"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tallinn hoolib kõikidest (0)
15. november 2006

Vaadates tagasi aastasele tegevusele hoolekandes, saab tunnistada, et rõõmustavat ja õnnestunut jätkub, kuid teha on veel palju.

Mitmed ülesanded, mille linnavalitsuse nelja-aastase valitsemisprogrammiga seadsime, oleme aastaga täitnud või jõudnud eesmärkide saavutamisega poolele teele. 2006. aasta algul võttis linnavolikogu vastu sotsiaalhoolekande arengukava, millest lähtuvalt oleme oma tegevuskava koostades tänavu Tallinna hoolekannet arendanud.

Hoolitseme kõigi eest

Perede toimetulekut väärtustades oleme toetusi suurendanud ja kehtestanud uued toetuseliigid. Sellest aastast alustasime kolmikute sünnitoetuste maksmist, senistele sünnipäevatoetustele lisasime lapse sünnipäevatoetuse maksmise pere teise ja järgnevate laste kolmandaks ja neljandaks sünnipäevaks. Puuetega lastele maksame toetuseks 700 krooni.

Valmis lastekodu reorganiseerimise kontseptsioon, mille alusel kavandab linn suurte lastekodukomplekside asemele väiksemad üksused. Juba järgmisel aastal loodame kaks lastekodu pere paigutada elama paariskortersüsteemi alusel valmivatesse uutesse kodudesse.

Tallinna lastekodu Lasnamäe keskuses käivitasime intervallhoolduse teenuse puuetega lastele. 1. juunil, lastekaitsepäeval avasime Tallinna perekeskuse (Asula 11), kus pakutakse lastele ja nende vanematele üle linna erinevaid nõustamisteenuseid. Sellega mitmekesistus psühholoogilise nõustamisteenuse ja tugiisikuteenuse ning perekeskse aitamistöö maht.

Tagades laste visiiditasust vabastamise, oleme selle raviasutustele kompenseerinud. Valminud on laste vaimse tervise keskuse hoone projekt ja Tallinna turvakeskuse kõrvalhoone projekt, kuhu tuleb sõltuvusprobleemidega noorte rehabilitatsiooniosakond. Mõlema ehitus algab järgmisel aastal.

Heameel on tõdeda, et tänavu said linnaosad juurde 12 uut lastekaitse valdkonna spetsialisti ametikohta.

Sel aastal avasime renoveeritud Lasnamäe Käo täiskasvanute keskuses intervallhoiuteenuse puuetega inimestele; oleme laiendanud invatransporditeenuse ja isikliku abistaja teenuse pakkumist puuetega inimestele. Koostöös puuetega inimeste organisatsioonidega valmis infoportaal, mis kaardistab Tallinna linna hoonete, tänavate ja ühistranspordi ligipääsetavuse puuetega inimestele.

Eakatele ja puuetega inimestele tõstsime sel aastal hinnatõusu kompenseerimiseks ettenähtud toetuse summa 500 kroonilt 700 kroonile. Uue toetusena saavad eakad 500-kroonist toetust teatripiletite osaliseks hüvitamiseks.

Valmis järgmisel aastal oma 80. sünnipäeva tähistava Iru hooldekodu pikaajaline arengukava, mis näeb seal ette elamistingimuste ja hooldusteenuse paranemise juba lähitulevikus. Sellele aitab kaasa hooldekodu elamiskorpuse renoveerimistööde lõppjärku jõudmine. Samas oleme suurendanud linnaeelarvelisi vahendeid koduõendusteenuse pakkumiseks, et arendada kodulähedast hoolekannet.

Arendame edasi eakate päevakeskusi. 2006. aastal toetasime Tallinna pensionäride maja ülalpidamist, jätkame juriidilise abi pakkumise toetamist.

Kriisirühmade hoolekande arendamisel oleme välja töötanud rehabiliteerimise programmi «Igale kodutule oma voodi», mille eesmärgiks on aidata kodutuid normaalsesse tavaellu tagasi pöörduda. Selleks avasime märtsis 215-kohalise sotsiaalmajutusüksuse (Tuulemaa 6) ja lõime öömajakohtade asemele (Akadeemia tee 34) 40 varjupaigakohta. Tuulemaa 6 on valmimas ka saun, kus saavad soodsa pesemisvõimaluse nii maja elanikud kui ka teised abivajajad.

Tänavu sügisel aitasime avada kriisikodu lähisuhtevägivalla ohvritele, kuhu võivad pöörduda perevägivalla ohvrid.

Arstiabi kättesaadavaks

Tervishoiu valdkonnas tihendasime koostööd haiglate ja perearstide vahel ning jätkasime linnaeelarvest tegevustoetuse maksmist perearstidele. Suurendasime koduõenduse teenusele eraldatud raha ja finantseerisime linnaeelarvest 20 hooldusravi kohta AS Lääne-Tallinna keskhaiglas. Tänavu sai Tallinna Kiirabi linna toel juurde kolm uut kiirabiautot.

Aasta lõpul oleme alustanud linnaeelarvest eraldatud rahaga Tallinna keskhaiglates silmakae ning puusa- ja põlveliigeseoperatsioonidega, et vähendada ravijärjekordi. Koos riigiga tuleb leida õiged lahendused, kuidas arstiabi kättesaadavust Tallinnas parandada.
Hoolekande- ja tervishoiutöötajad vajavad turvalisemat töökeskkonda. Järgmisel aastal tõuseb linnaosades lastekaitsetöötajate arv. Puuetega inimeste vajadus isikliku abistaja teenuse järele on suurem, kui selle pakkumise praegused võimalused.

Muret teeb üldhooldekodu ja hooldusravi voodikohtade vähesus, siin loodame ka riigi abi. Palju on veel teha Euroopa Liidu struktuurifondide vahendite kaasamisel erinevatesse hoolekandeprojektidesse.

Arenguruumi on meil ka linna pakutavate hoolekandeteenuste kohta käiva info kättesaadavuse parandamisel.

Töid ja tegemisi jätkub sotsiaal- ja tervishoiu valdkonnas uuel ja järgnevatelgi aastatel. Tulemuslikult saab töötada vaid koostöös pühendunud meeskonnaga, kelle toetust olen selle aasta jooksul abilinnapeana töötades tunda saanud. Tänan kõiki pühendunud sotsiaalhoolekande- ja tervishoiutöötajad, kes te seda rasket, kuid tänuväärset tööd Tallinnas teete.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.