"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Tallinna Perekeskus töötab täiskäigul (0)
11. jaanuar 2007

Mullu lastekaitsepäeval avas Asula tänaval uksed Tallinna Perekeskus, mille ruumid remonditi kahe kuuga. Linnaeelarvest eraldati remondiks ja sisustamiseks 1,5 miljonit krooni.

Abilinnapea Merike Martinson on väga rahul, et nüüd on varem linna mööda laiali pillutatud erinevad teenused koondatud ühte kohta. «See võimaldab kiiremat ja tõhusamat abi,» ütles Martinson, kes on aastaid olnud tegev linna lastekaitsekomisjonis. «Paraku on lastega palju selliseid olukordi, mille õigel ajal lahendamine hoiab ära võimalike kriiside tekke. Tähtis on ennetus ja selles osas saab perekeskus palju ära teha,» usub Martinson.
Keskuse igapäevasteks klientideks on Tallinna lapsed ja pered, kes vajavad abi elus toime­tulekuks. Perekeskuse sotsiaaltöötajad ja psühholoogid aitavad lapsi, kui neil on muresid seoses koolikiusamisega või raskusi õppetöös, keegi lapse lähedastest on surnud, kes tunnevad end üksikuna, kelle pereliikmete omavahelised suhteid on pingelised või on vanemad lahutamas.

Perekeskusesse jõutakse linnaosade sotsiaalhoolekande osakondade suunamisel, ent võib pöörduda ka otse.

Perekeskuse psühholoogid nõustavad lisaks Tallinna lastele ka kõiki neid, kes satuvad leheküljele www.lapsemure.ee, mis on laste seas populaarne. Paraku on pöördumiste sisu – suitsiidimõtted, vägivald ja narkootikumid – väga murettekitav. «Mõnel puhul saab nõu anda interneti vahendusel ning Tallinna lapse saab vajadusel kutsuda psühholoogi konsultatsioonile, kuid kaugemal elavate laste puhul jäävad meie käed tihtipeale lühikeseks,» kahetseb perekeskuse juhataja Pille Teder.

Nüüdseks töötab keskus täie hooga. Sügisel kasvas perekeskusesse pöördujate arv märgatavalt. Kui muidu pöördus keskusesse 200–250 klienti kuus, siis oktoobris vajas ainuüksi psühholoogilist nõustamist juba 150 inimest. Seoses nõustamisklientide rohkusega on tekkinud psühholoogi vastuvõtule ka järjekord. «Samuti kasvas viimaste kuudega teistele teenustele pöördumiste arv ning oleme jõudnud oma töös maksimumkoormuseni,» tunnistab Teder.

Lisaks põhiteenustele tegutseb majas alaealistele rasedatele ja lapsevanematele mõeldud tugirühm. Erinevate tegevuste kaudu on grupi juhendajate ülesanne toetada noorte lapsevanemate sotsiaalset pädevust ning praktilist toimetulekut igapäevaeluga.
Sellest aastast pakutakse perekeskuses ka laste ööpäevaringset hooldamist.

Vastne asutus on püüdnud levitada teavet majas pakutavate võimaluste kohta. Augustis toimus infopäev linnaosade lastekaitse spetsialistidele, septembris kohtumine riiklike ohvriabi töötajatega, arutamaks vägivalla ohvriks sattunud perede ja laste abistamist, ka korraldati Tallinna Perekeskuses lähisuhtevägivalla ennetamise ja tõkestamise arengukava (LETA) töögrupi esimene koosolek, mida käisid avamas siseminister Kalle Laanet ja sotsiaalminister Jaak Aab.

Microsoft Eesti korraldatud kampaania «Veebivend» üheks partneriks oli ka Tallinna Perekeskus.

Kampaania eesmärk oli juhtida lapsevanemate tähelepanu suhtluskeskkondade kasutamise ohtudele internetis, sest oma igapäevases töös puutuvad keskuse spetsialistid kokku lastega, kes on sattunud kiusamise või koguni seksuaalvägivalla ohvriks just interneti kontaktide kaudu. Sellised juhtumid on väga keerulised ning nõuavad tihtipeale aastatepikkust rehabilitatsiooni ega pruugigi enam anda häid tulemusi.
Perekeskus on oma tegevusse kaasanud vabatahtlikke, kes aitavad sisustada laste vaba aega, olles mõnelegi õe-venna eest.

Vabatahtlike abi on alati oodatud, pöörduda võib aadressil info@pk.ee, kust saab vastust ka oma probleemidele. Helistada võib ka telefonil 655 6970.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.