"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Riigikogu koosseisu otsustab valija (0)
14. veebruar 2007

Hääleõiguslikud Eesti Vabariigi kodanikud valivad 4. märtsil uue riigikogu koosseisu, Tallinna kolmes valimisringkonnas saab rahva esindajate valikul sõna sekka öelda üle 240 000 inimese.

Valijate aktiivsusest ja nende valikuist sõltub, kes järgmised neli aastat riiki juhivad. Selleks, et valiku tegemist hõlbustada, leiate ajalehe sellest numbrist kolmes ringkonnas üles seatud kandidaatide nimed koos neile kinnistatud kandideerimisnumbriga.

Riigikogu valimisel saavad hääletada hiljemalt valimispäevaks 18-aastaseks saanud Eesti Vabariigi kodanikud, kes ei ole valimisõiguse osas teovõimetuks tunnistatud ning ei ole kohtu poolt süüdi mõistetud ega kanna vanglakaristust.

Traditsiooniliselt on Tallinn jagatud riigikogu valimisteks kolmeks valimisringkonnaks. Esimese valimisringkonna moodustavad Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine linnaosa, teise Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita ning kolmanda Mustamäe ja Nõmme linnaosa.
Tallinnast valitakse riigikokku 27 saadikut – esimesel ja kolmandal valimisringkonnal on kummalgi kaheksa ning teisel valimisringkonnal 11 mandaati.

Valimiste läbiviimiseks on moodustatud Tallinna kolme ringkonna peale 133 valimisjaoskonda. Hiljemalt 12. veebruariks pidid valijate postkastidesse jõudma valijakaardid, mis kinnitavad, et isik on valijate nimekirja kantud, ja teatavad tema elukohajärgse valimisjaoskonna numbri ja asukoha. Valimiskaardist ilma jäämise korral soovitame helistada selgituse saamiseks Tallinnas valimiste läbiviimist korraldava linna valimiskomisjoni infotelefonile 640 4175 või 640 4497 või elukohalinnaosa valitsuse rahvastikuregistri osakonda.

Iga valimisjaoskonna töös osaleb ka mõne erakonna esindaja. Tulenevalt riigikogu valimise seaduse § 18 oli erakondadel võimalik esitada igasse valimisjaoskonda üks liikmekandidaat. Tallinna jaoskonnakomisjonide liikmeteks esitasid kuus erakonda 326 liikmekandidaati.

Esmakordselt oli võimalik soovijail paberkandjail valijakaardi saamisest loobuda ning selle asemel oma isiklikule ametlikule, riigi loodud e-posti aadressile (@eesti.ee) elektrooniline valijakaart tellida. Seda võimalust kasutas umbes 7000 inimest.

Siseministeeriumi ja Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse koostöös kasutusele võetud e-valijakaardi sai tellida kodanikuportaali https://www.eesti.ee vahendusel.

Riigikogu valimiste eelhääletamise ajal 26.–28. veebruarini on võimalik hääletada ka interneti teel, seda saab teha veebi­lehe www.valimised.ee kaudu. Kuni 19. veebruarini saab samal aadressil e-hääletamist proovida.

Proovihääletus loob eelduse, et hääletamine õigel ajal ladusalt sujub. See võimaldab kontrollida, kas arvuti on õigesti seadistatud, kas ID-kaardi sertifikaadid kehtivad ja PIN-koodid on olemas. Kui tekivad probleemid, on veel aega neid lahendada.

ID-kaardi PIN-koode ning sertifikaate on võimalik enne valimisi kodakondsus- ja migratsiooniameti büroodes tasuta uuendada. Pangad väljastavad uusi koode 30 krooni eest.

Põhjaliku ning pidevalt uueneva ülevaate valimiste ettevalmistusest ja kõigest valimistega seonduvast, samuti eelmiste valimiste tulemustest annab vabariigi valimiskomisjoni kodulehekülg www.vvk.ee. Selle kaudu on võimalik tutvuda ka kõigi kandidaatide elulooandmetega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.