"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Skoone bastion ärkab ellu (0)
07. veebruar 2007

Skoone bastion tuleb muuta kõigile huvilistele avatud atraktiivseks pargi- ja puhkealaks, otsustas linnavalitsus.

«Nii suurepärase asukohaga, ajalooliselt tähelepanuväärse ala terviklik väljaarendamine eeldab küll detailplaneeringu valmimist, kuid see ei takista juba praegu suure hulga eeltööde ärategemist,» ütles linnapea Jüri Ratas Skoone bastionil toimunud linnajuhtide ja spetsialistide välinõupidamisel.

Linnapea sõnul on see huvitav paik südalinnas paraku linlastele ja linnakülalistele pikka aega suletud olnud. «Kujundame Skoone bastionist ja sellega külgnevast alast atraktiivse pargi- ja puhkeala,» kinnitas Ratas. Näiteks võiks jalgpalliväljakut kasutada talvel uisuväljakuna ja rajada sinna ka kiiruisuraja. Samuti on bastionil võimalik suvel teatrietendusi korraldada. «Tahame korrastada ja avada ka Skoone bastioni alused käigud, nii nagu oleme juba teinud Ingeri ja Rootsi bastioni aluste käikudega.»

Skoone bastioni arendamisega tegelev töögrupp koguneb taas veebruari teisel poolel.
Aastaid kasutult seisnud ala on juba korrastama asutud. Töödega alustati eelmise aasta lõpul, kohe pärast bastioniala taas linna omandisse saamist. Tänavuses eelarves on selleks ette nähtud viis miljonit krooni, mille eest on kavas ehitada piirdeaed ja lammutada ohtlikud ehitised.

Aastaid heakorrastamata ja suletud Skoone bastionile on plaanis rajada linnakämping. 2005. aastal korraldas linnavalitsus bastioni ja sellega külgneva staadioni arendamise ideekonkursi, mille võitis arhitektuuribüroo Salto võistlustöö märgusõnaga «Glassii».
Võidutöö autorid on noored arhitektid Maarja Kask, Ralf Lõoke ja Karli Luik. Sellest lähtuvalt on valminud ala detailplaneeringu eskiisprojekt.

Tallinna suurim muldkindlustus Skoone bastion rajati 17. sajandi lõpus, selle rajamiseks kulus 20 aastat. Sõjalise tähtsuse kaotas see 19. sajandi teisel poolel ja muudeti pargiks, mis kujunes linlaste meelispaigaks. Bastion on saanud nime Lõuna-Rootsi provintsi Skane järgi.

Bastion rajati toonase Köismäe eeslinna kohale. Bastioni muldkehasse rajati kaitsekäikude süsteem.

Skoone bastioni ebaseaduslik valdaja TÜ Mahyd & Skone andis Skoone bastioni kinnistu ja sellel asuvad rajatised linnale üle mullu 6. oktoobril, pärast aastatepikkuseid kohtuvaidlusi kinnistu hõivamise seaduslikkuse üle. Rendilepingu õigustühiseks tunnistanud riigikohtu otsus jõustus juba 2004. aastal, ent kahe aasta jooksul keeldus rentnik endiselt ala vabastamast, väites, et tal on kohustusi allrentnike ees. Linnal tuli vara kättesaamiseks taas kohtusse pöörduda.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.