"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tallinn valmistub pidupäevaks (0)
10. mai 2006

Taani kuningas Erik IV andis 1248. aastal Tallinnale Lübecki linnaõiguse, mis tähendas Tallinna vastuvõtmist Euroopa linnade liitu. Seda tähtsat ajaloosündmust iga aasta 15. mail toimuva Tallinna päevaga tähistataksegi.

Tallinna päeva eesmärk on väärtustada linna ajalugu ja tallinlaseks olemist nii Eestis kui ka mujal maailmas. Esimest korda peeti Tallinna päeva 2002. aastal, seega on pika ja põneva ajalooga linna auks nüüd juba viiendat korda peetav pidu uhkeks ning paljudele osasaamis- ja kaasalöömisrõõmu pakkuvaks traditsiooniks kujunenud.

Pealinna sünnipäeva tähistamine muutub aasta-aastalt aina suurejoonelisemaks ja mitmekesisemaks.

Keskmes roheline pealinn

Kui Tallinn kannab 2011. aastal Euroopa kultuuripealinna tiitlit, toimub juba kümnes Tallinna päev. Abilinnapea Kaia Jäppineni sõnul on selleks aastaks seatud kõrged eesmärgid. «Tallinna päevast saab kultuuripealinna kalendri kevadine põhisündmus,» ütles Jäppinen. «Tallinna päev on pühendatud Tallinnale omasele linnakultuurile ja tallinlaseks olemisele. Tallinn on 2011. aastal Euroopa kultuuripealinn ainult seetõttu, et oleme juba 800 aastat väärtustanud linnaõigusi ning säilitanud linna arhitektuuri ja kultuuri.»

Lisaks väljakujunenud traditsioonidele pakub Tallinna päev alati ka midagi uut ja värskendavat. Näiteks sel aastal keskendub päev rohelise pealinna ideele. Sel puhul toimuvad mitmed arutelud rohelise Tallinna ja miljööväärtuslike piirkondade teemal.
«Sarnaselt Euroopa kultuuripealinna tiitliga, mida Euroopas juba 1985. aastast alates omistatakse ja mille eesmärgiks on edendada kultuurialast dialoogi, loob Tallinna väljapakutud rohelise pealinna idee uue traditsiooni, mis väärtustab keskkonnahoiuprojekte ning tunnustab linnade tehtavaid pingutusi harmoonilise linnakeskkonna loomisel,» ütles linnapea Jüri Ratas.

Rahvusvaheline sündmus

Esimest korda külastavad Tallinna päeva teiste Euroopa linnade esindajad. Külalisi tuleb näiteks Prahast, Madridist, Budapestist, Berliinist, Helsingist, Riiast ja mujalt, kokku 13 linnast.

Päev algab, nagu eelmistelgi aastatel, all-linna ja Toompead ühendava Lühikese jala värava piduliku avamisega. Traditsiooniliselt toimub raekojas Tallinna aukodanike kogu istung. Seekord tutvustab linnapea aukodanikele rohelise pealinna ideed ning kirjutatakse alla rohelise pealinna liikumist toetav memorandum.

Aukodanike kogu kui linnakodanike esindusorgan loodi eesmärgiga anda linlastele suurem võimalus linna probleemide arutamisel osaleda ja üldistes linna puudutavates küsimustes kaasa rääkida. Traditsiooniks on kujunenud ka Tallinna-teemaline fotovõistlus, millest võivad osa võtta kõik soovijad.

Tallinna elaniku Marju (54) sõnul tunneb ta suurt rõõmu, et kord aastas korraldatakse just talle, tallinlasele, üks eriline päev. Tallinlase Siimu (15) meelest on hea, et Tallinna päeval pööratakse tähelepanu ka noortele. «Näiteks eelmisel aastal oli püsti noortetelk, kust sai kasulikku infot, kuhu suvel laagrisse minna või mida muud põnevat ette võtta. Mina näiteks käisin tänu telgist saadud infole Soomes Avastaja laagris, kuhu tahan kindlasti ka sel aastal minna,» ütles Siim.

Tallinna päev 2006 – roheline pealinn

8.15–8.45 Eesti Kaitseväe Orkestri showprogramm Tattoo (Raekoja plats)
8.30 Lühikese jala värava pidulik avamine
8.45 Tallinna päeva pidulik avamine (Raekoja plats)
10 Ekskursioon Linnateatris (Lai 23). Teejuhiks teatrikunstnik Kustav-Agu Püüman
10–16 Tallinna Rahvaülikooli teabepäev (Estonia pst 5). Näitused, kursuste tutvustused jpm
11–19 Roheline koda Süda-Tataris. Avalik arutelu rohelise Tallinna ja miljööväärtuslike piirkondade teemal. Lisainfo ja registreerimine: indrek.leht@mail.ee, tel 515 5365 (püstkoda Pärnu mnt ja Süda nurgal)
11.45–16 Elamuspäev Kuldjala torni juures. Näidatakse Liivi sõjaks valmistuva Tallinna eluolu, sepa- ja kiviraiduri tööd, haavatute ravimist (Kuldjala torn ja linnamüür)
12 Näituse «Pilte Tallinna pühakodadest» avamine Fotomuuseumis (Raekoja 4/6)
12.30 Kadrioru Kivisilla kolmnurga purskkaevu avamine ja puude istutamine Kadrioru pargi kontsertväljakule. Eduard Vilde majamuuseumi ees (Roheline aas 3)
12.30–13.30 Rahvusvaheline stepptantsu päev. Esineb tantsustuudio Modus (Raekoja plats)
13–18 Noorte infotelk «Sinu suvi». Noortele jagatakse mitmekülgset informatsiooni suvise vaba aja sisustamise võimaluste kohta. Viktoriini «Tallinn» võitjate autasustamine. (Harju ja Niguliste nurgal)
13 Õpilaste orienteerumismäng «Sajandeid põnev» vanalinnas. Vajalik eelnev registreerumine tel 554 8572. Kogunemiskoht Linnamuuseum (Vene 17)
14 Heakorrakuu «Tallinn puhtaks» kontsert noortele. Esinevad Ursula ja Outset (Raekoja plats)
14 Ekskursioon Hobuveskis ja Köismäe tornis. Teejuhiks teatrikunstnik Kustav-Agu Püüman. Kogunemine Lai 27
15 Tallinna päev fotos. Sissejuhatavale loengule järgneb ühine ringkäik ja pildistamisretk Kalamajas koos juhendajatega. Parimad tööd pääsevad näitusele ning saavad auhinna. Osalemine tasuta, vajalik eelregistreerimine tel 661 0830 või kool@eestifoto.ee; lisainfo: www.eestifoto.ee/tallinnapaev. Kohtumispaik Tornide väljakul Suurtüki ja Laboratooriumi tänava linnamüüri läbimurde juures
15.30 Purskkaevu avamine Otsa muusikakooli ees (Suur-Karja 18)
16–17 University of Nebraska at Omaha Symphonic Wind Ensemble’i (USA) kontsert (Sõpruse kino esisel platsil)
16 Mõtisklus «Roheline Tallinn kirjanduses ja kinos» Tallinna Keskraamatukogu suures saalis (Estonia pst 8)
17 Orienteerumismäng «Sajandeid põnev» täiskasvanutele vanalinnas. Vajalik eelnev registreerumine tel 554 8572. Kogunemiskoht Linnamuuseum (Vene 17)
18–23 Kontsert linnarahvale ja heakorrakuu pidulik lõpetamine Raekoja platsil.
Esinevad Mart Sanderi Swingorkester (solistid Kelli Uustani ja Uno Loop), Slide 50, Genialistid, The Sun & Tanel Padar
20 Kinobussi välikino – Tallinna-teemalised filmid. Tallinna Keskraamatukogu sisehoov (Estonia pst 8)

Linnaosades

Salme kultuurikeskus (Salme 12)
15 Fotonäituse «Tallinn – muutuste linn» avamine
15.30–17.30 Lahtised ringitunnid
17.30 Infotund «Põhja-Tallinn – üks osa Tallinna linnast»
Lindakivi huviringide maja (Kalevipoja 10)
15 Vene Noorsooteatri etendus «Merineitsi»
Pirita vaba aja keskus (Merivälja tee 3)
12 Rein Marani loodusfilmid
12 Matk läbi Pirita linnaosa asumite (kogunemiskoht Metsavahi tee 4)
15 Enn Envaldi dokumentaalfilm «Tallinn enne ja nüüd»
19 Eesti Meestelaulu Seltsi Türnpu meeskoori kontsert
Mähe vaba aja keskus (Aianduse tee 64a)
15 Keskkonnapäev «Teine ring»
Kose vaba aja keskus (Puhkekodu tee 55b)
15 Seitsmevõistlus noortele – võisteldakse ka saapaviskes, meeleheites ja käegalöömises
Noortekeskuste programm
Noortekeskused on Tallinna päeval avatud kella 13–20
14 Performance «Panoraam – never ending Tallinn» Kristiine noortekeskuse esisel platsil
18 Mootorrattad vallutavad Kristiine noortekeskuse esise
13–20 Vanapaberi kogumise võistlus «Tallinlane – anna oma panus» Pääsküla noortekeskuses
15.30 Orienteerumismäng «Tallinn pildis ja ilmsi» Männiku noortekeskuses
16 Kesklinna noortekeskus korraldab tutvumiskäigu Põhja-Tallinna «Teistmoodi Tallinn»
Lisainfo: www.taninfo.ee

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.