"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tulevast aastast muutub vee hind (0)
13. september 2006

Järgmise aasta alguses muutuvad Tallinna veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenuse hinnad 10,8% võrra.

Uued hinnad kehtestatakse 1. jaanuarist ASi Tallinna Vesi osutatavatele veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenustele. Eraisikutele tõuseb vee ja kanalisatsiooni hind 23,14 kroonilt m³ eest 25,64 kroonile. Juriidilistele isikutele tõuseb vee hind 31 kroonilt 34,35 kroonile, millele lisandub tasu 1 m³ reovee ärajuhtimise ja puhastamise eest.

Keskmine veetarbimine ühe inimese kohta on 3,08 m³ kuus. Seega maksab eraisik praegu vee tarbimise ja reovee ärajuhtimise eest kuus keskmiselt 71,27 krooni, tuleval aastal aga 78,97 krooni kuus.

Abilinnapea Jaanus Mutli sõnul on veehinna tõus 2001. aasta linnavalitsuse pärand, mis kaasnes linna peamise vee-ettevõtte enamusaktsiate müügiga. 2001. aastal sõlmis toonane Jüri Mõisa juhitud linnavalitsus ASiga Tallinna Vesi teenuslepingu, mis nägi ette 56,1-protsendilist vee ja kanalisatsiooni teenuse tariifi tõusu esimese viie aasta jooksul pärast ettevõtte erastamist.

Kui 2000. aastal oli hind 15 kr/m³, siis teenuslepingu järgi oleks see 2005. aastal olnud juba 23,42 kr/m³. 2002. aastal alustas linn toonase Tallinna linnapea Edgar Savisaare juhtimisel läbirääkimisi lepingu ümbervaatamiseks. Selle tulemusena hajutati planeeritud järsk hinnatõus pikema perioodi peale kuni aastani 2010. Tänu sellele oli vee ja kanalisatsiooni teenuse hind 2005. aastal 21,11 kr/m³.

Võrreldes Tallinna veehinda teiste Eesti linnadega, on see üsna soodne. Kui vee ja kanalisatsiooni hind Tallinnas on praegu 23,14 kr/m³, siis Pärnus 25,80 kr/m³, Tartus 24 kr/m³, Raplas 27 kr/m³, Haapsalus 24,45 kr/m³, Tapal 23,60 kr/m³ ja Rakveres 22 kr/m³. Brüsselis maksis mullu vee- ja kanalisatsiooniteenus 33 kr/m³ ja Helsingis 41 kr/m³.

Tallinn kompenseerib veehinna tõusu vähekindlustatud peredele, kus keskmine kuue kuu netosissetulek leibkonnaliikme kohta on alla 2500 krooni. Kompensatsiooni hakati maksmat 2005. aasta esimesest poolaastast. Taotluse selle aasta esimese poolaasta kompensatsiooniks saab esitada elukohajärgsele linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonnale 30. novembrini.

Viimaste aastate jooksul on AS Tallinna Vesi teinud palju investeeringuid, mille tulemusena on pealinna veekvaliteet oluliselt paranenud ja vastab ka ELi nõuetele.
ASi Tallinna Vesi juhatuse esimehe Roch Cheroux’ sõnul on vaja aga täiendavalt investeerida, et ettevõtte tegevus vastaks üha karmistuvatele keskkonna- ja kvaliteedinõuetele ning klientide ootustele. «Seetõttu investeerime järgneval viiel aastal veel ligi miljard krooni, et joogivee kvaliteeti ja torustike seisukorda parandada ja võimaldada kõigil linlastel ühiskanalisatsiooniga ühineda,» märkis Cheroux.

Kliendi rahulolu-uuringu tulemused on näidanud, et vee kvaliteet pealinnas on viimaste aastate jooksul kõigi näitajate osas (lõhn, maitse, joodavus) paranenud, sh viimase aasta jooksul 6,5% võrra. Praegu on 97% pealinna majapidamistest olemas ühendus ühiskanalisatsiooniga, mis on Eesti keskmisest näitajast (75%) oluliselt suurem. Aastaks 2011 peaks olema kõikidele Tallinna majapidamistele ühiskanalisatsiooniga liitumise võimalus ka loodud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.