"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Tallinn osaleb innovaatilistes ettevõtlusprojektides (0)
07. juuni 2006

Innovaatilisus on Tallinna ettevõtlusameti europrojektide keskne märksõna. Neid projekte rahastatakse erinevatest Euroopa Liidu struktuurifondidest ja programmidest.

Arenguprojektide koordinaatori Ingrid Hindriksoni sõnul kiputakse sõna «innovaatilisus» käsitlema kui mingit erakordselt teadusmahukat ettevõtmist. «Innovatsioon ei ole täheteadus, see on millegi uutmoodi tegemine,» selgitab Hindrikson.

Innovaatilist lähenemist on kasutatud näiteks projekti INNOMET II puhul. Selle projekti peaeesmärgiks on masinaehitusalase kutsehariduse täiendkoolitusprogrammide ettevõtete vajadustega vastavusse viimine ning koolide ja tööandjate vahelise koostöövõrgustiku arendamine.

Projekti jooksul luuakse internetipõhine masinaehitusalaste täiendkoolitusvõimaluste ja ettevõtete tööjõuvajaduste infosüsteem. Pakkumisi ja nõudlust analüüsides korrigeeritakse õppekavasid ning viiakse läbi katsekoolitusi projektis osalevate ettevõtete töötajate (kokku 370 inimest) kutseoskuste tõstmiseks.

Projekti tulemusel suureneb kutsehariduskeskuste suutlikkus täiendkoolituse pakkumisel ning ettevõtete konkurentsivõime. INNOMETi mudelit on plaanis tulevikus rakendada ka teistes ettevõtlussektorites.

Projekti juhib Eesti Masinatööstuse Liit, partnereid on kokku 18 – lisaks Tallinna ettevõtlusametile ka Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Tööstushariduskeskus, Tallinna Tehnikakõrgkool, Lasnamäe Mehhaanikakool jpt.

Kevadel edukalt lõppenud projekti INNOACT abil sai tööotsija vajalikku täiendkoolitust ning ettevõte nõutud oskuste ja teadmistega töötaja. Projekti käigus loodi ettevõtete ja tööhõivega tegelevate asutuste kontaktid ning koostöövõrgustik, kaardistati metalli- ja masinaehituse sektori ettevõtete tööjõuvajadus ning viidi läbi kutsenõustamise läbinud tööotsijate erialane koolitus. Eesmärgiks oli rohkem kui pooltele koolituse lõpetanutele uuringus osalenud ettevõtetes töökoha leidmine.

Projektis, mille rakenduspiirkonnaks olid Tallinn, Tartu, Kohtla-Järve ning Harjumaa, Tartumaa ja Ida-Virumaa, said kutsenõustamist 314 inimest, neist pea pooled said ka töökoha ja kutsetunnistuse.

Projekti peakoordinaator oli Tallinna ettevõtlusamet, partneriteks Tartu linnavalitsus, Eesti Masinatööstuse Liit ja tööturuamet.

Lõppes ka konkurentsitingimustes kõigile kasulikul viisil koostöö tegemise võimalusi uuriv projekt INNOCLUS II. Projekti idee tulenes vajadusest aktiviseerida koostööd mitte ainult ettevõtete, vaid ka haridus- ja teadusasutuste, ettevõtluse tugistruktuuride ja riiklike institutsioonide vahel. Projekti eesmärgiks oli masina-, metalli- ja aparaaditööstusettevõtete läbilöögivõime tugevdamine ning majandusarengu stimuleerimine võrgustike arendamise abil.

Uuenduslik aspekt projektipõhises arendustegevuses on olnud virtuaalkeskkonna loomine ettevõtete ressursside ratsionaalseks haldamiseks ja nende töö efektiivsuse ja tootlikkuse tõusuks.

Projekti koordineeris Tallinna ettevõtlusamet, partneriteks olid Eesti Masinatööstuse Liit, Edela-Soome regionaalnõukogu, Tartu linnavalitsus ja Turu täiskasvanute kutsehariduskeskus.

Projekti käigus külastati mitmeid edukaid Soome autotööstuse allhanke ettevõtteid ja ka Turu laevatehast, kus valmivad mitmed hiigelsuured reisiparvlaevad. Soomes käidi ka vastvalminud tööstusarengukeskuses, kuhu riigi, linna ja ettevõtjate ühisfinantseeringu toel muretsetakse uusimat tehnoloogiat tööliste väljaõppeks ja seadmete ühiseks kasutamiseks erinevate ettevõtete tootmisprotsessis.

Lisaks eelmainitud projektidele on Tallinna ettevõtlusamet Euroopa Liidu rahaga koostamas kohalikku innovatsioonistrateegiat ning strateegiat investeeringute ligimeelitamiseks. Eurorahaga on koordineeritud ka kolme turismi arendamist toetavat projekti, mille eesmärkideks on Tallinna kui Eesti turismivärava ja atraktiivse konverentsisihtkoha tuntuse suurendamine. Projektide käigus on valminud Tallinna tutvustav turundusvideo ning on läbi viidud turunduskampaania Soomes.
Täpsemat infot käimasolevate välisprojektide kohta saab internetist ettevõtlusameti kodulehelt aadressil ettevotja.tallinn.ee.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.