"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Palk on kuum teema täna, tulikuum lähiaastatel (0)
11. jaanuar 2007

Minu tänavune esimene tööpäev kujunes mööda linna ametiasutusi käies ning meie töötajatele head uut aastat soovides. Nii on see traditsiooniliselt ikka olnud. Uue aasta esimesel tööpäeval toimusid ka nõupidamised seoses meditsiinitöötajate streigiga. Pean palkade tõusu selles valdkonnas õigeks, kuid mitte streigiga, sest see halvendab meditsiiniteenuste kättesaadavust ning ohustab seega kõigi tallinlaste elu ja tervist.
Kuigi on ju nii loomulik, et inimene muretseb oma leiva eest laual ja katuse eest pea kohal.

Ühel esmaspäeval reisisadamas laevale minema hakates märkasin, et minu ümber pole ühtegi soomlast. Olid üksnes minuvanused Eesti mehed, kes töönädala alguses üle lahe tööle läksid, et oma perele suuremat palka ja sellega paremat elu pakkuda. Kui me palku ei tõsta, jookseb Tallinn ja kogu Eesti töö­tegijatest tühjaks. Statistika ütleb, et juba on lahkunud 60 000 – 70 000 eestlast.

Tõenäoliselt pole ühelgi töötajal ükskõik, kui palju ta palka saab. Alamakstud inimene ei ole rahul ega efektiivne, palk peab tagama inimeste põhivajaduste rahuldamise ning vastama tööturu seisule.

Töölt lahkumise peamiseks teguriks on palk. Seda tõsiasja ei saa ignoreerida ükski tööandja. Nagu iga teistki tööandjat, mõjutab see ka avalikku sektorit. Olemasolevate heade töötajate hoidmine ja uute leidmine läheb aina raskemaks.

Tallinna hoolib

Tallinna linna kui Eesti suurima omavalitsuse asutustes on üle 14 300 ameti- ja töökoha. Kui sellele lisada töökohad linna osalusega äriühingutes ja sihtasutustes, ületab see arv 19 500 piiri.

Avalikus sektoris töötab suur osa Eesti kõrgharidusega tööjõust. Siin on erasektoriga võrreldes proportsionaalselt palju rohkem ametikohti, mis eeldavad kas kõrgharidust või vähemalt üldkeskharidusele lisanduvat eri- või ametialast väljaõpet. Paradoksaalne on olukord, kus avalikus sektoris on paljudel ametikohtadel palk alla Eesti keskmise.

On ilmselge, et riigi ja kohaliku omavalitsuse tasandil tuleb intellektuaalse töö tegijaid tänasest oluliselt jõulisemalt väärtustada ning palgakuludesse suunatava eelarveraha suurendamise eest hea seista.

Kui siiani võrdlesime palka Eesti siseturul, siis avatud tööturu ja tööjõu vaba liikumise tingimustes on tõusnud probleemiks see, et survet kiirele palgakasvule on avaldamas võrdlus Euroopa Liidu riikide palkadega.

Odava tööjõu aeg saab ümber

Tallinna kohalik omavalitsus on töötajate palgatõusu märkimisväärselt panustanud. Omavalitsuse palgal on töötajaid pea kõigist eluvaldkondadest – õpetajad, lasteaiakasvatajad ja treenerid; finantsistid ja juristid; arhitektid, logistikud ja transpordikorraldajad; hoolekandetöötajad, näitlejad, raamatukoguhoidjad, orkestrandid jpt. Seega peab omavalitsus kõigi valdkondade palgaturul toimuvat pidevalt jälgima ja olema valmis muutustele kiirelt reageerima.

Iga linnaeelarvest palgatõusuks eraldatud kroon on seda väärt. Tööandjana on oluline keskenduda sellele, et palgatõus oleks süsteemne, tööturu trende järgiv ja õiglane. Töötaja on kallis, igas mõttes. Ja ta läheb aina kallimaks.

Munitsipaalkoolide ja -gümnaasiumide pedagoogide töö­tasudeks eraldatakse linnale raha riigieelarvest, nähes palgaraha arvestamisel ette ka haridus- ja kultuuritöötajate palkade tõstmise võimaluse. Lasteaedade, huvialakoolide ja munitsipaalkutseõppeasutuse pedagoogide palgad kaetakse aga linnaeelarvest.

Tallinna haridustöötajate tänavune 18-protsendiline palgatõus on Eesti taasiseseisvuse aja suurim. Selleks on linnaeelarves ette nähtud 68,2 miljonit krooni. Esimest korda eraldab linn lisaraha ka tehnilise personali palgatõusuks. 2007. aasta eelarves on haridusasutuste tehnilise personali palgatõusu katteks 12,2 miljonit krooni.
Tallinna 2007. aasta eelarve näeb ette ka linna kultuuritöötajate palgatõusu 15 protsendi võrra.
Palgaga seotud teemad jäävad üleriigilistes uudistes kuumaks teemaks tõenäoliselt pikaks ajaks, sest inimesi tuleb hoida ja väärtustada ning nende eest võidelda.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.