"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tallinn tõstab liikluskultuuri (0)
13. september 2006

Möödunud reedel sai Tallinnas alguse rahvaliikumine «Hea liikleja». Tegemist on linnavalitsuse algatusega, mille eesmärgiks on tõsta liikluskultuuri pealinnas ning korralikku ja tähelepanelikku liiklejat väärtustada.

Liitumiseks vajaliku ankeedi saab täita Tallinna linnavalitsuse ja kõikide linnaosavalitsuste teenindussaalides.

Linnajuhtide ja liiklusspetsialistide ühisalgatuse otsene ajend on järjest kasvav liiklusavariide, sh surmaga lõppevate liiklusõnnetuste arv. Maanteeameti andmetel juhtus Eestis tänavu seitsme kuuga 1265 liiklusõnnetust, milles hukkus 97 ja sai vigastada 1725 inimest. Tallinnas juhtus 357 liiklusõnnetust, milles hukkus 13 ja sai viga 419 inimest.

 Võrreldes 2005. aasta seitsme kuuga on õnnetusi rohkem, hüppeliselt on kasvanud kiiruseületamise tõttu juhitamatuks muutunud sõidukite teelt väljasõidud ja kokkupõrked ristmikel.

Igast kümnest kannatada saanud lapsest seitse-kaheksa on liiklusõnnetusse sattunud täiskasvanu süül, sagenenud on jalakäijatele otsasõidud vöötradadel. Enamasti on õnnetuste põhjuseks hoolimatus, liikluseeskirja eiramine ja lihtsalt ülbus. Aasta-aastalt on aina teravamalt päevakorda tõusnud pinged ja närvilisus liikluses.

«Meie kohus on midagi ette võtta, sest lihtne tõsiasi, et ühtses liiklusruumis tuleb olla valmis kompromissideks ja vajadusel üksteise abistamiseks, on hakanud ununema,» ütles linnapea Jüri Ratas. «Algatus «Hea liikleja» on Tallinna linna siiras soov kutsuda kõiki endast ja teistest lugu pidavaid liiklejaid üles viisakusele, tähelepanelikkusele ja hoolivusele. Viimane aeg on pidurdada vohavat ignorantsust,» rõhutas Ratas.

Abilinnapea Jaanus Mutli sõnul on algatusega liituda väga lihtne – selleks tuleb täita sooviavaldus. Vastu antakse kleebis, mille saab näiteks autole kinnitada. «Boonusena loositakse aasta lõpus kõigi osalejate vahel välja aastane tasuta parkimiskaart. Kuid me loodame, et esmajoones tullakse väljendama soovi isikliku eeskujuga pealinna liikluskultuuri parandada,» kinnitas Mutli.

Linn korraldas liiklusohutuskampaaniad

Et tuletada seoses kooliaasta algusega sõidukijuhtidele meelde vajadust liikluses laste suhtes hoolivam ja tähelepanelikum olla, korraldas linnavalitsus 29. augustist kuni 5. septembrini liiklusohutuskampaania «Kool algab!», mis kutsus sõidukijuhte kiirust vähendama.

1. septembril ja kooli esimesel nädalal turvasid koolide juures laste ohutut sõidutee ületamist lisaks liikluspolitsei tugevdatud järelevalvele abipolitseinikud, vanavanemate liidu vabatahtlikud, Falcki töötajad ja munitsipaalpolitseinikud. Liikluse reguleerijad olid väljas eelkõige foorita ülekäiguradadel ja nende koolide juures, mis asuvad väga tiheda liiklusega tänavate läheduses. Kokku turvas poolsada liiklusreguleerijat 40 ülekäigurada.

Kooliaasta algaski Tallinnas liiklusohvriteta. Abilinnapea Merike Martinson, kellel Tallinna Lastehaigla peaarstina on varasemate kooliaasta alguses toimunud raskete liiklustraumade kogemus, peab seda nii ülekäiguradade turvamise kui selgitustöö tulemuseks, kuid paneb ühtlasi lastevanematele südamele, et lastele tuleb liikluses varitsevaid ohtusid pidevalt meelde tuletada. «Seda enam, et edaspidi tuleb kooliteed ületada abistajateta. Siis tuleb loota sõidukijuhtide tähelepanelikkusele ja hoolivusele, just heale liiklejale,» sõnas Martinson.

Hea liikleja näitab eeskuju

30. augustist 6. septembrini toimus Rocca al Mare kaubanduskeskuse ja 6. septembrist
11. septembrini Ülemiste keskuse ees liiklusohutuskampaania «Vaata seda!», mille ajal eksponeeriti avarii läbi teinud autoromu, mille juht hukkus tänavu 8. mail Harjumaal.

Kaks nädalat väldanud kampaania eesmärgiks oli mõjutada liiklusreegleid eiravaid, agressiivseid, iseenda ja teiste suhtes hoolimatut sõidustiili harrastavaid sõidukijuhte, näidates sellise käitumise võimalikku tagajärge. Vraki kõrvale oli paigaldatud selle autoga juhtunud õnnetust kirjeldava ja hoiatava tekstiga infotahvel.

Linnavalitsust toetasid liiklusohutuskampaaniate läbiviimisel Põhja politseiprefektuur, maanteeamet, MTÜ Operation Lifesaver Estonia, Eesti Autoklubi, autoettevõtete liit,  Ülemiste Center, OÜ Autosõit, OÜ Scannotec, AS Linnaleht, Autoajalehtede OÜ jt.

Naaberriikides pööratakse üha rohkem tähelepanu liiklusõnnetuste ennetamisele – liiklejate teadlikkuse tõstmisele ja suhtumise kujundamisele. Tallinna algatuse «Hea liikleja» eesmärgiks on kutsuda viisakaid liiklejaid ühinema, et liikluses hea eeskuju näitamisega ka nendele, kes ainult endaga arvestavad, käitumise ja suhtumise muutmiseks positiivne impulss anda.

Aktsiooniga on juba ühinenud ajaleht Postimees, rahvusooper Estonia, Odiumi autokool, motoföderatsioon, Urmo Aava rallitiim, jalgratturite liit, autospordi liit, Eesti Politsei, Eesti Taksojuhtide Liit ja Tallinna Taksokeskus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.