"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Tallinn restaureerib ajaloolisi pühakodasid (0)
20. juuni 2006

Aastal 2002 käivitati kirikute restaureerimise projekt «Tallinna kirikurenessanss», et restaureerida kultuurimälestisteks tunnistatud Tallinna ajaloolised kirikud.

Eesmärgiks on ka toetada kirikutornide, kabelite ja krüptide avamist ning tegelda kirikute ajaloo ja kunstiväärtuste tutvustamisega. Projekti on praegu haaratud 24 pealinna pühakoda.

«Tallinna kirikurenessansi» viiendaks aastaks on kavandatud viimaste aastakümnete suurimad restaureerimistööd. Koos lisaeelarvega kulutatakse sellel aastal Tallinna pühakodade restaureerimisele üle 18 miljoni krooni, ligi kaks korda rohkem kui 2005. aastal. Pikem on ka kirikute nimekiri, kus sellel aastal restaureerimistöid tehakse.

Tänavuseks kõige olulisemaks objektiks on Rootsi-Mihkli kiriku muuseumi ehitus.
Projekti finantseeritakse Euroopa Liidu struktuurifondidest Tallinna linna toetusel.

Muuseumi ehitus maksab kokku üle viie miljoni krooni, sellest viiendiku katab linna toetus. Selle tulemusena avatakse juba sügisel kiriku keldriruumides eestirootslaste muuseum.
Juba jaanuari lõpust käivad restaureerimistööd Toomkirikus, kus restaureeritakse aknad ja eeskoda ning konserveeritakse kiriku lääneseinal avastatud maalingud. Oleviste kirikus vahetatakse katuseplekki, Jaani kirikus ennistatakse räämas teenindavaid ruume.

Tallinna linna jaoks on olulised ka Nõmmel asuva Saksa Lunastaja kiriku restaureerimistööd, mida linn toetab ühe miljoni krooniga. Selle eest saab aastaid tühjalt seisnud ja ümberehitatud kirikul taastatud katusekonstruktsioonid ja aknad. Linna, riigi ja Nõmme Rahu koguduse kaasfinantseeritav projekt annab Tallinnale uue töötava kiriku ja kontserdipaiga.

Väiksematest töödest restaureeritakse Tallinna vanalinnas Adventkiriku fassaade ning uuritakse Pühavaimu kiriku põrandakonstruktsioonide ja pühakoja sisekliimat.
Juunis algavad restaureerimistööd Siimeoni kirikus, kus lõpetatakse kiriku siseruumide korrastamine.

Juulis algavad Peeteli kirikus ajaloolise vahelae ja aastakümneid tagasi lammutatud tornikiivri taastamistööd.

Samuti on sel aastal kavas restaureerida Kaarli ja Oleviste kiriku aknad, alustada restaureerimistöödega Kopli Nikolai Imetegija kirikus, korrastada Pühavaimu kiriku sisehoov ning remontida ja restaureerida Jaani kiriku katusekonstruktsioon.

Restaureeritavad kirikud

Toomkirik (Toom-Kooli 6)
Oleviste kirik (Lai 50)
Pühavaimu kirik (Pühavaimu 2)
Rootsi-Mihkli kirik (Rüütli 7/9)
Püha Nikolai kirik (Vene 24)
Issandamuutmise kirik (Suur-Kloostri 14)
Aleksander Nevski katedraal (Lossi plats 10)
Peeter-Pauli kirik (Vene 18)
Katariina kirik (Vene 12–18)
Ukraina kreeka-katoliku kirik (Laboratooriumi 22)
Kaarli kirik (Toompea 10)
Jaani kirik (Vabaduse väljak 10)
Adventkirik (Mere pst 3)
Peeteli kirik (Preesi 5)
Rahu kirik (Võsu 5)
Püha Siimeoni ja naisprohvet Hanna kirik (Ahtri 5)
Ristija Johannese kirik (Tähe 2)
Nikolai Imetegija kirik (Treiali 6)
Kaasani Jumalaema Sündimise kirik (Liivalaia 38)
Kõikide Kurbade Lohutaja Jumalaema kirik (Sitsi 15a)
Jaani Seegi kirik (Tartu mnt 16)
Kalju tänava baptistikirik (Kalju 1)
Nõmme Saksa Lunastaja kirik (Õie 10)
Vanausuliste palvela (Kibuvitsa 6)

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.