"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Tervishoid korda! (0)
21. veebruar 2007

Tallinna valminud tervishoiu arengukava ja koostamisel olev tervise arengukava määratlevad suunad ja konkreetsed tegevused nii lähiaastateks kui kaugemaks tulevikuks.

Tervishoiu temaatika on viimasel ajal olnud keskpunktis tänu meedikute palganõudele ja streigiähvardusele. Nõue on täidetud, streigikarist möödutud. Kuid probleemid – arstiabi kättesaadavus, ravimite ja eriti hambaravi liiga kõrge hind, hooldusravi pikad järjekorrad –, need on endiselt valusalt päevakorral. 58% tallinlastest on küsitluses väljendanud oma rahulolematust arstiabi kättesaadavuse osas. Püüame teha kõik, et tervishoiu kitsaskohad saaksid võimalikult hästi lahendatud.

Tervishoiu korraldamisel on Eestis juhindutud rootslaste, sakslaste jt eeskujudest ja näpunäidetest, mis paraku pole meile alati sobinud. Seekord teeme ise, tundes oma probleeme ja inimeste ootusi. Tallinna tervishoiu arengukava on praeguseks jõudnud raviasutuste juhtide kooskõlastusringile.

Alustasime ka tervise arengukavaga, mille tähtsus pole sugugi väiksem. See keskendub inimese enda rollile tervise hoidmisel ja tugevdamisel. Tegelikult moodustavad nii tervishoiu kui tervise arengukava suunava terviku, lähtudes omakorda sotsiaalministeeriumi tervisepoliitika dokumendist «Investeering tervisesse». Tervishoiu arengukava koos konkreetse tegevuskavaga hõlmab meditsiinivaldkonnad esmatasandist kuni haiglaravini.

Perearstiabi kui esmatasand peab muutuma kättesaadavamaks, perekesksemaks, suurema osa peab saama ennetustöö, rakenduma iseseisev pereõdede vastuvõtt. Linn jätkab perearstide toetamist ning hakkab osalema ka uute keskuste rajamisel. Eesmärk on, et iga asum saaks tänapäevase patsiendisõbraliku keskuse, kuhu oleksid koondunud peamised eriarstid. Kunagine polikliinikusüsteem on siin heaks eeskujuks.

Koolitervishoius hakatakse enam tähelepanu pöörama ennetustööle ja tervislike eluviiside kujundamisele. Kooliarsti koormus ei tohi ületada 3500 last, veelgi suurenedes muutub arsti töö kasutuks. Tõusma peab koolide tervishoiunõukogude roll ja tase, paranema koostöö lastekaitsevõrgustikuga. Me kõik teame kasvava põlvkonna vastuvõtlikkust tervistkahjustavatele mõjutustele ja vajadust seda pidurdada. Kodust ei saa kahjuks alati vajalikku tähelepanu ega abi.

Kiirabi on tähtis lüli, mis peab toimima riigi ja linna koostöös. Juba lähiajal tuleb erinevad kiirabiüksused, milleks praegu on Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tallinna Kiirabi ja Falck Eesti AS, liita ning ühise juhtimise alla viia.

Haiglasüsteemis on olnud aastaid oluliseks vaidlusobjektiks Ida- ja Lääne-Tallinna Keskhaigla areng ja ühendamine.

Mõlemal on arengukava põhimõtteliselt valmis, sotsiaalministeerium on kinnitanud voodikohtade vajaduse ja erialade jaotuse. Valminud on ka mõlema haigla renoveerimise ja juurdeehituste plaan kümneks aastaks. Arengukavades on väljendatud kahe keskhaigla olemasolu vajadus, nende arendamine toimub eraldi, kuid haiglate nõukogude ühisel juhtimisel. ITKH, mille aktiivravi koondub endise keskhaigla piirkonda Ravi tänaval, on oma hooned
juba 2/3 ulatuses renoveerinud, kunagises Meremeeste haiglas asuva LTKH aktiivravikeskuse uuendamine on jõudsalt alanud.
Laste raviüksused koondati kuus aastat tagasi nüüdseks täielikult nüüdisajastatud Tallinna Lastehaiglasse. Sinna tuleb Euroopa struktuurifondide toel uus Vaimse Tervise Keskus, kuhu koondub kogu Põhja-Eesti lastepsühhiaatria, laieneb sõltlaste osakond ning, mis peatähtis, asutatakse riskilapse polikliinik, kuhu saab pöörduda mitmesuguste psüühiliste probleemidega, sh õpiraskused, käitumishäired.

Kesklinna lastepolikliinik koos perearstikeskuse ja toimiva taastusraviga on hea kooslus ning peab säilima, küll aga vajab hoone põhjalikku renoveerimist.
Hooldusravi parandamisel on arengukavas tähtis koht. Tallinna planeeritakse praeguse 140 voodikoha asemele 300 voodikohta.
Üheks sõlmkohaks on infotehnoloogia arendamine. Arengukava kohaselt luuakse kõiki Tallinna tervishoiuasutusi ühendav infosüsteem. Esimese etapina on käivitumas linna koolitervishoiu infosüsteemi projekt, mis kujuneb kanaliks koolide ja lasteaedade ning perearstide vahel.
Aastatepikkune reformimine, äärmuslikud kavatsused ja tulukusele suunatud tegutsemine on inimestes tekitanud rahulolematuse ja ebastabiilsuse. Eesmärk
olgu arstiabi parem kättesaadavus, lühemad ravijärjekorrad, patsiendikesksus.
Kõige tähtsam on aga tervis ise, selle hoidmine ja tugevdamine. Tervis ei saa oodata. Seega – tervishoid korda!

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.