"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Perede ja laste heaks (0)
21. veebruar 2007

Aastaid on Eestis olnud üheks suuremaks mureks enamiku lastega perede kehv majanduslik seis.

Leiame, et riigi ülesanne on võtta kasutusele abinõud, millega tagada lastega perede heaolu, järglaste stabiilne ja turvaline kasvukeskkond ning maandada nende vaesusriski. Keskerakond on lastega perede majandusliku seisu parandamiseks mõndagi teinud ning kavatseb ka edaspidi teha.

Mida on ära TEHTUD Keskerakonna valitsuskoalitsioonis olles?
Alles 2005. aastal, kui suurte perede toetused suurenesid, tõstsid toetused osad pered toimetulekut ohustavast vaesusriskist välja. 1. juulist tõuseb lapsetoetus veelgi. Senised kvartalitoetused kaovad, selle asemel hakatakse perele iga kuu rohkem maksma. Kolmelapselised pered võidavad 300 krooni, neljalapselised 600, viielapselised 1050 ja kuuelapselised pered 1500 krooni kuus.

Uue aasta septembrist hakatakse maksma lapsetoetust ka õppuritele, kes õpivad põhikoolis, gümnaasiumis või põhihariduse baasil kutseõppeasutuses teistes õppivormides kui päevane õppevorm – õhtuõppes, kaugõppes ja ilma põhihariduseta kutseõppes.

Erinevate linnades ja valdades, siinjuures ka Tallinnas oleme juba ellu kutsunud aabitsatoetused ja õppevahendite toetused. Põhikoolis ja kutsekoolis tagasime tasuta koolitoidu. Need muudatused aitavad vähendada lastele tehtavaid kulutusi. Tasuta koolitoidul on ka see tähtis mõju, et lapsed saavad tervislikku sooja toitu, millest kujuneb harjumus tervislikuks toitumiseks kogu eluks.

Eestkostel ja perekonnas hooldusel olevate laste toetus tõuseb 600 krooni võrra – 900 kroonilt 1500 kroonile. Uuest aastast saavad 6000 krooni elluastumistoetust ka eestkostel ja peres hooldamisel olnud lapsed. Praegu toetatakse ühekordse elluastumistoetusega iseseisva elu alustamiseks lastekodudes kasvanud lapsi.

Esimest korda toetab riik sügava ja raske puudega lapse hoidu. 2007. aasta riigieelarves oleme selleks planeerinud üle 11 miljoni krooni, mis võimaldab puudega laste vanematele täiendava hooldamise ja järelevalve võimalust vähemalt viie päeva jooksul aastas. Puudega last hooldavad lapsevanemad saavad tänu sellele endale puhkust lubada.

Tulevikus tahame teenust vähemalt kahe nädalani pikendada.
Hea algatus on tehtud, järgmistel aastatel tuleb riigipoolseid lapsehoiuteenuseks mõeldud summasid suurendada.

Mis saab TEHTUD, kui valite Keskerakonna?
Laste sünnitoetuse tõstsime 5000 kroonile, aastaks 2011 viime selle 10 000 kroonile. See aitab senisest suuremal määral katta pärast lapse sündi tehtavaid kulutusi. Tagame lasteaiakoha igale soovijale ja kõigile lastele tasuta koolieelse aasta lasteaias.

Kehtestame 1. klassi minevale lapsele lisaks omavalitsuste pakutavatele toetustele ühekordse 5000-kroonise riikliku aabitsatoetuse. Loome pikapäevakoolid, et lapsevanem saaks vajadusel 1.–6. klassis käiva lapse tööpäevaks turvalisse ja arendavasse keskkonda jätta. Laiendame noorte koolivaheaegadel ja aasta ringi osalise tööajaga töötamise võimalusi nii õpilasmaleva rühmades kui muul viisil. Toetame ka laste suviseid töö- ja puhkelaagreid.

Aitame üksi last kasvatavat vanemat riikliku elatisraha fondi kiire käivitamisega. Tagame ravikindlustuse ja riikliku pensionikindlustuse vähemalt viit last kasvatavale mittetöötavale vanemale, makstes riigi poolt tema eest sotsiaalmaksu.

Riiklikuks lapserahaks 3000 krooni kuus

Oluline on riiklike perede toetamise meetmete kõlbulikkus ja terviklikkus. Terviklikkuse all peame silmas, et riigi toetused oleksid ühtlased. See tähendab, et ei tohi jääda rahaliselt katmata perioode, mis võivad perekonna materiaalse seisu tasakaalust välja viia. Oluline on riigipoolne suurem panus ajal, mil üks vanematest ei käi tööl. Riik peab tagama, et lapsepuhkuselt tööle naasmine toimub võimalikult valutult.

Valitsus pikendas vanemahüvitise maksmise perioodi kolme kuu võrra. 1. juulist on ka isadel võimalik saada vanemahüvitist, kui laps on 70 päeva vanune, varasema kuue kuu asemel. Vanemahüvitise miinimummäär on 2007. aastal 2690 krooni, riigikogus on lugemisel seaduseelnõu, mis kehtestab 2008. aastaks hüvitise miinimummääraks juba 3600 krooni.

Kuid mis saab siis, kui vanemahüvitise maksmise periood lõpeb? Statistika näitab, et peredel on sel ajal suur oht langeda vaesusriski. Lapsehooldustasu, mida makstakse kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni, on praegu 600 krooni kuus. Kindlasti ei ole see piisav ega võimalda kodus olnud vanemal paindlikult tööle minna.

Seetõttu kehtestame senise 600-kroonise lapsehooldustoetuse asemel igakuise 3000-kroonise lapseraha, mida makstakse kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. Kõrgem lapsehooldus­tasu võimaldab katta lapsehoiukulusid ning vanemal on valikuvabadus, kas minna tööle või olla lapsega kodus.

Möödunud aasta lõpus viidi läbi uuring, milles käsitleti peredele suunatud rahaliste toetuste mõju vaesuse leevendamisele Eestis.

Hiljuti läbi viidud uuringute tulemused näitavad, et alles 2005. aastal, mil Keskerakond sai koalitsiooni, on selles sfääris toimunud pööre. Meie valitsuses olles kasvasid sotsiaalse kaitse kulud 2006. aastal võrreldes 2005. aastaga ligi kolmandiku võrra, kiiremini ükskõik millise teise valdkonnaga võrreldes. Kui valite Keskerakonna, jätkub see suund ka tulevikus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.