"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Juubelihõngulised vanalinnapäevad (0)
24. mai 2006

Kahekümne viiendate vanalinnapäevade värvikast programmist leiab iga külastaja midagi endale sobivat. Seekordsete, 1.–4. juunini toimuvate vanalinnapäevade juhtmõtteks on «vanalinn õpetab».

Vanalinn on ideaalne õpikeskkond, mis pakub ääretult palju võimalusi kõikvõimalikele sihtgruppidele. Vanalinn on suur ekspositsioon, mida igaüks enda harimiseks kasutada saab.

Vanalinnapäevad avab suur kontsert Raekoja platsil. Esinevad rahvusooperi Estonia ooperisolistid, balletitantsijad ja sümfooniaorkester.

Reede, 2. juuni on muuseumide päralt. Programm kannab nime «Muuseumide ööpäev». Teiste muuseumide seas samuti muuseumipäevast osa võttev Tallinna Tehnika- ja Teaduskeskus näitab Hirvepargis lastele igiliikureid ja põnevaid füüsikakatseid. Vabaõhumuuseum tutvustab Liivi sõja aegset taluperet. Kahe päeva jooksul saab tolleaegsete inimeste elu ja tegevust jälgida ning soovi korral neid nende toimetamistes ka abistada.

Laupäeva, 3. juuni tähtsündmuseks on «Öömuusika festival». Vanalinna kirikutes, raekojas ja Raekoja platsil annavad kõrgetasemelisi kontserte parimad ansamblid ja interpreedid. Festival kulmineerub kell 21 algava suurkontserdiga Raekoja platsil, esinevad Hortus Musicus koos trummiartistide ja nabatantsijatega.

Viimane päev on traditsiooniline, sest nii Maikrahvi turniiri kui papagoilaskmist on korraldatud 1983. aastast. Seekord on need üritused aga eelmiste aastatega võrreldes veelgi suurejoonelisemad. Üritusi korraldav Mustpeade maja paneb sellele, et kõik oleks väljapeetult stiilipuhas ja ajastutruu, eriliselt suurt rõhku. Turniiripaiga kõrvale ehitatakse keskaegne loož, kust emandad ja isandad toimuvat jälgida saavad.

Vanalinn õpetab

Vanalinna Akadeemia eesotsas rektor magnificuse Jüri Kuuskemaaga korraldab loengutesarja, mille korraldamisele aitab kaasa keskaja uurimisega ja selle aja vaimsuse propageerimisega tegelev Mauritiuse Instituut. 2.–4. juunini peetakse iga päev neli rahvalikus laadis tasuta loengut.

Tehakse ka teatrit. Vaatajate ette tuuakse «Tristani ja Isolde lugu» – etendus saab alguse Raekoja platsilt, liigub ringi mööda vanalinna ning lõpeb teatri- ja muusikamuuseumi juures.

Täiesti uus ja kogu perele mõeldud üritus on «Elava ajaloo küla». OÜ Schenkenberg seab Tornide väljakule üles suured õpi- ja töötoad, kus linnarahvas ise kaasa lüüa saab. Liivi sõja aegne miljöö annab külastajale suurepärase võimaluse ajaloolist keskkonda tunnetada.

XXV Tallinna Vanalinna Päevade avapäeval toimub visioonikonverents «Vanalinn inspireerib: tulevik realiseerib mineviku unistused». Unistamine on hingevabaduse oluline tunnus ning väärika linnakodaniku privileeg. Konverentsil esinejad esitavad vanalinnaga seotud uudseid tulevikunägemusi, mis on inspireeritud Tallinna ajaloost leitud huvitavatest, kuid vähetuntud ideedest. Konverentsil astuvad üles tuntud mõtlejad, futuristlikud arhitektid ning missioonitundega kodanikud.

Lastele ja noortele

Lähtudes põhimõttest «rohkem sisu, vähem müra» sel aastal Raekoja platsil, ühel peamistest suuremate ürituste paikadest, popkultuuri ei näe.

Harjumäele kerkib noortemägi, kolmepäevase programmi valmistas ette Tallinna Noorsootöö Keskus koos noortekeskustega. Noortemäel saab ülevaate sellest, millega noortekeskustes tegeldakse. Lisaks sellele on võimalik osaleda eakaasalaste juhendatavates õpitubades.

Hirvepark on laste päralt. Üles seatakse lava, avatakse nukufilmitelk, kuulsa Wilchelm Telli juhendamisel saavad lapsed vibu- ja ammurajal osavust proovida.

Niguliste nõlvale üles seataval laval ja tantsupõrandal viljeldakse koos paremete rahvatantsuansamblite ja rahvalaulukooridega eesti rahvakultuuri.

Kaupmeeste tänaval pakuvad oma kaupa parimad kaupmehed ja käsitöömeistrid. Vana-turu kaelas on avatud traditsiooniline käsitöömeistrite turg.

Tallinna Vanalinna Hariduskolleegium seab õpitoad üles Vene tänaval. Seal saab tegelda nii maalimise kui metallitööga.

Samas on avatud ka traditsiooniline Vanaviisi turg.

Kuna tegemist on teatriaastaga, siis pakuvad igal päeval toimuvad ekskursioonid Eesti Nukuteatrisse, Linnateatrisse ja Estoniasse hea võimaluse vaadata teatrimaailma telgitagustesse.

XXV Tallinna Vanalinna Päevade programmist saab lähemalt lugeda internetist aadressil www.vanalinnapaevad.ee

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.