"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tallinn propageerib rohelist meelelaadi (0)
24. mai 2006

Tallinna päeval, 15. mail andsid meile külla saabunud 15 linna esindajad allkirja Euroopa rohelise pealinna memorandumile.

Koos rohelise pealinna idee initsiaatori, Tallinna linnapea Jüri Rattaga andsid memorandumile allkirja Berliini, Viini, Praha, Varssavi, Ljubljana, Madridi, Helsingi, Riia, Vilniuse, Glasgow, Dartfordi, Tartu, Kieli ja Kotka esindaja ning neile lisaks Eesti Linnade Liidu esindaja.

Berliini linnapea Karin Schuberti sõnul on rohelise pealinna ideel kaks suurt eesmärki – esiteks keskkonna kaitsmiseks veelgi suuremaid jõupingutusi teha ning teiseks sellega teistele linnadele heaks eeskujuks olla. Glasgow esindaja Liz Cameron ütles, et Euroopa linnade koostöö mängib ümbritseva keskkonna hoidmisel ja kaitsmisel olulist rolli.

Helsingi linnapea Jussi Pajunen oli veendunud, et rohelise pealinna idee saab tulevikus sama populaarseks nagu praegune iga-aastane kultuuripealinna tiitli jagamine.

Toetajaskond kasvab

Kirja teel on memorandumile toetust avaldanud ka London, Pariis, Hamburg, Ateena, Rooma, Bratislava, Nikosia, Lissabon ja Kopenhaagen.

Eelmisel kolmapäeval tutvustas Tallinna linnapea rohelise pealinna ideed Strasbourgis ning kutsus Strasbourgi klubi neljandal aastakoosolekul osalenud linnade esindajaid memorandumiga ühinema. Selle tulemusel lisandus dokumendile üheksa allkirja.

Seega on nüüdseks rohelise pealinna memorandumile toetust avaldanud juba 35 Euroopa linna. «See näitab, et tänase Euroopa linnad mõtlevad meid ümbritsevale keskkonnale üha enam. Me ei saa looduselt ainult võtta, vaid peame ka andma ja kaitsma,» sõnas Ratas.

Strasbourgi klubi lõid 2003. aastal 20 Euroopa Liiduga liitunud suurlinnade linnapead ning selle eesmärgiks on rõhutada linnade osatähtsust laienevas Euroopas, edendada kogemustevahetust ning tihendada linnadevahelist koostööd.

Memorandumiga ühinenud linnad teevad Euroopa Komisjonile ettepaneku hakata sarnaselt Euroopa kultuuripealinna tiitliga välja andma Euroopa rohelise pealinna tiitlit.
Allakirjutanud linnade esindajad on valmis Euroopa rohelise pealinna tiitli omistamise põhimõtete, kriteeriumide ja protseduuride väljatöötamisele kaasa aitama.

Tallinna väljapakutud rohelise pealinna idee loob uue traditsiooni, mis väärtustab keskkonnahoiuprojekte ja tunnustab linnade tehtavaid pingutusi harmoonilise linnakeskkonna loomisel.

Ülim tunnustus

Euroopa Liidus eksisteerib mitmeid auhindu, millega pärjatakse linnade saavutusi elukeskkonna parendamise erinevates valdkondades. Puudub aga ülim Euroopa Liidu välja antav tunnustav tiitel, mis hindaks linnade tegevust linnakeskkonna parendamisel tervikuna.

Euroopa Liidu tasakaalustatud ja jätkusuutliku majandusliku ja sotsiaalse arengu eelduseks on inimväärse elukeskkonna tagamine. Probleem on eriti aktuaalne linnades ja linnastutes, kus elab üle 80% Euroopa kodanikest. Sellest johtuvalt nägi 2001. aastal vastu võetud kuues keskkonna tegevusprogramm ühe prioriteedina ette linnakeskkonna parendamise ja pidas vajalikuks töötada välja vastav strateegia. Nüüdseks on Euroopa Komisjon linnakeskkonda käsitleva strateegia juba ka vastu võtnud.

Tallinna linnapea sõnul vajavad linnade initsiatiiv ja jõupingutused keskkonna tervendamisel enam tunnustamist ning nende kogemused laiemat tutvustamist. «Linnad võtavad oma võtmerolli elukeskkonna tervendamisel ja inimeste elukvaliteedi parandamisel väga tõsiselt ning on selleks ära teinud märkimisväärse töö,» ütles Ratas.
Rohelise pealinna tiitli saaks säästva arengu põhimõtteid järgiv linn, kus lisaks keskkonnasõbralikele juhtimisotsustele ja üldise keskkonnateadlikkuse tõstmisele on rakendatud säästva arengu põhimõtteid, parandatud ühistranspordi kvaliteeti, laiendatud parkide ning haljasalade pindala, juurutatud jäätmekäitluse nüüdisaegseid põhimõtteid ja tehnoloogiaid või rakendatud innovaatilisi ja julgeid lahendusi linna üldise elukeskkonna oluliseks parendamiseks.

Euroopa rohelise pealinna tiitli kehtestamine ja väljaandmine annab lisatõuke linnade elukeskkonna tervendamiseks ja turvalisemaks muutmiseks, loob võimalused linnade parimate saavutuste esiletoomiseks ja levitamiseks ning tihendab linnade keskkonnaalast koostööd.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.