"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Pronkssõduri ümarlaud saavutab tulemuse (0)
30. august 2006

Nädal tagasi toimunud pronkssõduri-teemaline ümarlaud tõi kokku 27 organisatsiooni, neist igaühest kaks esindajat.

Ümarlauda kokku kutsudes oli minu üks eesmärk kuulata tekkinud küsimustes ära erinevate organisatsioonide esindajate arvamused ning edaspidi asuda otsima lahendusi kõiki rahuldava tulemuse saavutamiseks, et sünniks võimalikult laiapõhjaline kokkulepe.

Otsustasime ühiselt, et üksmeele leidmisel väärtustavad osalejad oma rolli erinevate sotsiaalsete kihtide, huvigruppide ja rahvuste lähendamisel. Selleks leppisid ümarlaual osalejad kokku kodukorras, kus nähakse ette, et ümarlauast osavõtjad austavad üldtunnustatud häid kombeid ja suhtuvad üksteise seisukohtadesse vastastikku lugupidavalt.

Otsustasime, et ühistele seisukohtadele jõudmine toimub läbirääkimiste, mitte hääletamise tulemusena ning et ümarlaud koguneb Tallinna linnavolikogu esimehe ettepanekul volikogu ruumes.

Kõik koosolekul esitatud seisukohad protokollitakse ning saadetakse osalejatele märkuste ja täpsustuste tegemiseks ning protokoll kinnitatakse iga järgmise kogunemise alguses. Et ümarlaua töö oleks tulemuslik ja et tagada selgem vastutus, esindavad ümarlaual osalevaid organisatsioone algusest peale selleks nimeliselt volitatud isikud.

Esimesel ümaralaual said kõik osalejad välja öelda oma seisukohad, mis kokkuvõttes jagunesid võrdselt kolmeks. Kolmandik osalejatest soovis tingimusteta olemasoleva olukorra säilitamist ehk mälestusmärgi allesjätmist omale kohale ning nad ei näinud ka vajadust Tõnismäel puhkavate säilmete ümbermatmiseks.

Teine kolmandik soovis, et igal juhul ja võimalikult kiiresti viidaks mälestusmärk mõnda teise kohta ja säilmed maetaks ümber, pidades nende paiknemist trollipeatuse all ebanormaalseks.

Kolmandik osalejatest leidis, et tuleb otsida alternatiivseid lahendusi. Olgu selleks siis kõnealuse piirkonna ümberkujundamine või sellele kohale uue tähenduse omistamine. Tähtis oleks see, et kaoksid pinged ühiskonnas.

Ümarlaual formuleeriti ühisseisukoha kujundamiseks lähtekohad, mida on võimalik organisatsioonides arutada, et nendes järgmisel kokkusaamisel kokku leppida või neid täiendada.

Ümarlaual osalenud organisatsioonid tõdesid, et Tallinnas Tõnismäel asuva haljasala ning sellel oleva mälestusmärgi ja sõjahaua tähendus ja tulevik on tekitanud vastuolusid, mis võivad lõhestada ühiskonda. Tunnetades vastutust üksteisemõistmise tagamise eest Eesti ühiskonnas, peavad ümarlaual osalejad oluliseks hinnata järgmisi väärtusi.

* Demokraatliku ühiskonna aluseks on sallivus erinevate tõekspidamiste ja hinnangute suhtes. Jõuga ei saa ega tohi kellegi tõekspidamisi muuta.
* Ümarlaud taunib mis tahes tegevust, mis õhutab tüli erinevate sotsiaalsete kihtide, huvigruppide ning rahvuste vahel.
* Mälestusmärgid on rajatud omas ajas kindlate ajalooliste sündmuste või isikute meenutamiseks. Kedagi ei saa keelata mäletamast ja mälestamast seda, mis talle on tähtis.
* Erimeelsuste ja vastuolude puhul otsitakse lahendust võimalikult laiapõhjaliste kokkulepete abil.
* Stabiilsus Eesti ühiskonnas ja riigi rahvusvaheline maine on tähtsam mis tahes poliitilistest ambitsioonidest. Sellest lähtuvalt peame õigeks loobuda mis tahes rahvustevahelisi konflikte õhutavast tegevusest Tõnismäe mälestusmärgi ümbruses.
* II maailmasõjas hukkunute mälestusmärgi ja selle juures asuva matmispaiga tulevik ei tohi riivata ühiskonna üldtunnustatud tõekspidamisi.
Otsustati, et kõik parandusettepanekud ja täiendused tehakse hiljemalt 8. septembriks ja et järgmine ümarlaud tuleb kokku 12. septembril kell 16.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.