"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Linna kaardiseis lisaeelarvele vaadates (0)
07. juuni 2006

Tallinna linna 2006. aasta teine lisaeelarve kajastab Eesti Vabariigi pealinna elanike prioriteete ja eelistusi.

Valitsusjuht, peaminister Andrus Ansip on kinnitanud, et Eesti majandusel läheb hästi. Seda kinnitab ka Tallinna tänavune teine, üle poole miljardi krooni suurune lisaeelarve. Tänavune teine lisaeelarve kergitab eelarve kogumahu praeguselt 5,7 miljardilt kroonilt 6,25 miljardile kroonile.

Linnaeelarve on kaart, mis näitab kätte linna arengusuunad. Nii nagu riigieelarve kajastab riigi arengusuundi. Eesti on nii väike riik, et need kaks kaarti – pealinna ja riigi eelarve – peavad käima ühte jalga, mahtuma ühele (majanduslikule) pinnale, osalt kattuma ja seotud olema. Tallinna eelarveid ei anna Eesti arengu kontekstist ega ka teiste riikide ja teiste linnade arengu kontekstist välja tõsta.

See, et Tallinnast Tartusse viiva maantee küsimus on aktuaalne just nüüd, kui Tallinnas selle maantee nüüdisajastamisega sõna otseses mõttes ots lahti tehti, ei ole kokkusattumus.

Teed ja tänavad

Igal reedel käivad Tallinna koolide õpilased linnavalitsuse majaga tutvumas. Olen neilt küsinud, mis neid meie linnas häirib. Mõni ütleb, et teed on katki, teised jälle, et rulatamiskohti on vähe, mõni kurdab, et pargid on laokil, mõni muretseb turvalisuse pärast.

Ühe sõnaga kokku võttes leiavad kõik noored ärksa meelega tallinlased, et parandada tuleb elukeskkonda. Elukeskkond ja selle parandamine on ka lisaeelarve fookuses – märksõnadeks teed, tänavad, koolid, lasteaiad ja sotsiaaltoetused.

Ei möödu nädalatki, kui ajakirjandus ei räägiks pealinna teede olukorrast. Selle lisaeelarvega lisame juba eraldatud 396,5 miljonile kroonile üle 190 miljoni krooni.

Pealinna põhimagistraalide halva seisukorra ning rahanappuse tõttu ei ole viimastel aastatel jätkunud piisavalt raha kõrvaltänavate, kvartalisiseste teede ja kõnniteede kapitaalremondiks. Me teeme küll igal aastal suuri objekte, aga tuleb ausalt tunnistada, et kümme väikest augulist teelõiku paistab rohkem silma kui üks suur kordatehtu.

Meie linn ei lõpe paraadväljakutega, vaid algab igast hoovist ja igast õuest. Teeremont peab ulatuma kõikjale, mitte ainult linnast läbi.

Koolimajad ja lasteaiad

Kui ma mõne kuu eest Reaalkooli väikest maja külastasin, küsisid koolilapsed, miks ma tulin. Lihtne ja asjakohane küsimus. Olen võtnud endale eesmärgiks, et selle aasta sees proovin külastada linna kõiki koole ja lasteaedu. Oma silm on kuningas.

Meie koolide olukord ja ka laste hulk nendes on väga erinev. Aga nende kõigi eest peame me seisma. Selle lisaeelarvega saame lahendada 13 kooli, 31 lasteaia ja nelja huvikooli suuremaid ja väiksemaid muresid. Lisaks parandame seitsme lasteaia tuleohutust. Investeeringuteks haridusasutustesse on lisaeelarves ette nähtud kokku üle 30 miljoni krooni ning laste mänguväljakute rajamiseks 23 miljonit krooni.

Lisaeelarve näeb ette lisaks 2. ja 3. ka 4. sünnipäeva toetuse alates pere teisest lapsest. Sünnipäevatoetuse saajate ringi laiendamiseks on lisaeelarve eelnõus 1,8 miljonit krooni. Ühtlasi tahame eraldada lisaeelarvest 5 miljonit krooni I–IV klassi õpilastele töövihikute hinna kompenseerimiseks.

Spordi ja noorsoo valdkond saab investeeringuteks juurde 36 miljonit krooni, millest 30 miljonit krooni on mõeldud Haabersti vaba aja keskuse ehituseks, ning kultuurivaldkond ligi 28 miljonit krooni.

Praeguse linnavalitsuse jaoks pole vastuvõetav ehitada või ehtida Tallinna ainult võõraste silmade jaoks. Mitte keegi ei taha tulla linna, milles tolle linna elanikel endil hea elada ei ole.

Vaadakem Tallinnale pisut avarama pilguga, tunnistades, et meid mõjutab Eestis ja ka Euroopas toimuv – seda enam, et suvisel turismihooajal pole meie konkurendid mitte teised Eesti linnad, vaid Euroopa suurlinnade pere, kuhu suhteliselt väike Tallinngi kuulub.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.