"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Autovaba nädal oli edukas (0)
27. september 2006

Paljude Euroopa suurlinnade eeskujul korraldas Tallinn sel aastal esimest korda autovaba päeva asemel terve nädala pikkuse üritustesarja.

Autovaba nädal algas esmaspäeva, 18. septembri hommikul kell 7.45 auto, bussi ja jalgratta võidusõiduga Õismäelt kesklinna. Võistluse võitis mõnevõrra üllatuslikult jalgrattur, kellel kulus Õismäelt linnavalitsuse hoone ette jõudmiseks 18 minutit. Buss jäi maha seitsme minutiga. Viimaseks jäi autojuht, kes omakorda bussist kaks minutit hiljem sihtpunkti jõudis.

Autovaba nädala raames oli võimalik katsetada mitmes Euroopa suurlinnas edukalt töötavat «pargi ja sõida»-süsteemi. Neljas kohas üle linna olid ühistranspordipeatuste läheduses avatud tasuta valvega parklad. Eksperiment osutus üllatavalt populaarseks.

Nädala jooksul otsustas ühistranspordi kasuks ligi 1100 autoreisijat. Seega oli tänu «pargi ja sõida»-süsteemile nädala jooksul linnas kokku 10 km jagu vähem ummikuid. Kõige populaarsem oli Pärnu mnt parkla Kalevi juures, kus parkis kuni 150 autot päevas.

Eksperiment näitas, et paljud äärelinna ning Tallinna ümbritsevate valdade elanikud on valmis oma auto ühistranspordi vastu vahetama. «Pargi ja sõida»-süsteemi eesmärk on autosid eeskätt kesklinnast eemal hoida.

Oli lapsevanemaid, kes tunnistasid, et autovabal nädalal sai nende 5-6-aastane mudilane esimest korda elus trammiga sõidust rõõmu tunda. Seni olid kõik nende igapäevased sõidud tehtud autoga.

Autovaba nädala raames toimusid üritused kõikides Tallinna linnaosades. Paljudes koolides ja lasteaedades käis külas maskott Fredi. Lastega üheskoos õpiti läbi mängu turvalist ja mõistlikku liiklemist. Vanemale koolieale kestab «Kuldse saapa» projekt, mille eesmärgiks on avardada koolilaste teadmisi keskkonda säästvast transpordist ning välja selgitada ja kaardistada ohutud, keskkonda ning tervist säästvad liikumisvõimalused.

Selgitatakse välja ohtlikud kohad kooliteel ning tehakse linnaosavalitsustele ettepanekud, kuidas laste koolitee ohutumaks muuta. Projekti raames toimus reedel suur orienteerumismäng vanalinnas.

19. septembril toimus keskkonnaministeeriumi saalis seminar «Autostumise keskkonnamõju». Autovaba nädala korraldamisse oli kaasatud ka palju keskkonda säästvat liiklemist õpetavaid partnereid.

Autovaba nädal lõppes reedel, 22. septembril rahvusvahelise autovaba päevaga. Lisaks kontserdile toimusid Vabaduse väljakul sportlikud meelelahutusüritused – tänavakorvpall ja jalgpall batuudil. Avatud oli rulluisukool ja tasuta jalgrattalaenutus. Citybike korraldas huvilistele tasuta kahetunnise rattamatka Tallinna südalinnas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.