"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Autovaba nädal – samm tervema linnakeskkonna poole (0)
13. september 2006

Esmaspäeval, 18. septembril algab üleeuroopaline autovaba nädal «Linnas ilma autota». 1. septembri järgne ja kahjuks juba harjumuspäraseks muutuv liikluskaos Tallinnas ei taha kuidagi leeveneda.

Usun, et enamik autojuhte nõustub, et nii Tallinn kui ka Tartu on igapäevasteks sõitudeks üha ebamugavamad linnad. Ometi ei ole linn ega selle tänavad iseenesest selles süüdi. Ebamugavaks teevad nii autojuhtide kui ka jalgsi, ühistranspordiga või rattaga liikujate jaoks linnakeskkonna just autod, mis kuidagi ära ei mahu ja omavahel läbi ei saa. Ja neid tuleb aina juurde…

Autod oleme me iseendaga linna kaasa toonud ja järelikult selle ebameeldiva olukorra peasüüdlased. Olukorra parandamiseks on paraku ainult üks mõistlik tee: peame muutma oma harjumusi ning järele mõtlema, kas iga hinna eest autost mugavust otsides meeleheitlikult trepist treppi sõites elukvaliteet ka tegelikult paremaks läheb. Pigem mitte, sest istume kaaskannatajatega lõputuis ummikutes ning hingame sisse seda, mis eessõitja neljarattalise pereliikme summutist otse autosalongi imendub, ning kadestame mööduvaid jalakäijaid, kes ammu enne sind soovitud sihtpunkti jõuavad. Linn ei ole paraku kummist ja autode hulk on maailma kõikides suurlinnades ammu mõistlikkuse piiri ületanud.

Üleeuroopalist autovaba päeva on korraldatud 2000. aastast. 2002. aastast alates on korraldatud säästvatele liikumisviisidele pühendatud nädalat. Tänavu 18.–24. septembrini teeb seda esimest korda ka Tallinn.

Autovabade päevade ja mobiilsusnädala eesmärk on tõsta liiklemisalast teadlikkust ning astuda valglinnastumise vastu, luues linnades säästvat liikumist soodustav meeldiv ja ohutu keskkond. Siin on oluline roll kohalikel omavalitsustel, kes peaksid koos kohalike partneritega parandama laste ja teiste jalgsi ning ka jalgrattaga liikujate turvalisust.

Paneme autojuhid mõtlema

Valglinnastumisega seotud liikluskorraldusprobleemid on Tallinna karm reaalsus. Linna päevapealt ümber kujundada ei saa ega peagi, muutma peavad end eeskätt igapäevased autokasutajad, kes oma sõidukitega teid ummistavad ja nii iseend kui ka kaaslinlasi mürgitavad.

Me ei taha kellelegi näpuga näidata ega igapäevaseid autokasutajaid hukka mõista. Küll aga soovime lahendusi pakkuda ning kõiki kaasa mõtlema kutsuda. Peame püüdma oma käitumist muutes olukorda parandada.

Autovaba nädala raames on kõikidel tallinlastel, aga eelkõige just väljaspool pealinna elavatel inimestel võimalus katsetada mitmes Euroopa suurlinnas edukalt töötavat «Pargi ja sõida» süsteemi.

Neljas Tallinna küljes, ühistranspordi sõlmpunktide-peatuste läheduses, on 18.–22. septembrini avatud tasuta valvega parklad. Nii saate kella 6–24 oma auto turvaliselt enne algavat suurummikut parklasse jätta ning mugavalt ühistranspordiga sihtpunkti jõuda. «Pargi ja sõida» parklas parkija saab tasuta ühistranspordi päevapileti, millega saab kõik oma vajalikud sõidud muretult ära teha. Kokkuvõttes säästate nii oma aega, raha kui ka närve, sest bensiinikulu linnas on suur ning ka parkimine kesklinnas on keeruline ja kulukas.

Parklad asuvad Paldiski maantee ääres Õismäe trollide lõpp-peatuses, Lasnamäe kanali alguses busside lõppjaamas, Pirital enne jõge Regati baari juures ning Pärnu maanteel endise Kalevi kommivabriku vastas üle tee olevas parklas, mille kõrvalt saab kiiresti ja mugavalt trammiga otse kesklinna sõita.

Õpetame lapsed ohutult liiklema

Autovaba nädala raames toimuvad üritused kõikides Tallinna linnaosades, kus igaühes vähemalt ühte kooli ja lasteaeda külastab maskott Fredi. Lastega üheskoos õpitakse läbi vahva meelelahutuse turvalist ja mõistlikku liiklemist.

Vanemale koolieale toimub paralleelselt märksa pikemaks kui nädalaks kavandatud «Kuldse saapa» projekt.

Projekti eesmärgiks on avardada koolilaste teadmisi keskkonda säästvast transpordist ning õpilaste abil välja selgitada ja kaardistada ohutud, keskkonda ja tervist säästvad liikumisvõimalused. Projekt aitab kaasa õppekava läbivate teemade, nagu keskkond ja säästev areng ning turvalisus, käsitlemisele koolis. Tulemusena selgitatakse välja ohtlikud kohad kooliteel ning tehakse linnaosavalitsustele ettepanekuid laste koolitee ohutumaks muutmiseks.

19. septembril toimub keskkonnaministeeriumi saalis seminar «Autostumise keskkonnamõju». Seminari eesmärk on koondada erinevad huvigrupid ja osapooled ühe laua taha ning otsida reaalseid lahendusi linnakeskkonna autovabamaks ja inimlikumaks muutmiseks.

Autovaba nädala korraldamisse oleme kaasanud võimalikult palju jätkusuutlikult mõtlevaid partnereid, kes nädala jooksul tutvustavad säästliku autosõidu õppimise võimalusi, pakuvad kütusekulu vähendavaid kütuselisandeid ja tasuta jalgrattaid ning tutvustavad uudseid elektrirollereid, millega kahekroonise elektrikulu eest saab läbida kuni 40 km.
Autovaba nädal lõpeb reedel, 22. septembril rahvusvahelise autovaba päevaga. Sel päeval on traditsiooniliselt autodest prii Vabaduse väljak. Platsil leiavad aset põnevad sportmängud ja võistlused ning õhtu lõpeb tasuta kontserdiga.

Autovaba nädala parklate asukohad ning täpse info kõikide ürituste kohta leiate internetist aadressil www.autovaba.ee.

Head autojuht! Leia palun enda jaoks hetk ning mõtle, mismoodi Sina saad oma igapäevaseid asjatoimetusi mõistlikumalt, vabamalt ja muretumalt korraldada.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.