"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Nelja aasta pärast on Tallinnal uus haldushoone (0)
27. september 2006

Linnavalitsuse uuest hoonest on räägitud aastaid. Idee elluviimise edasilükkamiseks on ikka leidunud mõni põhjus ning nii on mõtet nagu tulist kartulit peost pihku hüpitatud.

Kui praegune linnavalitsus uue haldushoone ideega tegelema hakkas, polnud garantiid, et seekord asjad liikuma hakkavad. Kasvavad kulud päevinäinud hoonete ülalpidamiseks ja lappimiseks vaid süvendavad veendumust, et uue hoone rajamiseks on käes viimane aeg.

Kevadel linnapea käskkirjaga moodustatud komisjon on oma töö teinud ning linnavalitsus ja linnavolikogu uue raekoja ehitamise kava heaks kiitnud. Otsuse poolt olid kõik volikogus esindatud poliitilised jõud. Nüüd tuleb hea seista, et ehituse ettevalmistamisega seonduv tegevus ajagraafikus püsiks.

Arhitektide liidu esimees Ülar Mark kinnitas ajakirjanduses, et Tallinna üldplaneeringus on Petrooleumi tänava pikenduse äärne maa määratud uue ooperiteatri rajamiseks. Mark kas pole üldplaneeringut näinud või ei oska seda dokumenti lugeda. Ka üleskutse uue linnavalitsuse asukohta kinnitava komisjoni kokkukutsumiseks on hiljaks jäänud, sest komisjon on töö lõpetanud ning volikogu otsuse vastu võtnud.

Võimalikest parim asukoht

Tundub, et Mark ja oma energiat tühjadele vaidlustele raiskav arhitektide liidu eliit ei suuda reaalsust objektiivselt hinnata. Kuidas teisiti mõista Margi teadet liidu loobumisest koostööst uue hoone rahvusvahelise arhitektuurikonkursi žüriis, kui sellesse kuulumiseks on oma nõusoleku andnud juba neli arhitektide liidu liiget, kellest üks, Martti Preem, kuulub ka erialaliidu juhatusse.

Uue hoone rahvusvahelise arhitektuurikonkursi tingimused said 13. septembril linnavalitsuse istungil heakskiidu. Ideekavandi konkurss, mis on ühtlasi ka projekteerimise riigihange, vältab kuus kuud ning sellele järgneb juba detailplaneeringu koostamine, mis võtab aasta. Tähtaeg on reaalne, kui ideekonkursi võidutöö jääb detailplaneeringu eskiisiks, detailplaneering ei ole üldplaneeringut muutev ning sellele ei esitata avalikustamisel põhjendatud ettepanekuid ja vastuväiteid.

Ehitusprojekti koostamisele ning ehituskonkursi läbiviimisele kulub samuti aasta. Seejärel algaks uue hoone ehitus, mille korralik töövõtja suudaks lõpetada 1,5 aastaga. Graafikus püsimine sunnib asjaosalisi tugevasti pingutama, ent hea tahtmise juures on ülalkirjeldatud graafik täiesti reaalne.

Kõik üksused ühte majja

Uus raekoda tuleb ehitada perspektiivitundega, et valminud hoone juba mõne aasta möödudes taas kitsaks ei jääks. Petrooleumi pikenduse hoonesse peaksid mahtuma kõik linnavalituse ametid ning ka volikogu oma kabinettide, fraktsiooniruumide ja koosolekutesaaliga.

Arvestades linnavalitsuse ja linnavolikogu töötajate arvuks 1100 inimest, tuleks majja kogupinda umbes 35 000 m², millest linnavolikogu vajadus on 3000 m². Volikogu käsutusse jääb umbes sada inimest mahutav saal, millele lisanduvad ruumid külastajatele ja ajakirjanikele ning linnavolikogu esimehe, nõunike, fraktsioonide, komisjonide ja teenindava personali tööruumid.

Linnavalitsuse, linnakantselei, ametite tööruumide ja üldiste tehniliste ruumide vajadus on 32 000 m². Uude hoonesse peavad mahtuma linnapea, abilinnapeade ja linnasekretäri kabinetid ja ametnike tööruumid arvestuslikult 10 m² inimese kohta. Igale korrusele on plaanis rajada ka nõupidamiste tuba. Veel planeeritakse ehitisse 6500 m² tehnilist ja üldkasutatavat pinda ning 1000 m² linnakodanike teenindusruume. Linnavalitsuse istungite saal tuleb 100-kohaline, suurusega 200 m², konverentsisaal 250-kohaline ja 450 m² suurune.

Veel ehitatakse 2500 m² arhiiviruume, õppeklassid, tehnilised ruumid soojasõlme, ventilatsiooni, jahutuse, elektrisüsteemide, generaatorite jne mahutamiseks ning serveri- ja laoruumid. Toitlustamiseks kavandatakse pinda 700 m², sh köök, abiruumid ja söögisaal.

Nagu eelnevast võis välja lugeda, teame hästi, millist hoonet vajame ning kuhu soovime selle ehitada.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.