"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Murranguline aasta linnaplaneerimises (0)
15. november 2006

Möödunud aastat võib linnaplaneerimises nimetada murranguliseks. Kehtestati aastaid töös olnud Mustamäe üldplaneering ning võeti vastu Pirita üldplaneering, mis jõuab kehtestamiseni tuleva aasta esimestel kuudel.

Saabuva aasta esimesel poolel jõuame ka Nõmme üldplaneeringu vastuvõtmiseni. Surnud punktist on üle saadud ning pikalt lahendamist oodanud erimeelsustes konsensus leitud.

Lõppeval aastal algatasime Põhja-Tallinna, Kristiine, Haabersti ning lisaks 2005. aastal algatatud Lasnamäe elamualade üldplaneeringule ka Lasnamäe tööstuspiirkonna planeeringu. Seega on kaheksast pealinna territoriaalsest üksusest üldplaneeringutega kaetud või planeerimisprotsessi haaratud seitse.

Linnaruum Tallinna keskmes on muutunud niivõrd keeruliseks seossüsteemiks, et nõuab lähenemist mitme erineva teemaplaneeringu kaudu, kus kesklinn moodustab planeeringuala dominandi. Ühe olulisema ja avalikkuse huviorbiidis püsiva teemana nimetaksin planeeringut «Kõrghoonete paiknemine Tallinnas», mis algatati seepärast, et puudusid üheselt sätestatud reeglid, kuhu, kui tihedalt ja kui kõrgeid maju ehitada.
Planeeringu üks eesmärk on määrata kindlaks kõrghoonete paiknemise võimalikud asukohad ning nende püstitamise keelualad, teiseks ülesandeks valglinnastumise pidurdamine linnaruumi tihendamise abil. Praegu pingutame selle nimel, et teemaplaneering jõuaks vastuvõtmiseni juba lähikuudel.

Tallinnale kui parkide linnale on oluline Tallinna rohealade teemaplaneering, mis valmimisel aitab kaasa puhkealade rajamisele ning väärtustamisele ning virgestusalade loogilise struktuuri kavandamisele. Teemaplaneering jääb alusdokumendiks haljasmaa munitsipaliseerimisel. Planeeringuga kaasneb endiste mõisaparkide kaardistamine ning Aegna saare metsa inventariseerimine.

Teemaplaneering «Tallinna tänavavõrk ja kergliiklusteed» kirjeldab linnasiseseid logistilisi seoseid ning annab võimalused tänavavõrgu arendamiseks. Lisaks olemasoleva tänavavõrgu arenguvõimaluste kirjeldamisele käsitleb planeering arengualadega seotud perspektiivseid magistraaltänavaid ja kergliiklusteid.

Teede kavandamisel on probleemiks maaomandiga seonduvad küsimused, raskeveokite liiklus ja ohtlikud veosed. Teemaplaneeringu üheks prioriteediks on kergliikluse turvalisuse tagamine ning ülelinnalise kergliiklusteede võrgustiku kavandamine.

Pean kolme üldplaneeringu valmimist ning viie algatamist ja tõhusat tööd teemaplaneeringutega oluliseks nihkeks Tallinna linnaplaneerimises. Kindlustades planeerimisprotsessi järjepidevuse, tagavad linnaosade üldplaneeringud seaduse jõuga piirkondlikest erisustest lähtuva ehitus- ja arendustegevuse, kiirendades seeläbi detailplaneeringute menetlemist ning võimaldades lõpuks asuda valglinnastumist praktikas piirama.

Üldplaneeringute olemasolu välistab subjektiivsed otsused nii linnaplaneerijate kui ka arendajate poolt. Loodan, et üldplaneeringutega kaetud linnaruumis leitakse lihtsamalt konsensus, mis ongi avaliku planeerimisprotsessi eesmärk.

2006. aasta tähendust linnaplaneerimisele mõistame ehk alles mõne aasta möödudes, kui valmivad ka töös olevad planeeringud. Täna võime õnnitleda mustamäelasi, Pirita elanikke ning nõmmekaid, sest neid ümbritsev avalik ruum areneb tulevikus kindla kava kohaselt.

2006. aastal kiirenes ka detailplaneeringute menetlemine. Aasta kaheksa esimese kuuga kehtestati 92 planeeringut, mis on sama palju kui terve 2005. jooksul kokku.
Tallinna linnaplaneerijate eesmärk on tagada linnaelanike ootuste täitumine avaliku ruumi funktsioonide säilimisel ja parandamisel.

Linnavalitsus näeb oma ülesannet säilitada tasakaalustatud ning professionaalselt suunatud planeerimisprotsessi käigus Tallinna omapära, pidurdamata sealjuures linna arengut ühise Euroopa ühe pealinnana.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.