"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Uute sotsiaalsete pingete eelarve (0)
11. jaanuar 2007

Tallinna 2007. aasta eelarvet lugedes tuleb paraku tõdeda, et keskerakondlik linnavalitsus püüab kustutada ühtesid tulekahjusid, aga tekitab neid samas järjest juurde.

Olgu alguseks välja toodud tänavu 6,5 miljardi krooni suuruse eelarve plussid. Ülieduka majanduskasvuga aastal on ju lausa rõõm linna valitseda ja eelarvet koostada. Nii saab enamik valdkondi tänavu raha juurde. Sotsiaaldemokraatidel koos ülejäänud opositsiooniga on eriti rõõmustav näha, et linnavalitsus soovib pärast avalikkuse teravat kriitikat asuda lõpuks ometi remontima olemasolevaid ja rajama uusi lasteaedu.

Linn peaks koolid ise korda tegema

Samas tahetakse aga jätkata linna koolide kontrollimatut rendile andmist Keskerakonna suurtoetajatele, kuigi linnal endal on olemas kõik võimalused ise koolid korda teha. Isegi Riigi Kinnisvara Aktsiaselts teeks koolid märgatavalt odavamalt korda. Seejuures on kõige kahetsusväärsem, et linnavolikogult on võetud võimalus anda koolide rendilepingutele omapoolne hinnang. Nii on tegemist viimase aja ühe räigema nn jokk-poliitika näitega. 

Jätkuvalt suurenevad juba niigi suured linna meediakulud. Vaadates kõiki Tallinna linna poolt välja antavaid ajalehti, tahaks küsida, kas pealinna maksumaksjad tahavad tõesti saada oma raha eest postkasti võimuerakonna räiget propagandat. Meenub üks viimaseid Pealinna lehti, kus oli kokku kuus fotot austatud linnapeast. Või aasta alguses ilmunud Lasnamäe lehe number, kust vaatasid vastu koguni 12 keskerakondlase pildid.

Ühistransport läks kallimaks

Sotsiaaldemokraadid on vastu linnavõimu plaanile tõsta uuest aastast ühistranspordi piletihinda ja teevad ettepaneku ühtlustada kõigi Tallinna ühistranspordi sõidukijuhtide palgad. Just Keskerakond on kogu aeg rõhutanud vajadust ühistranspordi kasutajate hulka suurendada. Paraku ei aita sellised otsused nimetatud eesmärgi saavutamisele küll kuidagi kaasa.

Ja veel üks tähelepanek. Tartu linn otsustas tõsta uuest aastast sünnitoetuse 8000 kroonile. Lapsesõbraliku linna tiitliga uhkustavas Tallinnas on aga sünnitoetus püsinud juba aastaid 5000 krooni peal.

Tartuga tahaks tuua veel ühe võrdluse. Tallinna tänavuses eelarves on Euroopa Liidu poolt saadavate toetuste summaks planeeritud kokku vaid 38 miljonit krooni. Neli korda väiksema eelarvega Tartu on aga suutnud saada eurotoetusi oma projektidele koguni kümne miljoni krooni võrra enam. Opositsioon paneb linnavalitsusele südamele, et Tallinn võiks parandada oma haldussuutlikkust ning olla suuteline euroliidu fondidest oluliselt suuremaid summasid taotlema ja saama. Praegune tase on aga võrdne nii mõnegi väikelinnaga.

Kokkuvõttes tuleb öelda, et sõnades rohelist ja lapsesõbralikku pealinna loov linnavalitsus on oma tegudes täiesti vastupidistel positsioonidel. Keskerakond hoolib tõepoolest igaühest – igast oma erakonna rahastajast.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.