"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Tallinn tagab lasteaiakoha igale lapsele (0)
29. november 2006

Tallinna linnavalitsusel on valminud pikaajaline programm «Lasteaiakoht igale lapsele», mis prognoosib lasteaiakohtade vajaduse aastani 2012 ja pakub võimalikud lahendusvariandid igale lapsele lasteaiakoha loomiseks.

Tallinna abilinnapea Kaia Jäppineni sõnul on linna eesmärk, et iga Tallinna elanik saaks oma lapsele soovi korral lasteaiakoha. «Olukord on praegu selline, et pealinnas jätkuva sündide kasvu korral ei jätku lasteaedades lähiaastatel piisavalt kohti,» ütles Jäppinen. «Lahendusena näeme ühe võimalusena kohtade juurdeloomist juba olemasolevatesse lasteaedadesse, selleks ruumikasutust ümber korraldades. Samuti saab kasutusele võtta endised lasteaiahooned, näiteks avame järgmisel aastal remonditud lasteaia Tehnika tänaval. Samuti on võimalik lasteaed-algkoolid lasteaedadeks reorganiseerida ning uusi elurajoone planeerides sinna ka lasteasutused kavandada.»

Probleemi lahendamiseks kavatseb linn 2007. ja 2008. aastal taotleda riigilt maad lasteaedade ehitamiseks, luua alatäituvusega koolihoonetes võimaluse lasteaiateenuse osutamiseks, võtta lasteaedadena kasutusele rendipinnad ning kaasata lastehoiuteenuse osutamisse enam erasektorit.

2008. aastal peaksid valmima juurdeehitised Pirita Kose ja Kasekese lasteaiale. Samuti tahab linn senisest enam soodustada lastehoiuteenuse kättesaadavust. Parandatakse ka lapsevanematele info kättesaadavust, selleks korrastatakse Tallinna koolieelikute ja koolikohustuslike laste andmekogu ning luuakse selle baasil kohtade täitumuse elektrooniline register. Andmebaas peaks valmis saama 2007. aasta teisel poolel.
Juba järgmisel aastal alustab linn mitme uue lasteaia projekteerimist ning avatakse 23 uut rühma, mis tähendab kokku ligi 400 lasteaiakoha lisandumist.

Järgmisel aastal plaanib linn investeerida lasteaedadesse 150 miljonit krooni, mis on kaugelt rohkem kui eelnenud aastatel. «Lasteaedadele suunatud investeeringud on olnud pikka aega vajadusest väiksemad, samuti ei võimalda praegune pearaha asutusel endal näiteks hoonet vajalikul määral remontida või õueala turvata,» rääkis Jäppinen. «Seniste investeeringutega on saadud teha üksnes jooksvat remonti, aga mitte enamat.»

2012. aastaks 4000 lasteaiakohta juurde

Seetõttu kavatseb linn uuendada ka hinnangut lasteaedade remondivajadusele ja koostada remondi- ja juurdeehituste kava aastateks 2007–2012.

Lapsevanemad panevad oma lapse lasteaiakoha ootele enamasti kohe pärast lapse sündi. Enamik pealinna 3–6-aastastest lastest käib lasteaias. Tervikuna on Tallinna lasteaedades vabu kohti, kuid need võivad olla piirkondades, mis järjekorras olijale ei sobi ning seepärast oodatakse kohta soovitud lasteaias. Paljud kasutavad alternatiivseid lapsehoiuvõimalusi, kuni soovitud lasteaias koht vabaneb.

Pelgulinnas elava pooleaastase tütre ema Anneli Rebase sõnul pani ta lapse pärast sündi kohe kahte kesklinna lasteaeda järjekorda, ent millal järjekord temani jõuab, ta ei tea. «Kuna mul oleks võimalus ka kodus töötada, siis ma eriti ei muretse selle järjekorra pärast ning vajadusel saab ju ka hoidja appi võtta,» ütleb Anneli. «Lasteaia valisime ikka piirkonna järgi, et jääks marsruudile kodu ja töö, samas on kesklinn Pelgulinnast ka kiviviske kaugusel.»

Sündimuse prognoosi järgi on kuni aastani 2012 vaja juurde luua kokku umbes 4000 lasteaiakohta. Näiteks on 2007. aastal vaja juurde luua umbes 600 kohta, neist 160 sõimekohta. 2008. aastal on aga tarvis juurde juba 1265 kohta.

Haridusamet on 2004.–2006. aastal loonud kohti juurde olemasolevates lasteaedades sisemiste võimaluste arvelt, kuid kuna 2004. aastast on igal aastal lasteaeda tulevate laste arv suurem kui kooliminejate oma, siis ongi tarvis täiendavaid meetmeid kasutusele võtta. Koostöös Tallinna linnaplaneerimise ametiga on kavandatud Haaberstisse, Piritale, Nõmmele ja Lasnamäele rajatavatesse uutesse asumitesse lasteaedade krundid.

Teistesse linnaosadesse kavandatakse lasteaiad üldplaneeringute koostamise käigus.
Tallinna haridusameti koostatud programm on aluseks igaks järgnevaks aastaks lasteaedadevõrgu korrastamise kava koostamisel. Igal aastal koostatakse uued prognoosid, mille põhjal näidatakse ära järgnevad tegevused ja kinnitatakse tegevuskava.

Programmi koostamisel kasutati haridusameti andmeid ja arvamusi, samuti linnaplaneerimise ameti ning linnaosade töötajate ja lasteaedade juhatajate seisukohti. Intervjueeriti Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti ja maa-ameti spetsialiste. Viidi läbi ka küsitlused lasteaedade juhatajatega ja lapsevanematega.

Lasteaiad:

• 2006. aastal on Tallinnas 132 munitsipaallasteasutust – 116 lasteaeda, seitse lastesõime, kuus lasteaed-algkooli, üks lasteaed-põhikool ja kaks lasteaiarühmadega kooli.
• Tänavu on lasteaiajärjekorras 801 last, neist 674 last soovib kohta sõimerühmas.
• 1-2-aastastest lastest käib lasteaias 17% ja 3–6-aastastest 93%, 5% Tallinna lasteaedade kasvandikest on teiste omavalitsuste lapsed.
• Lisaks praegustele kohtadele oleks järgmiseks aastaks juurde vaja 160 sõimekohta ja 3–7-aastatele lastele 474 kohta, 2008. aastaks aga juba vastavalt 315 ja 950 kohta.
• Kokku vajab Talllinn aastani 2012 juurde ligikaudu 4000 lasteaiakohta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.