"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Noorteaasta kogub hoogu (0)
24. jaanuar 2007

Alanud aasta on Tallinnas noorteaasta, millega pööratakse noortele rohkem positiivset tähelepanu ning otsitakse üheskoos paremaid lahendusi noorte isikuomaduste, oskuste ja teadmiste arendamiseks.

Vastavalt noorteaasta kavale on tänavu põhitähelepanu noortekultuuril, tervislikel eluviisidel ja keskkonnasäästlikul tegevusel, innovaatikal ja haridusel, noorte kaasatusel ning osalusel aktiivse kodanikuna linna ja riigi arengu kavandamisel. Välja antakse tunnustusauhinnad pikaajalise panuse eest noortega tegelemisel, toimuvad temaatilised konkursid ning korraldatakse eri sihtrühmi haaravaid kampaaniaid. Noorteaasta raames toimuvatele üritustele on oodatud kõik kuni 26-aastased noored.

Noorteaasta patrooni, Tallinna linnapea Jüri Ratase sõnul soovib linn noorteaastaga noortele ja nende võimalustele senisest enam tähelepanu pöörata. «Soovime, et noortesse suhtutaks positiivsemalt ja mõistvamalt,» ütles Ratas. «Noorteaasta mõte ongi noorte olukorrale ja võimalustele rohkem tähelepanu pöörata ning noorte võimete arendamiseks veel paremaid lahendusi otsida.»

Sel aastal tähistatakse Tallinnas tänapäevase noorsootöö kümnendat aastapäeva, ühtlasi on Tallinnal võimalus olla Union of Baltic Cities (UBC) noorte koostöövõrgustiku kaaseesistujaks. Tallinna linn panustab noorteaasta korraldamisse 1,62 miljonit krooni.

Noorteaasta pakub eneseteostusvõimalusi

Noorteaasta pakub mitmeid uusi algatusi ja enese proovilepanekut. Näiteks ilmub koostöös ajalehega Postimees rubriik «Noor arvab!». Iga kuu esimesel laupäeval Postimehe lisas Hip! ilmuvas rubriigis on noortel kirjutajatel võimalik avaldada mõtteid ja arvamusi noorteaasta kuude temaatikast lähtuvalt.

Professionaalidest koosnev žürii valib iga kuu kõikide laekunud tööde hulgast välja kolm lugu, millest parim ilmub Hipis ning kõik kolm paremat artiklit selle elektroonilises väljaandes.

Kunsti- ja moelembelistele pakub noorteaasta Viru Keskuse moeürituste sarjas FIBIT (Fashion Is Back In Tallinn) osalemist. Hiljemalt 2. veebruariks spordi- ja noorsooametisse enda loodud moekollektsioonide kavandid esitavatest 14-18-aastastest autoritest parimad pääsevad oma töödega 11. märtsil toimuvale moeüritusele FIBIT.

Noorte omaloomingut näitavad professionaalsed modellid, mille tarbeks lavastatakse eraldi moedemonstratsioon. Kollektsioonide õmblemiseks on noortele mõeldud ühtne eelarve, mille raames peavad osalejad õmblustööd teostama. Ühtlasi kuulutatakse välja parim noor moelooja.

Üritused igale eale ja huvile

Aasta jooksul pööratakse iga kuu peatähelepanu ühele vaba aja sisustamise võimalusele. Ühtlasi tegeletakse ka noortevaldkonna arendusega – toimuvad mitmed arutelud ning ümarlauad noortega ja noortega töötajatega, et leida uusi ja tõhusaid lahendusi. Kord kuus toimuvad näiteks noorteaasta kuude temaatikast lähtuvalt avalikud väitlused noortega seotud teemadel. Väitlussarja Fookus avaüritus toimus möödunud nädalal, mil arutleti kehalise kasvatuse tundide hindamiskriteeriumide üle.

Abilinnapea Kaia Jäppineni sõnul on noorteaasta eesmärk kaasata noori eri tegevuste ning ürituste kaudu aktiivsemalt linnaellu, andes neile paremad võimalused end ühiskonnas kuuldavaks teha ja arvamust avaldada. «Kord kuus toimuvad avalikud väitlused on selleks üks parimaid viise, kuna iga kord on arutluse keskmes just noortele oluline teema,» ütles Jäppinen.

Väitlussarjale on kaasa mõtlema ja rääkima oodatud kõik huvilised ning sissepääs sinna on tasuta.

Koostöös ööklubi Prive’ga toimub noortele klubiürituste sari Just for Fun, kus iga kuu teisel pühapäeval on noortel võimalik kuulata kohalikke staare ja tantsida hiliste õhtutundideni.
Avaürituse peaesinejaks oli Eesti hip-hopi suurtegija A-Rühm. Ühtlasi on igal laupäeval võimalik kuulata Meet the Mixer’it Raadio 2 kella 22-23.

Lisainformatsiooni noorteaasta kohta leiab aadressilt www.tallinn.ee/noorteaasta internetis.

Üritused jaanuaris:

• 26. jaanuar tasuta jääpidu Jeti jäähallis (kl 19-22.30)
• 26. jaanuar kvaliteediseminar Tallinna Ülikoolis

Veebruaris:
• 3.-4. veebruar capoeira workshop Tallinna 21. keskkooli võimlas
• 3. veebruaril ilmub Postimehe lisas Hip! rubriik «Noor arvab!»
• 11. veebruaril «Just for Fun» klubis Prive (kl 17-21)
• 15. veebruaril «Fookus» Tallinna Ülikooli akadeemilises raamatukogus kella 15-17.
• 17.-18. veebruaril noorte riigikogu
• 19. veebruaril mess «Kõik on enda teha!» Viru Keskuses (kl 15-19)
• 21. veebruaril noorteaasta ja klubi Prive esitlevad – «Heroes of Hip-Hop»

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.