunnistust omavaid lapsehoidjaid praegu väga vähe. Nüüd on Tallinna Pedagoogiline Seminar taastanud lapsehoidjate koolitamise ning kursuste vastu on suur huvi.

160-tunnine koolitus annab mitmekülgsed teadmised pedagoogikast loovtegevuse ja juriidikani ning praktilised oskused (esmaabi). Kursuse läbinud sooritavad kutseeksami perekasvatuse instituudi juures. On põhjust uskuda, et tulekul on tubli täiendus häid lapsehoidjaid.
 
Sama määrusega kinnitati ka kooliks ettevalmistamise toetus. Kellele see on mõeldud?
Kooliks ettevalmistamise kulude hüvitamist saab taotleda lapsevanem, kelle 5-aastane või vanem laps ei käi lasteaias, vaid vastavates arendus- või huviringides tegevusluba omavate lasteaedade või koolide juures või kes saab seda teenust äriregistrisse kantud koolitusloaga FIE-lt.

Nende kulude eest on õigus saada linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonda esitatud arve alusel tagasi 359 krooni. Maksmine toimub tagasiulatuvalt tänavu 1. jaanuarist.

Linnaeelarves on lapsehoiu- ja kooliks ettevalmistamise toetuste maksmiseks tänavu 5 miljonit krooni.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.