"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Pronkssõduri ümarlaud valmistub lõpetama (0)
14. märts 2007

Kaks töörühma, kuhu pronkssõduri ümarlaua liikmete kõrval kuuluvad linnaplaneerijad jt asjatundjad, annab oma soovitused praegu Tõnismäel paikneva monumendi tulevase staatuse ja asendi kohta ning seejärel lõpetab ümarlaud tegevuse.

Ümarlauda juhtiv Tallinna volikogu esimees Toomas Vitsut avaldas lootust, et kokkuvõtte tegemiseni jõutakse enne 8. maid, pärast seda, kui on ära kuulatud ümarlaua liikmete seisukohad monumendi asukoha ja tähenduse võimaliku muutmise kohta. Uue asukohana on pakutud näiteks Maarjamäed, kuid valdava arvamuse kohaselt tuleb laiendada mälestuspaiga tähendust Tõnismäel.

Ümarlauas esindatud Sotsiaaldemokraatlik Erakond tunnustas presidendi seisukohta kujundada monument selle praegusel kohal ümber kõigi sõjaohvrite memoriaaliks, kuna oma nüüdiskujul solvab see eestlaste enamust. Samas tekitaks monumendi teisaldamine sotsiaaldemokraatide hinnangul ühiskonnas mõttetuid pingeid. 

Sarnaseid arvamusi väljendasid ka Eesti Ohvitseride Liidu, Rindemeeste Ühenduse, rahvusvähemuste nõukogu jt ümarlaua liikmesorganisatsioonide esindajad. Erinev oli Endiste Õpilasvabadusvõitlejate Liidu seisukoht, mille kohaselt tuleb nii sõjahauad kui monument viia selleks sobivasse kohta.

Ümarlaua kaasesimees Hardo Aasmäe rõhutas, et monumendi teisaldamise Tõnismäelt võib tingida linnaehituslik vajadus, kuid selle praegusesse kohta jätmise eelduseks on uue tähenduse loomine koos monumentaal-propagandistliku vaimsuse kadumisega.
Lähinädalatel valmistab üks töörühm ette osapooli rahuldava lahendusvariandi monumendi praeguses paigas Tõnismäel, teine rühm töötab läbi muud võimalikud asukohad. Töörühmi hakkavad juhtima Hardo Aasmäe ja Toomas Vitsut.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.