"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Raamatukogu liikuma! (0)
24. mai 2006

Iga neljas tallinlane kasutab raamatukogu. Tahan küll uskuda, et tegelikult on lugejaid tunduvalt rohkem kui raamatukogu kasutajaid, aga on selge, et ka raamatukogusid pole tulevases Euroopa kultuuripealinnas piisavalt.

Tallinnas on lisaks keskraamatukogule 19 haruraamatukogu. Praegu ei saa raamatukoguteenust piisavaks pidada Lasnamäel, kus on ainult kaks raamatukogu 112 000 elaniku kohta, ega ka Kristiines, kus raamatukogu üldse pole. Mõistagi on uute raamatukogude loomine ja sisustamine kallis ning toob kaasa iga-aastased püsikulud, seega ei ole uute raamatukogude valmimist kõikjale, kuhu vaja, niipea loota.

Raamatukogu ratastele

Mullu septembris kuulsin kohtumisel keskraamatukogu direktori Kaie Holmiga bussraamatukogu ideed esimest korda. Pean tunnistama, et algselt tundus mõte paremini maapiirkonda sobivat. Keskraamatukogu juhtkonnas oli aga selle üle juba mõnda aega aru peetud ja ka mitmes Euroopa linnas on seesugune kogemus olemas.
Nii töötab Soome pealinnas Helsingis, kus on ligi 600 00 elanikku, kaks raamatukogubussi, 105 000 elanikuga Islandi pealinnas Reikjavikis on üks liikuv raamatukogu. Tekkis küsimus, kas nendes, meist tunduvalt parema elatustasemega linnades pole siis kindlustatud transport raamatukoguni?

Tänaseks olen veendunud, et niisugune lugemisvara kättetoimetamise, aga ka teadmiste propageerimise teenus on linnadeski oluline.

Sama meelt oli linnavolikogu haridus- ja kultuurikomisjon, kes algatas eelnõu bussraamatukogu teenuse loomiseks juba 12. aprilli koosolekul. Viimasel volikogu istungil kiideti eelnõu heaks ning anti linnavalitsusele ülesanne alustada ettevalmistusi esimese bussi ostuks ja liikuva raamatukoguteenuse käivitamiseks.

Raamatust võib mõnu tunda

Lisaks Lasnamäele ja Kristiinele on ratastel raamatukogu kindlasti eriti suureks abiks hajaasustusega piirkondades, nagu Merivälja, Mähe, Kose, Rannamõisa tee äärde jäävad ja teised sellised elamupiirkonnad. Raamatubuss on lisavõimalus teavikute kättesaadavaks tegemisel neile, kelle liikumine on teatud määral piiratud, eeskätt lastele ja eakatele inimestele.

Aga samuti saab lugemisvara pakkuda nendele tallinlastele, kelle jaoks raamatukogu külastamine on seni olnud problemaatiline kas raamatukogu asukoha või lahtiolekuaegade tõttu.

Tahaks loota, et liikuv raamatukogu hakkab Tallinna tänavail veerema juba uue aasta algusest. Samas loodame edasi arendada keskraamatukogu võrgustikku, et luua raamatukogud piirkondadesse, kus neist on kõige suurem puudus. 

On oluline märkida, et bussraamatukogu pakub raamatukoguteenusele lisaväärtust ka aastate pärast ja olukorras, kus Tallinna raamatukoguvõrk on vajaduste kohaselt välja arendatud.

Olles innovatiivne ja kaasahaarav, peaks bussraamatukogu populariseerima lugemishuvi nii noorte kui vanade seas. Kui tänu raamatubussile tärkab lugemishuvi kas või sajal mürsikul, kes edaspidi raamatut kahjulikele mõnudele eelistavad, on algatus igati kulutusi väärt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.