"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lugeja küsib (0)
13. aprill 2006

Pealinna toimetusse laekunud lugejakiri tõstatas ühe levinud probleemi – korteriomanik ei taha anda üürnikule nõusolekut elukoha registreerimiseks. Vastab perekonnaseisuameti rahvastikuregistri büroo peaspetsialist Tarmo Tropp.

Kas üürniku registreerimine võib korteriomaniku jaoks probleemiks kujuneda?

Ei, sest rahvastikuregistris olev aadress ei anna iseenesest õigust seda korterit kasutada. Kui endine üürnik ei ole seaduskuuleka inimesena oma uut aadressi registrile teatanud, on korteriomanikul õigus registris isiku aadress ära muuta. Selleks tuleb teha kohaliku omavalitsuse rahvastikuregistri osakonnale vastav avaldus. Kui muud võimalust tõepoolest pole, on taotluse põhjendatuse korral võimalik registreerida end linnaosa täpsusega. Sel juhul elate registri andmeil küll Tallinnas, kuid teie elukoha aadress registris ei kajastu.

Miks on vaja end tallinlaseks registreerida?

Tallinlaseks ei ole vaja ekstra registreerida. Kui olete Tallinna elama asunud, siis seaduskuuleka inimesena registreerite kohalikus omavalitsuses oma elukoha ettenähtud 30 päeva jooksul. Rahvastikuregistris on teil siis Tallinna aadress ja seega oletegi täieõiguslik tallinlane.

Mis vahe on registreerimise ja nõukogude aja sissekirjutuse vahel?

Vahet ei oska välja tuua. Kindlasti on ühiseks eesmärgiks anda riigi ja kohaliku omavalitsuse asutustele ülevaade haldusterritooriumil elavatest isikutest, see võimaldab neil seadusega pandud ülesandeid täita. Tegelikult ongi neil, kes pole vahepeal elukohta vahetanud, registris nn sissekirjutusest pärit aadress.

Mida tallinlaseks registreerimine annab? Millised on n-ö õigused ja kohustused?

Õigus valida ja olla valitud Tallinna linnavolikokku. Saada tallinlastele mõeldud teenuseid ja toetusi. Maksumaksjana annate oma tulumaksust 56% Tallinnale.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.