"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tallinn hoolib! (0)
15. november 2006

Tallinna linnavalitsus on esitanud linnavolikogule 2007. aasta eelarve eelnõu kogumahuga ligikaudu 6,5 miljardit krooni.

Loodan, et linnavolikogu kinnitab järgmise aasta eelarve veel enne toomapäeva, sest nii see on Tallinna raele tavaks olnud.

Järgmise aasta eelarve kannab nimetust «Tallinn hoolib». See tähendab, et hoolime igaühest ja kõigist.

Oleme seadnud järgmise aasta põhiteemadeks lasteaiad ja koolid, elukeskkonna, sotsiaalabi ja tervishoiu, palgatõusu ning teed.

Lasteaiad ja koolid

Järgmisel aastal investeerime lasteaedadesse 150 miljonit krooni, millele lisandub 1,5 miljonit lasteaedade tuleohutuse tõstmiseks. Lisaks sellele lasteaedade ülalpidamiskulud.

Olgu siinkohal võrdluseks öeldud, et aastatel 2002–2006 investeeriti linnaeelarvest lasteaedadesse viiel aastal kokku 195 miljonit krooni.

Järgmisel aastal saab valmis üks lasteaed (Tehnika tänaval), alustame kahe (Nõmmel ja Pirital) uue lasteaia ehitamisega ning kahe uue lasteaia projekteerimisega. Lisaks avame vähemalt 16 uut sõimerühma. Veel tänavu valmib programm «Lasteaiakoht igale lapsele», mis peab järgnevate aastate jooksul lasteaiajärjekorrad kaotama.

Koolide investeeringuteks, sisustamiseks ning tagasimakseteks on ette nähtud kokku 126 miljonit krooni. Soovime teha lähema kahe aastaga korda vähemalt kümme kooli. Kõigile võrdselt heade õppimisvõimaluste tagamisega ei saa veel kümme aastat oodata.
Eelarves on ette nähtud ka kaheksa miljonit krooni Tallinna ülikoolide ühiselamute renoveerimise toetuseks.

Elukeskkond

Üks suuri eesmärke on edukalt juhtida Euroopa kultuuripealinna protsessi. Siia alla kuulub palju. Ka kirikute korrastamine, milleks on ette nähtud 13,2 miljonit krooni. 2007. aastal jõuab lõpule suure riigimehe ja Tallinna endise linnapea Jaan Poska maja taastamine ning alustame Linnateatri suure saali projekteerimist, mille ehituse tahame lõpetada 2010. aastal.

Bastioni käikude korrastamiseks on eelarves ette nähtud kümme miljonit krooni ning Skoone bastioni korrastamiseks viis miljonit krooni. Jätkub lauluväljaku (koostöös riigiga 33 miljonit krooni), loomaaia (13 miljonit), Kadrioru pargi (13,7 miljonit) ja botaanikaaia ulatuslik arendamine.

Renoveeritakse kolme kooli spordiväljakud, jätkub Järve jaamahoonesse noortekeskuse rajamine (5 miljonit krooni), Haabersti vabaajakeskuse ehitus (12 miljonit krooni) ning liikumis- ja loodusradade ehitus.

Järgmisel aastal jõuab lõpule seitsme pargi uuendamine (nt Kakumäe rannapark, Kanuti aed, Ravila park). Jätkame lastemänguväljakute rajamist. Valmivad uued koerte jalutus- ja treeningväljakud. Investeeringuraha on ette nähtud ka mitmele kalmistule.

Sotsiaalabi ja tervishoid

Jätkame sotsiaaltoetuste maksmist, näiteks lapse sündimisel, sünnipäeval ja eakatele. Linn panustab järgmisel aastal jätkuvalt silmakae ja puusaoperatsioonidesse, vähendamaks ravijärjekordi. Alustame uue munitsipaalmaja (140 korterit) ehitamist Erika tänaval. Aasta algusest rakendame tööle veel viis lastekaitsespetsialisti.

Tagame neljale sotsiaalmajale Lasnamäel 24-tunnise valve ning arendame edasi häirenupu-süsteemi. Renoveerime Iru hooldekodu ühe kompleksi ning algab laste turvakeskuse ehituse järgmine etapp.

Palgatõus

Tähtis roll tuleviku kujundajatena on haridus- ja kultuuritöötajatel. Oleme kirjutanud eelarve eelnõusse nende palga kasvu vastavalt 18% ja 15% võrra.

Teed

Teede ja tänavate – näiteks Männiku tee ja Mustakivi tee – kapitaalremonti, jooksvasse remonti ja jalgrattateedesse panustame järgmisel aastal ühtekokku 603 miljonit krooni.
Tähtis tulevikku vaatav rida eelarves on teede ehituseks vajalike maade ostmiseks ette nähtud 71 miljoni krooni. Suurema osa sellest summast neelavad Põhjaväila rajamiseks vajalikud maaostud.

Pean väga tähtsaks, et järgmisel aastal investeeritaks rohkem ka kõnniteedesse. Tuleb tunnistada, et nii mitmeski linnaosas on kõnniteede olukord või nende puudumine (nt Tedre tänaval, Trummi tänaval, Iru hooldekodu juurdepääs jpt) tõsine probleem ja häbiplekk.

2007. aasta on murranguline ka kolme suure liiklussõlme – Ülemiste, Russalka ja Haabersti ristmiku – osas. Ülemiste ristmikule teeme Euroopa raha toel projekti. Russalka ristmik seostub Põhjaväila väljaehitamiseks vajalike maade ostmisega. Haabersti ristmiku maaküsimused on lahendatud ning projekt olemas, käivad läbirääkimised riigiga objektile Euroopa raha kaasamiseks.

Kui tekkis küsimusi või ettepanekuid, siis olen neile nõus vastama e-posti aadressil jyri.ratas@tallinnlv.ee.

Rahulikku, valget ja rõõmsameelset talveaega.

Jüri Ratas, linnapea

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.