"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tallinn osaleb aukülalisena Brüsseli jõuluturul (0)
13. detsember 2006

Brüsselis avati 1. detsembril traditsiooniline ja mainekas jõuluturg, mille seekordne aukülaline on Tallinn. Brüsseli jõuluturul osaleb aukülalisena igal aastal üks linn või regioon. Aukülalise päralt on St. Catherine’i plats.

Brüsseli jõuluturg avati suure rongkäiguga, mille eesotsas olid Tallinna linnapea Jüri Ratas ja Brüsseli linnapea Freddy Thielemans. Brüsseli linnapea toonitas jõuluturu avamisel, et nad on uhked oma iidsel Raekoja platsil jõulueelsel ajal toimuvate valgusšõude üle.

Ratas nentis, et Eesti pealinna kohalolek mainekal jõuluturul näitab ühtlasi ka seda, et oleme saamas belglastele huvitavaks reisisihtkohaks. «Ühtlasi on see hea võimalus tutvustada Tallinna ja ka kogu Eestit kui turismisihtpunkti ning reklaamida Tallinna kui 2011. aasta kultuuripealinna.»

Silmapaistev kujundus

Tallinn avas oma väljapaneku Euroopa Liidu pealinna jõuluturul eestlaste tervituslaulupeoga – esinesid Eesti muusikud ja Brüsseli eesti segakoor. Tallinna delegatsioonile jättis väga hea mulje St. Catherine’i platsi kujundus, mille ilu lõi tõeliselt särama pimeduse saabudes.

Paviljonide ja platsi kui terviku kujunduse on teinud Tallinna Linnateatri peakunstnik Iir Hermeliin. St. Catherine’i platsi ilmestab unikaalne valguslahendus. Paviljonide kujundus on lahendatud tavapärasest jõuluvõtmest veidi kargemas põhjamaises stiilis, läbivaks värvitooniks on sinine.

Jõuluturu avapäevi aitasid sisustada ka muusikud Priit Aimla, Aabi Ausmaa, Priit Paabo ja Kalju Kasuk, kelle kaasalöömisel toimus ka eestlaste tervituslaulupidu avarongkäigu Tallinna jõuluturule saabumisel. «Loodetavasti kujuneb Brüsseli jõuluturg siin elavatele eestlastele üheks kenaks kokkusaamiskohaks,» ütles Ratas. Juba jõuluturu avaüritusel oli kohal päris palju Brüsselis töötavaid eestlasi.

Ehe Eesti kaup

Kaubeldakse Tallinnale iseloomulike toodetega ning tutvustatakse linna kui põnevat turismisihtkohta. Brüsseli jõuluturule kutsutud kauplejate valik tehti ennekõike lähtudes kauplejate ja linna senisest koostööst, nende kaubavaliku sobivusest ja usaldusväärsusest. Eesti käsitööd esindab Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit oma liikmete kaubaga, peaväljapanija on OÜ Elotroi villaste kampsunite jm toodetega. Tallinna Keraamikatehase paviljonis pakutakse lisaks keraamikale klaasehteid ja käsitsi maalitud siidkangaid. Maalitud keraamikat ja portselani pakub kunstnik Helina Tilk ning puitkäsitööd meister Leonhard Bogdanov.

Maiustustega on esindatud AS Kalev, pakkudes suurt tootevalikut tuntud headuses. Toidupaviljonis pakutakse pannkooke kodumaiste moosidega, maitsvat eesti suppi ja kaeraküpsiseid. Joogipaviljonis aga õuna-sõstraveini baasil valmistatud eesti naturaalset hõõgveini, Liviko tooteid eesotsas Vana Tallinnaga ning Saku heledat ja tumedat õlut ja siidrit. Samuti saab külastaja maitsta tervislikku astelpaju-õuna ja astelpaju-pohla mahlajooki.

Brüsseli sajuse ilma trotsimiseks on platsil Eestis spetsiaalselt valmistatud katusega lauad, mille taga saab hõõgveini ja pakse eesti pannkooke ka tibutava vihmaga mugavalt nautida.

Üks poolpaviljon on sisustatud Tallinna infomaterjalidega, mis tutvustavad Tallinna reisisihtkohana, Euroopa 2011 kultuuripealinna projekti ja Tallinna rohelise pealinna initsiatiivi.

Abilinnapea Kaia Jäppineni sõnul saab Brüsseli jõuluturul Tallinn ja kogu Eesti kuu aja jooksul tutvustada end vähemalt kolmele miljonile külalisele. «Jõuluturu toimumisaeg on meile suurepärane, kuna just detsembris antakse Brüsseli euroametnikele üle Tallinna ametlik taotlus saada Euroopa kultuuripealinnaks aastal 2011,» tõdes Jäppinen.

Tallinna jõuluturgu Brüsselis korraldab Tallinna ettevõtlusamet koos kultuuriväärtuste ameti ja Estonian Promotion OÜga. Tallinna osalemist Brüsseli jõuluturul toetab Estonian Air.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.