"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Pealinn pühendab järgmise aasta noortele (0)
11. oktoober 2006

Tallinn on kuulutanud järgmise aasta noorteaastaks, mis tähendab, noortele ja nende probleemidele pööratakse tähelepanu senisest veelgi enam ning toimub hulgaliselt erinevaid noortele suunatud ja noorteteemalisi üritusi.

Noorteaasta mõte on pöörata noortele rohkem positiivset tähelepanu ning otsida koos noortega nende isikuomaduste, oskuste ja teadmiste arendamiseks paremaid võimalusi. Noorteaasta on jagatud teemakuudeks – keskkonnakuu, tervislike eluviiside kuu, teatri-, innovaatika-, hariduskuu jne –, mille raames toimub nii üksiküritusi kui ka festivale ja konkursse. Iga kuu pööratakse peatähelepanu ühele, selle teemakuuga haakuvale vaba aja sisustamise võimalusele.

Noorteaasta programmi planeerimine ja elluviimine toimub koos noortega. Noorte arvamuse teadasaamine ja sellega arvestamine on aastat läbiv teema.

Abilinnapea Kaia Jäppineni sõnul on noorsootöö valdkond Tallinnas järjepidevalt arenenud. Noorsootööle on seatud kindlad sihid: noorte positiivsele arengule ja aktiivsusele kaasaaitamine, noorte mõistmine, nende arvamusega arvestamine ja noorte tunnustamine.

«Noorteaasta ongi üks võimalus noori ja noorte teema olulisust linnaelus esile tõsta,» märkis Jäppinen. «Lisaks tähistame 2007. aastal nüüdisaegse noorsootöö 10. aastapäeva ning samuti on Tallinnal võimalus olla Union of Baltic Cities (UBC) noorte koostöövõrgustiku kaaseesistuja, võimaldades sel moel mõjusalt kaasa rääkida noorsootöö üldise arengu küsimustes Läänemere regioonis.»

Noorteaasta kava kohaselt on põhitähelepanu noortekultuuril, tervislikel eluviisidel ja keskkonnasäästlikul tegevusel, innovaatikal ja haridusel, noorte kaasatusel ning osalusel linna arengu kavandamisel. Välja antakse tunnustusauhinnad pikaajalise panuse eest noortega tegelemisel, toimuvad temaatilised konkursid ning korraldatakse erinevaid sihtrühmi haaravaid kampaaniaid ja teavitusüritusi.

Vajavad tunnustust

Peetakse ka mitmeid foorumeid, nõupidamisi ja seminare, kus noored saavad ise kaasa rääkida. Juba jaanuaris toimub Tartu-Tallinna noorsootöö jätkuseminar, kus räägitakse hea noorsootöö tunnustest. Teisel seminaril arutletakse Eesti noorte väärtushinnangute üle. Noorteaasta peasündmuseks on kavandatud rahvusvaheline seminar. Lisaks on plaanis mitmed arutelud ning ümarlauad leidmaks uusi ja tõhusaid lahendusi noorsootöös. Noorteaasta patroon on Tallinna linnapea.

Tallinna spordi- ja noorsooameti juhataja Jaak Raie sõnul on oluline inimestele selgeks teha, et noored on ressurss, mitte probleem. «Püüame inimesed meie noortesse ja nende tegevustesse positiivset suhtuma panna,» märkis Raie. «Sageli kuuleme negatiivseid arvamusi ja etteheiteid tänapäeva nooruse kohta. Samas unustatakse ära, et me kõik oleme kunagi noored olnud.»

Noorteaastaga püüab linn teadvustada noorte ja noorsootöö rolli ning tähtsust ühiskonnas. «Eesmärgiks on panna alus mitmetele uutele ettevõtmistele ja koostöövormidele. Ja loomulikult loodame, et koostöö, aktiivsuse ja hea tahtmisega saab noorteaasta hea hoo sisse ning samaväärset tegevust jätkuks ka järgmisteks aastateks,» nentis Jäppinen.

Noorteaasta koostööpartneriteks on Tallinna Ülikool, Tallinna Pedagoogiline Seminar, noortekeskused, erasektor, rahvusvahelised organisatsioonid jt.

Ka praegu arvestatakse pealinnas noorte arvamustega – need jõuavad noortekeskuste ja õpilasomavalitsuste kaudu Tallinna noortenõukogu nime kandvasse linna alalisse komisjoni. 2004. aastal loodud noortenõukogu, kuhu kuuluvad lisaks linnapeale spordi- ja noorsooametit kureeriv abilinnapea, spordi- ja noorsooameti, haridusameti, sotsiaal- ja tervishoiuameti, linnavolikogu haridus- ja kultuurikomisjoni, lastekaitsekomisjoni ja noorteorganisatsioonide esindajad, käib koos umbes neli korda aastas.

Noortele oma volikogu

Hiljuti toimunud Tallinna noortenõukogu koosolekul otsustati asutada Tallinna noortevolikogu ning kutsuda selle loomiseks kokku töörühm, mis paneks paika loodava organi juriidilise pädevuse, ülesanded ja koosseisu valiku kriteeriumid.

Tallinna noortenõukogu tööd juhtiv linnapea Jüri Ratas nentis, et vajadus noortevolikogu kui kogu linna haarava väljundi moodustamiseks on olemas. «Noortevolikogul oleks võimalus oma arvamust väljendada, otsuseid mõjutada ja probleemidele võimalikke lahendusi pakkuda,» märkis Ratas. «Noortevolikogu võiks alustada tööd hiljemalt 2007. aasta septembris.» Noortevolikogu loomist ettevalmistavasse töörühma kutsutakse linnavalitsuse, -volikogu, spordi- ja noorsooameti, noorteorganisatsioonide ning üliõpilaste ja õpilaste esindajad.

Linn toetab algatusi

Spordi- ja noorsooamet toetab noorsooprojekte, mistõttu on noorte omaalgatuslike projektide hulk viimastel aastatel suurenenud. Aastas jagatakse noorsootöö projektideks keskmiselt kaks miljonit krooni. Lisaks toetab linn pealinnas tegutsevaid noorteühendusi n-ö aastatoetusega, millega kaetakse osaliselt ühenduste majanduskulusid. Kui eelmisel aastal sai toetust 13 noorteühendust, siis tänavu juba 18. Samuti toetab linn nii noortelaagrites osalemist kui ka õpilasmalevat.

Tänu sporditegevuse toetamise ehk pearaha süsteemile on paljudel noortel võimalik trenni teha.

Noortel on võimalus käia huvikoolides või huviringides ning noortekeskustes kasulikult aega veeta. Lisaks näiteks ajaviiteks piljardi mängimisele saab noortekeskustes osaleda mitmesugustes klubides – õppida hispaania keelt, kitarrimängu, kokkamist, savitööd, fotograafiat, filmindust jpm põnevat. Sügavama huvi korral suunavad noorsootöötajad noore edasi ringi või kooli, kus saab valitud huvialaga süvitsi tegeleda. Lisaks saavad noored noorsootöötajate juhendamisel ka ise projekte läbi viia. Noorteinfot saab aadressilt www.taninfo.ee või tulla infokeskusest aadressil Pärnu mnt 6.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.