"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Lõpetame omandireformi! (0)
11. jaanuar 2007

Kui õigusjärgsetele omanikele hakkab omandireform suurelt osalt lõppema, siis erastamisõigusest ilma jäänud isikud on seni reaalse hüvituseta.

Euroopa Liidu liikmesriigina on meil kohustus austada inimõigusi, sealhulgas iga isiku koduõigust, millega omandireformis vastuollu mindi. Taasiseseisvunud Eesti, alustades ulatuslikke majandus- ja sotsiaalreforme, tegi reservatsiooni inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni ratifitseerimisel.

Riisudes kümnetelt üürnikelt kodu erastamise õiguse, kingiti need korterid nn õigusjärgsele subjektile. Kogu tegevust müstifitseeritakse poole sajandi taguse vara tagastamisena.

«Iseseisvumise taastamise käigus alustatud omandireform tuleb lõpule viia kooskõlas reformi eesmärkidega, austades õiguskorra põhiseaduslikke aluseid,» on märkinud president Arnold Rüütel. Selleks on nii majandus- kui ka rahandusministeerium näinud ette uusi toetusi, mis peaksid lubama korvata võrdse kohtlemise printsiibi rikkumisest tekkinud ainelise kahju kõigile eluruumi erastamise võimalusest ilma jäänud isikutele. «Eesti rahvas peab tundma, et Eesti hoolib; et nad elavad riigis, kus neist hoolitakse,» annab sellele aatelisele eesmärgile kindlustunnet vabariigi president Toomas Hendrik Ilves.

Kohtumisel Iirimaa suursaadikuga tõdes majandus- ja kommunikatsiooniminister
Edgar Savisaar 2006. aasta kevadel, et Eesti on oma reformide eest maksnud kallist hinda: «Selles on meie ühiskondade peamine vahe, et kui teie edu on rajatud erinevate ühiskonnakihtide organiseeritud koostööle, siis meil on see saavutatud osaliselt nõrkade arvel.»

Nüüd on Eesti riigil aeg pöörduda näoga nüüdisaegse euroopaliku õigusriigi poole ja lõpetada omavoli.

Käimasoleva projekti eesmärgiks on eluruumi erastamise võimalusest ilma jäänud isikute jaoks õigusriigipäraste meetmete kavandamine neile tekitatud kahju hüvitamiseks. Selleks on ette valmistatud REGISTRILEHT, mille palume erastamise võimalusest ilma jäänutel täita.

Registrilehe saab Eesti Üürnike Liidust esmaspäeval ja kolmapäeval kella 13–16 ning teisipäeval ja neljapäeval kella 10–13 (Tallinn, Sakala 23a hoovimaja), Tallinna linnavalitsuse ja linnaosavalitsuste infopunktidest ning meie koduleheküljelt aadressil www.kodueest.ee.

Aastatel 2007–2010 keskendutakse omandireformi lõpuleviimisele. Tekib võimalus ühiskonda taas ühendavaks suureks ideeks – õigluse taastamiseks Eesti õigussüsteemis ja omandireformiga tekitatud ülekohtu heastamiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.