"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Koolilastel algas pikk puhkus (0)
07. juuni 2006

Enamiku üldhariduskoolide õpilaste jaoks on õppeaasta nüüdseks lõppenud ning kätte jõudnud aeg kerge südamega suurele suvele vastu astuda.

Kes vähegi tahtnud, on oma suvevaheaja kasuliku ja meeldiva tegevusega kindlustanud. Võimalusi selleks on piisavalt. Põhikooli ja gümnaasiumi lõpetajad saavad suvepuhkusele aga alles jaanipäeva eel, pärast viimaste küpsuseksamite sooritamist.

Lõppenud õppeaastal õppis Tallinna üldhariduskoolides ligi 50 000 õpilast, neist 13 451 algklassides, 22 647 põhikooliklassides ning 14 291 keskkoolis. Lastele hariduse andmise eest kandis hoolt kokku 5490 õpetajat. Eelmise aasta septembris alustas kooliteed 3304 mudilast, õpinguid keskkooliastmes alustas 4553 põhikooli lõpetanut. Tallinnas tegutses lõppenud õppeaastal 76 linna-, 13 era- ja kaks riigi üldhariduskooli.
Õpilaste arvu vähenemise tõttu jätkab Valdeku gümnaasium septembris põhikoolina. 650 õpilast mahutavas koolimajas omandas lõppenud kooliaastal teadmisi vaid 226 õpilast, neist vaid 25 last gümnaasiumis. Soovijate nappuse tõttu lõpetati vastuvõtt 10. klassi juba 2004. aastal.

Samal põhjusel ühinevad Nõmme gümnaasium ja Hiiu põhikool. Õpilaste arvu vähenemise ja vähese klassikomplektide arvu tõttu on nende koolide eriainete õpetajate tunnikoormus liiga väike ning sunnib neid teises koolis lisa teenima. Kahe kooli liitmine kindlustab õpetajad piisava töökoormusega ning võimaldab ka hoonete võimalusi paremini rakendada.

Seoses õpilaste puudumisega muudetakse Mustamäe 2. lasteaed-algkool koolieelseks lasteasutuseks Delfiin. Laagna lasteaed-algkool muutub lasteaed-põhikooliks, sest Tallinnas ei ole raske, sügava ja liitpuudega lastel põhihariduse omandamiseks piisavalt võimalusi. Praegu on lasteaia nimekirjas 138 last, algkoolis õpib 31 last.

«Koolivõrgu ümberkorraldamine on tingitud asjaolust, et demograafiliste arengute tõttu on Tallinna koolide õpilaste arv kahanenud alates 2000. aastast tänaseni umbes 10 000 õpilase võrra,» ütles abilinnapea Kaia Jäppinen. «Viimane suurem sündimuse laine oli aastatel 1989–1991 ehk laulva revolutsiooni päevil, pärast seda oli juurdekasv üsna tagasihoidlik.»

Jäppineni sõnul ei likvideeri linn ühtegi kooli kergekäeliselt. «Vastupidi, et parandada õpikeskkonda ja kõikidele õppuritele võrdsed tingimused luua, kasvavad investeeringud koolidesse aasta-aastalt,» rõhutas ta. «Arvestades sündimuse suurenemist viimastel aastatel, peaks õpilaste arv koolides aastast 2011 stabiliseeruma.»

Kutseharidus Kopli ametikoolist

2004. aasta septembris alustas 130 noort õpinguid vastloodud Kopli ametikoolis. Esimeses Tallinna munitsipaalkutsekoolis saab õppida kolmel perspektiivsel oskustöölise erialal – kinnisvarahooldaja, trammi ja trolli lukksepp-elektrik ning käsitöömeister. Neist kaht viimast eriala saab õppida nii eesti kui vene keeles.

Kopli ametikooli loomise idee hakkas idanema 2002. aastal linnavalitsuse ja ettevõtjate koostöös. Ametikoolis on loodud tänapäevased õpitingimused ning õpetamisel kasutatakse tänapäevaseid tehnoloogiaid. Koolil on juba mitu koostööpartnerit, nende hulgas ka sellised suured ja tuntud Tallinna tööandjad nagu BLRT Grupp, Tallinna Trammi- ja Trollibussikoondis, AS Tallinna Vesi ja AS Minu Vara. Ametikooli õpilased saavad võimaliku tulevase tööandja juures praktilisi tööoskusi omandada.

Järgmisest õppeaastast Kopli ametikoolis kutset omandama asuda soovijate vastuvõtt on juba alanud. Nimetatud kolmele ametile lisaks on valik täienenud koduteenindaja ja lukksepp-santehniku erialaga. Enamikku erialadest on võimalik õppida nii eesti kui ka vene keeles ning ka lõpetamata põhihariduse baasil.

Kopli ametikoolis õppimise võimalustest huvitatud saavad täpsemat teavet õppeosakonna telefonil 661 8010 ja sekretäri telefonil 661 8039 või aadressilt kopliamk.haridus.ee internetis.

Auhinnad parimale koolile ja õpetajale

Pidulikul õppeaasta lõpu vastuvõtul Tallinna haridusasutuste juhtidele 1. juunil lillepaviljonis kuulutati välja tänavuse Tallinna haridusasutuste kvaliteediauhinna saaja, parim integratsioonialase tegevusega haridusasutus, parim eesti keele õpetaja vene õppekeelega haridusasutuses ja parima õuealaga lasteaed.

Kvaliteediauhindu annab haridusamet välja juba viiendat aastat. Kokku kandideeris 21 haridusasutust või haridustöötajat. Parima integratsioonialase tegevusega haridusasutuse konkurss viidi läbi esimest korda. Kokku kandideeris auhinnale 17 haridusasutust. Teist aastat anti välja auhind parimale eesti keele õpetajale vene õppekeelega asutuses. Tänavu kandideeris auhinnale 15 õpetajat. Parima õuealaga lasteaia auhinnale kandideeris 14 lasteaeda.

 

Tallinna haridusasutuste kvaliteediauhinnad 2006

Hea õpetaja auhind
Jaanika Raudsepp, Vesiroosi lasteaed
Mare Robal, Lepatriinu lasteaed
Riina Laev ja Karin Kangur, Pallipõnni lasteaed
Zinaida Merenkova, Arbu lasteaed
Mart Rand, Kanutiaia noortemaja

Hea õpikeskkonnaga kooli/lasteaia auhind
Arbu lasteaed
Mustamäe reaalgümnaasium

Hästi juhitud lasteaia auhind
Kikka lasteaed

Hästi juhitud kooli auhind
I internaatkool

Parim integratsioonialase tegevusega haridusasutus
Koolieelsed lasteasutused
Eripreemia: Pääsupesa lasteaed
I koht: Mahtra lasteaed
II koht: Mustamäe 2. lasteaed-algkool
III koht: Kadaka lasteaed
Koolid
Eripreemia: Vana-Kalamaja täiskasvanute gümnaasium
I koht: Õismäe vene lütseum
II-III koht: Õismäe kool
II-III koht: Mustamäe reaalgümnaasium

Parim eesti keele õpetaja vene õppekeelega haridusasutuses
Koolieelsed lasteasutused
I koht: Hedi Minlibajeva, Vindi lasteaed
II koht: Margarita Romanenko, Liikuri lasteaed
III koht: Agnes Maasik, Paekaare lasteaed
Koolid
I koht: Albina Trutneva, Õismäe vene lütseum
II koht: Liili Eelmäe, Laagna gümnaasium
III koht: Olga Ivanova, Mustamäe reaalgümnaasium

Parima õuealaga lasteaed Mooniõite lasteaed
Piiri lasteaed
Allika lasteaed
Siisikese lasteaed
Linnamäe lasteaed
Merivälja lasteaed
Naba eralasteaed

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.