"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Vabaduse väljak saab uue näo (0)
13. september 2006

Linnavalitsus sõlmib tenniseväljakute alal asuvate rajatiste omanikuga ühiste kavatsuste protokolli, mille kohaselt lepitakse kokku ühises tegutsemises maa alla parkla ja maa peale avalikult kasutatava linnaväljaku ehitamisel.

«Vabaduse väljak ei näe praegu kaugeltki pealinna esindusväljaku moodi välja,» nentis linnapea Jüri Ratas. «Nüüd oleme lõpuks jõudnud sinnamaale, et Vabaduse väljak ja lähiala võib saada 2009. aasta suve lõpuks detailplaneeringuga ette nähtud ilme.»

Linnapea sõnul kehtestab linnavolikogu Vabaduse väljaku ja lähiala detailplaneeringu veel sel aastal, järgmine aasta kulub projekteerimisele ja ehitaja leidmisele, töödega alustatakse 2008. aasta kevadel.

Vabaduse väljaku, Harjuoru ja Kaarli pst maa-ala detailplaneering näeb ette Vabaduse väljaku ning Kaarli puiestee ja bastionimüüri vahele jäävate kinnistute ühendamise, mille tulemusel tekkivale 2,3 ha suurusele kinnistule ehitatakse avatud linnaväljak ning maa alla umbes 400-kohaline parkla.

Kuna kogu ühendada plaanitav ala ei ole linna omanduses, vaid Kaarli pst 2 moodustatav kinnistu jääb Varamaad Kinnisvara OÜ omandisse, muudetakse vastuvõetud detailplaneeringut või võetakse vastu ja kehtestatakse uus detailplaneering selliselt, et erinevatele omanikele kuuluvaid kinnistuid ei ühendata. Kinnistute ühendamise korral jääks ühendatud kinnistu linna ja Varamaad Kinnisvara OÜ kaasomandisse.

Linnavalitsus tegi tänavu jaanuaris Varamaad Kinnisvarale ettepaneku kaaluda maa-aluse parkla ehitamiseks ja haldamiseks äriühingu moodustamist, kus osalused jaotuksid vastavalt kavandatavale ehitusalusele pinnale. Varamaad Kinnisvara soovis lähtuda osaluse jaotamisel äriplaani aluseks olevatest parkimiskohtadest.

Läbirääkimiste tulemusel jõuti kokkuleppele, et linn ja Varamaad Kinnisvara asutavad ühiselt äriühingu, milles linna osalus on 70% ja erafirma osalus 30%. Äriühing ehitab parkla ning jääb seda haldama või annab parkla haldamise üle kolmandale isikule.
Kinnistute maapealsele osale linna rajatava avalikult kasutatava linnaväljaku rajatised jäävad linna omandisse.

Lisaks parklale ehitatakse maa alla lai kaubanduspindadega jalakäijate tunnel, kuhu pääseb Vabaduse väljakule ehitatavast avarast trepistikust. Tunneli kaudu pääseks Kaarli puiestee esplanaadile, Roosikrantsi tänava algusse ja ka parklasse.
«Maa-aluse parkla rajamisel kujuneb Vabaduse väljakust riigi esindusväljak ning pealinnale kohane jalakäijate-ala,» kinnitas abilinnapea Kalev Kallo.

Ettevalmistusi Vabaduse väljaku muutmiseks esinduslikuks keskväljakuks alustati kaheksa aasta eest ideekonkursi korraldamisega. Detailplaneering algatati 13. detsembril 2000. aastal, vahepeal on detailplaneeringu lähteülesannet täiendatud.

OÜ Alver Trummal Arhitektid poolt 10,4 hektari suurusele alale koostatud detailplaneeringu eesmärgiks on Vabaduse väljaku, Harjuoru ja sellega külgneva ala ümberkujundamine esinduslikuks linna peaväljakuks ning vanalinna ümbritseva puhke- ja haljasvööndi osaks.

Maapealne tasand kujundatakse jalakäijate alaks. Tänu parkimise maa alla viimisele tagatakse jalakäijatele maapinna tasandil takistusteta liikumine.

Väljak laieneks praegu aiaga piiratud tenniseväljakute arvelt, kulgedes mööda bastionimüüri kuni Toompea tänavani. Sellise lahenduse tulemusel muutuvad suure ajaloolise väärtusega bastionimüürid täies ulatuses avatuks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.