"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn jätkab korterite otsustuskorras müüki sundüürnikele (0)
10. mai 2006

Viimasel linnavolikogu istungil küttis kirgi Isamaaliidu fraktsiooni algatatud eelnõu, millega sooviti välistada linnakorterite müüki sundüürnikele alla kehtiva turuhinna. Istungil viibisid ka sundüürnike esindajad, kes kandsid silte ORASe § 2 lg 2 tekstiga, mille järgi vara tagastamine või kompenseerimine ei tohi kahjustada teiste isikute seaduslikke huve ega tekitada uut ülekohut.

Eelnõu algataja, Isamaaliidu fraktsiooni esimehe Toomas Tõniste sõnul vajab sundüürnike probleem lahendamist, kuid korterid tuleks müüa turuhinnaga, millest arvatakse maha tehtud investeeringud. Ka pidas Tõniste võimalikuks kesklinna korterid müüa ning saadud raha eest ehitada munitsipaalkorterid, kuhu sundüürnikele rendipindu pakkuda.

Praegu on eelnõu algatajate arvates tekkinud olukord, kus ebavõrdsuse likvideerimise nime all tekitatakse veel suuremat ebavõrdsust. «Ei jäänud ju ka 1990. aastail suur osa sundüürnikke ootama, millal riik või omavalitsus neile korteri annab, vaid nad lahendasid oma korterimure ise, võttes sageli laenu praeguses mõistes müstiliste intressidega, 14–20 protsendiga. Rääkimata sellest, et praegu antakse ühtedele võimalus saada kolme-neljamiljonilisi kortereid, teised saavad vaid mõnesajatuhandelisi.» (väljavõte seletuskirjast)

Keskerakonna fraktsiooni nimel kõnelnud Deniss Boroditš kritiseeris Euroopa radikaalseimat, poolikult läbiviidud omandireformi. «Miks kaitseb Keskerakond sundüürnikke? Põhjus pole mitte tahtmises kellelegi kingitusi teha, vaid riigi ebaõiges käitumises. Riik oma eluruumide erastamise seadusega ei võimaldanud sundüürnikel kortereid erastada ega loovutatava elamispinna eest õiglast kompensatsiooni saada. Kunagi pandi seadusega riigile kohustuseks sundüürnike probleem lahendada, Isamaaliidu juhitud valitsused seda kohustust aga ei täitnud.

Sundüürnikel on põhiseadusega tagatud õiguspärane ootus oma kortereid erastada. Tuleb lähtuda ka sellest, et lahenduste venimises pole süüdi mitte kodanikud, vaid riik, ning seetõttu peaksime korterite võõrandamisel lähtuma just 15 aasta tagusest hinnast.

Samas tuletan meelde, et erastamisest riigile ja osaliselt ka omavalitsustele laekunud raha oli mõeldud just omandireformiga tekkinud probleemide lahendamiseks. Mis puutub sellesse, et mingi osa sundüürnikest on ise korteri leidnud, siis tuleb seda ainult tervitada ja neile inimestele peaksime kõik, eelkõige omaaegsed õigustatud subjektid, tänulikud olema.»

Eelnõu poolt hääletas 22 , vastu 28 linnavolikogu liiget, seega võib Tallinn korterite müüki otsustuskorras jätkata.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.