"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Praeguse linnavalitsuse esimene tööaasta kujunes väga edukaks (0)
15. november 2006

Täna, 15. novembril täitub aasta praeguse linnavalitsuse koosseisu ametissenimetamisest.

Tallinna linnavolikogu valis mullu 15. novembril mind linnapeaks ja kinnitas ametisse minu esitatud linnavalitsuse koosseisu. Seitsmeliikmelise linnavalitsuse koosseisu kuulub lisaks linnapeale kuus abilinnapead. Nad kõik on minu hinnangul oma valdkonna juhtimisega hästi hakkama saanud.

Linnapeaks saades seadsin endale tegutsemiseks neli peamist sihti. Nendeks olid ja on siiani: a) stabiilsus; b) jätkusuutlikkus, c) otsuste langetamine ning d) kui tunnen, et ei suuda pealinnale anda endast 100%, siis tuleb tagasi astuda.

Stabiilsus

Olen kuulunud kolme linnavalitsusse. Edgar Savisaare ja Tõnis Paltsu ajal olin abilinnapea ning nüüd on mul au täiendada linnapea ametit pidanud väärikate inimeste rida.

Pean tõesti lugu kõikidest eelnevatest linnajuhtidest ning usun ja loodan, et nad on tegutsenud Tallinna huvides. Sealt ka minu kogemus sellest, kui tähtis on stabiilne linnavõim, mis ei vahetuks iga kuue kuu tagant või, veel hullem, kahe nädala tagant – ka nii on meie linna lähiajaloos juhtunud. Linnaelanik peab teadma, kellele ta saab loota, keda usaldada, kes vastutab ja kellega saab kurjustada, kui linnas asjad lohakil.

Head kaaslinlased, soovin teiega jagada järgmise aasta eelarve projektis kajastuvat ning tänase linnavalitsuse töid ja tegemisi/tegematajätmisi esimese aasta jooksul.

Jätkusuutlikkus

See, et suudetakse ja tahetakse näha ka homsesse ja järgmisse aastasse, peaks olema iga otsuse ja juhtimisprotsessi lahutamatu osa. Ei saa ju nii, et hommikul alustame Tartu maantee ehitusega, õhtuks sellest aga tüdineme ja hakkame hoopiski Lauliku lasteaeda ehitama. Juhtimise otsused ja protsessid peavad olema jätkusuutlikud ning tuleb suuta näha tervikpilti – nii lasteaia ehitamine kui ka korras tee on mõlemad tähtsad.

Tähtis on ka see, et tänase linnavalitsuse koosseis pole muutunud ning meeskonnas on nii naisi kui mehi; nii nooremaid kui kogenenumaid. Neid, kes linnasüsteemis kaua töötanud, ja ka uut verd. On nii endisi ministreid kui ka doktoreid. See tagab maailma ja Tallinna üsna laia nägemise. Kogemused ja hõlmatus annavad palju juurde, et suudetakse vaadata ka homsesse. Me pole tegutsenud mitte oma meeskonna eksistentsi, vaid linna arengu huvides.

Otsuste langetamine

Seda sihti pean kui mitte kõige tähtsamaks, siis üheks tähtsamaks kindlasti. Olen sellele mõelnud ja sellel teemal pikalt arutanud. Kas linnavalitsus peaks olema nn jõulurahu linnavalitsus, venima kui näts või julgema otsustada. Valisin selle viimase tee, sest olen näinud ka selliseid valitsusi, kus on kasutatud või oldud sunnitud kasutama kaht esimest.

Arvan, et Tartu maantee laiendamine, Harju tänava äärse varemetevälja asemele haljasala rajamine, Vabaduse väljaku parkimisplatsi muutmine pealinna esindusväljakuks ning koolide operatiivne remontimine on õiged otsused. Need on tehtud ja siht on selge. Kui kaotan julguse või tahte otsustada, tuleb ametikohalt lahkuda.
Ametisse asudes ütlesin, et astun tagasi kahel põhjusel: a) kui volikogu leiab, et on parem naine või mees sellele kohale (mida sel kevadel küll prooviti) ja b) kui tunnen, et ei suuda Tallinnale anda endast 100%.

Vaadates aastale tagasi, kannan positiivsele poolele lasteaedade renoveerimise, 100 uut mänguväljakut, aastaks 2011 Euroopa kultuuripealinnaks kandideerimise, Euroopa rohelise pealinna idee algatamise, kõikide linnaosade üldplaneeringute algatamise, koolide ja koolistaadionide korrastamise, bastioni käikude avamise, pealinna kirikute korrastamise. Kindlasti väärivad märkimist ka loomaaia ja Kadrioru pargi edasiarendamine, uue supelranna – Pikakari ranna – avamine, sotsiaaltoetuste jätkamine, 15 uut bussi, mitmed fooriobjektid, Tartu maantee valmimine ja paljude tänavate remont.

Rõhutada tahaksin ka raskete küsimuste otsustamist: Vilde tee 90 ühiselamu probleemi lahendamine, Põhja-Tallinnas Kopli liinide piirkonna arendamise alustamine, Vabaduse väljaku 2009. aasta lõpuks jalakäijate alaks muutmine ning Harju tänavale avaliku haljasala loomine. Tuntust sai Tallinn ka rahvusvahelisel areenil – Tallinna linnapea valiti Euroopa pealinnade liidu presidendiks.

Kindlast on palju tegemata jäänud või asju, mida pidanuks või saanuks lahendada operatiivsemalt. Näiteks Tartu maantee ehitusega seotud liiklusprobleemid, tänavate puhtus, tõhusam järelevalve taksoeeskirjast kinnipidamise üle, rannaala kiirem avamine jpm.

Selle aasta eest soovin eeskätt tänada oma abikaasat, tütart, ema ja isa. Loomulikult ka kõiki Tallinna elanikke, kes on andnud head nõu, kritiseerinud või abistanud. Neid on olnud tõesti palju. Tänan ka Kaia Jäppineni, Merike Martinsoni, Olga Sõtnikut, Jaanus Mutlit, Kalev Kallot, Taavi Aasa ja linnaosavanemaid ja kõiki linnaametnikke. Minu siiras tänu kuulub ka kõigile Tallinna linnavolikogu liikmetele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.