"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Linn puhtaks! (0)
12. aprill 2006

Paistab, et lõpuks hakkab ka tänavune talv otsa saama. Jääpurikate oht on sedapuhku möödas ja aeg on koristada lume alt välja sulav rämps.

Loomulikult kannab hea peremees oma ümbruskonna eest ise pidevalt hoolt, kuid lemmikloomade väljaheidete rohkus näitab, et paljud meie hulgast pole siiski harjunud ühiselu reegleid järgima.

Kevadel loodetakse enamasti, et heakorrakuu raames saab linn taas puhtaks. Samas tahan panna südamele, et korras on linn vaid siis, kui koristatud on kogu linn, mitte ainult avalik linnaruum. Heakorrakuul, mis kuulutatakse välja aprillis ja kestab mai keskpaigani, saab kindlasti selleks ka linnalt tõhusat abi.

Siinkohal soovitab munitsipaalpolitsei eriti silmas pidada järgnevat:

* Teedelt, tänavatelt ja kõnniteedelt peavad saama koristatud sinna talve jooksul libeduse tõrjeks puistatud graniitsõelmed.
* Korrastatud peavad saama krundid ja kinnistud ning neid piiravad aiad ja piirded peavad saama parandatud ja värviga värskendatud.
* Korrastatud peavad saama hoonete fassaadid ja aknad pestud.
* Fassaadi pindadelt peab saama kõrvaldatud grafiti, mille on isehakanud kunstnikud sinna joonistanud ilmselt juba möödunud aastal, kui mitte varem. Siinjuures olgu lisatud, et grafiti joonistamine võõrale seinale on võõra vara rikkumine, mis on kriminaalkorras karistatav.
* Haljasalad peavad saama puhastatud kõigest sellest, mis sinna talve jooksul on kogunenud.
* Teed ja kõnniteed peavad saama korralikult remonditud, löökaugud sõiduteedel parandatud.
* Samuti ei taha munitsipaalpolitsei näha ühtegi üleajavat prügikasti, veel vähem isetegevuslikke prügi ladustamise kohti.

Omaette probleem on kinnistu omanike poolt väljapoole kinnistu piire linna maale olmejäätmete ladustamine. Seda on lubatud teha erandkorras ning prügi tuleb sealt ööpäeva jooksul minema vedada.

Vastavalt headele tavadele munitsipaalpolitsei heakorrakuu raames maksimaalset karistusmenetlust heakorra- ja jäätmehoolduseeskirja rikkujate suhtes ei rakenda, vaid annab neile võimaluse ära kasutada linna antud võimalusi heakorra parandamisel (nt luba puulehtede ja okste põletamiseks lõket teha).

Et munitsipaalpolitsei töötab nüüd ööpäev läbi, hoiame eriti silma peal koerapidajatel, kes lasevad oma lemmikutel vabalt ringi joosta ja haljasalasid reostada, samuti haljasalade ning sealsete rajatiste rikkujatel. Kindlasti ei lähe me mööda avaliku korra vastu eksijatest ning alkoholiseaduse rikkujatest. Jälgime ka kaevetöö eeskirjast kinnipidamist.
Igal juhul peavad linnapildist kaduma sellised «vaatamisväärsused», nagu on näha ülaloleval fotol.

Praeguseks on munitsipaalpolitsei menetlenud üle 6000 väärteoasja ja see on elukeskkonda oluliselt parandanud. Nii on ehitustööde tegijad asunud oma tööala nõuetekohaselt piirama ning tänavatelt on kadunud mitusada sõidukõlbmatut sõidukit.
Samuti on paljud ehitised saanud omale nõuetekohased numbrimärgid ning koeraomanikud on paigaldanud oma kinnistu piirdeaedadele koera olemasolust informeeriva tahvli.

Et elu linnas paremaks muuta, valmistas munitsipaalpolitsei ette heakorraeeskirja muudatuse, mis täpsustab oluliselt seal kasutatavaid mõisteid, teeb eeskirja nõuded linlastele selgemaks ning võimaldab seeläbi heakorda ja linlaste ohutust veelgi paremini tagada.

Loodame, et kinnistute omanikud ning kommunaalamet, keskkonnaamet ja linnaosade valitsused teevad kõik selleks, et linn muutuks kaunimaks ja vääriks rohelise pealinna staatust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.