"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Loopealsele kerkib 680 üürikorterit (0)
07. veebruar 2007

Lasnamäe linnaossa Loopealse asumisse kerkib 2008. aasta sügiseks 1109 korteriga elamurajoon, neist kortereist 680 on ette nähtud korterijärjekorras olijate majutamiseks.

«See avaliku ja erasektori koostööprojekt on sundüürnike eluasemeprobleemi lahendamisel suur samm edasi,» ütles linnapea Jüri Ratas. «Eluasemeprobleemide lahendamiseks plaanime teisigi selliseid korterelamute erasektorilt pikaajalisele rendile võtmise projekte.»

Ettevalmistused Loopealse elamurajooni ehituseks algasid eelmisel nädalal. Tallinna linnaga sõlmitud lepingu raames rajab Skanska EMV AS linna maale kaheksa viiekorruselist ja kaks kaheksakorruselist korterelamut ning annab need seejärel sundüürnike ja teiste munitsipaalelamispinna vajajate majutamiseks linnale rendile. Neist viimane elamu peab valmis saama 2008. aasta teisel poolaastal. Hooned projekteerisid arhitektid Tormi Sooväli ja Toivo Tammik.

Linnale üürile antavast kokku 680 korterist 276 on ühe-, 272 kahe-, 62 kolme- ning 70 neljatoalised. Korterelamute vahele jäävad hoovid haljastatakse ning varustatakse mänguväljakute, pargipinkide ja valgustitega. Ehitatakse välja ka hoonete teenindamiseks vajalik infrastruktuur – tänavad, kõnniteed, tänavavalgustus ja haljastus.

Tallinna linnavolikogu otsustas 21. aprillil 2005 Kiviriku 2, 4, 6, 8; Marana 2, 4 / Kiviriku 1, 3; Kiviriku 10, 12, 14, 16; Marana 6, 8 / Kiviriku 5, 7 kinnistutele eelläbirääkimistega pakkumise korras hoonestusõiguse seada. Hoonestusõiguse seadmiseks korraldati eelläbirääkimistega pakkumine. Parima pakkumise esitas Skanska EMV AS. Konkursi tingimuste kohaselt koostas hoonestaja alale detailplaneeringu, rajab korterelamud ning annab suure osa rajatavatest korteritest linna kasutusse.

Linn osaleb projektis maaga, ehitust rahastab täismahus hoonestusõiguse omandaja. Piirkonna detailplaneering kehtestati mullu 6. detsembril. Planeeringuga hõlmatud 9,03 ha suurusel maa-alal asuvad neli linna omandis olevat kinnistut hoonestatakse 5- ja 8-korruseliste korterelamutega. Kokku rajab Skanska EMV AS neljale kinnistule 1109 korterit. Linnale rendile antavatele korterelamutele lisaks rajatavad elamispinnad saab arendaja turuhinnaga võõrandada.

Sundüürnike probleemi lahendamiseks kehtestas Tallinna linnavolikogu 18. aprillil 2002. aastal elamuehitusprogrammi «5000 eluaset Tallinna», mille kohaselt on Loopealse üheks olulisemaks munitsipaalelamuehituspiirkonnaks.

«Pered, kes on kannatanud omandireformiga tekitatud ebaõiglust ja pidanud oma probleemile aastaid lahendust ootama, saavad tänu munitsipaalelamuehitusele lootusrikkamalt tulevikku vaadata,» ütles endine linnapea, Keskerakonna esimees Edgar Savisaar. «Ent munitsipaalelamispinda ei ole veel kaugeltki piisavalt. Nõudlus on väga suur.»

Munitsipaalelamuehitus jätkub

Eelmisel aastal said Tallinna tagastatud eluruumide üürnikud linnalt üürile 299 eluruumi, sh 258 munitsipaal- ja 41 sotsiaalkorterit. Kolimistoetust maksti mullu 162 tagastatud eluruumi üürnikule.

Tallinna linnalt taotles selle aasta 1. jaanuaril üürikorterit kokku 3278 isikut. Munitsipaalkorterit taotleb kokku 2933 inimest, neist 1640 on sundüürnikud. Lisaks taotleb kokku 345 inimest sotsiaalkorterit. Enim linnalt üürikorteri taotlejaid elab Põhja-Tallinnas ja kesklinnas, kõige vähem eluasemeprobleeme on Pirital ja Haaberstis.

Aastast 2000 on Tallinnas valminud 23 munitsipaalelamut. Valdava osa munitsipaaleluruumidest annab linn üürile sundüürnikele. Alates 2001. aastast on linnalt korteri üürile saanud kokku 1348 sundüürnikku.
Alates 2002. aastast on linn üürile andnud kokku 1982 munitsipaal- ja 677 sotsiaalkorterit.
Äsja valminud uuring näitas, et Tallinna linnale olulistes asutustes hõivatud noortest töötajatest tunneb munitsipaalkorteri üürimise vastu huvi 1000–1200 inimest. «See kinnitab, et ka pärast sundüürnike probleemi lahendamist tuleb munitsipaalkorterite ehitamist jätkata,» ütles abilinnapea Taavi Aas.

2007. aasta linnaeelarves munitsipaalkorterite rajamiseks oleva 54 miljoni krooni eest alustatakse tänavu kahe kokku 220 korteriga munitsipaalmaja ehitamist. «Põhja-Tallinna Erika 13a krundile kerkib 140 korteriga munitsipaalelamu,» ütles abilinnapea Taavi Aas. «Kopli 88 hoone renoveerime 80 korteriga munitsipaalmajaks.»

Hooldekodu teel, Iru hooldekodu naabrusse rahulikus looduskaunis piirkonnas valmis mullu neli munitsipaalmaja, kus on 224 korterit. Neist 189 munitsipaal- ja kolm sotsiaaleluruumi said enda kasutusse tagastatud eluruumide üürnikud.

Koos Merko Ehitus ASiga on rajamisel Saviliiva asum, kuhu saab soodsa hinnaga eluaseme soetada 214 sundüürnike ja noort peret.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.