"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Birgitta festival tagab elamuse (0)
28. märts 2007

Tänavusel Birgitta festivalil on avaetendusteks Eesti noorte tunnustatud tegijate lavastus «Jeanne d’Arc tuleriidal». Haarava muusikaga dramaatilise 20. sajandi oratooriumi lavastab Üllar Saaremäe.

Birgitta festival on teinud Pirita kloostri varemeist nii publikule kui esinejaile väga ahvatleva paiga. Kõrgetasemeliste muusikaliste lavastuste ettekanded iidsete kloostrimüüride vahel tagavad võimsa elamuse. Jalutamine tõrvikutega valgustatud augustiöös keskaegsete võlvide all teeb publikust etenduse osa, mida tavateatris iial niimoodi kogeda ei saa.

Kui möödunud aastatel värvusid kloostriseinad teatrivalgusega Buenos Airese tänavateks, Siberi vangilaagri või Prantsuse nunnakloostri müürideks, siis tänavuse suve suursündmusteks on oratooriumi «Jeanne d’Arc tuleriidal» ja ooperi «Deemon» etendused. Mõlemad saavad sellises keskkonnas määratu vaimse ruumi ja uhked lavastuslikud võimalused.

Eesti teatri au kaitsevad seekord lavastaja Üllar Saaremäe ning näitlejad Mirtel Pohla, Rain Simmul, Gert Raudsep, Jaak Prints. Jeanne d’Arci, ajaloo ühe ülekohtusema loo lavastuse põhiidee on, et maailm ei vaja ohvreid, vaid armastust. Veel kord on võimalus näha ka teist Eesti lavastust – tango-ooperit «Maria de Buenos Aires» (lavastaja Peeter Volkonski, osades Daniel Bonilla-Torres Puerto Ricost, Angelika Klas-Fagerlund, Ardo Ran Varres).

Moskva Novaya Opera külalisetendustest paeluvaimaks on Anton Rubinšteini romantiline ooper «Deemon», mille muudavad festivali tippelamuseks kaunis muusika, deemonlik süžee ning erakordsed lavastusvõimalused.

Näha saab ka nii vene klassikalist balletti kui ka jazz-balleti. Nimelt on ühel õhtul kavas numbrid Tšaikovski tuntud ballettidest «Pähklipureja» ja «Luikede järv», originaali järel esitatakse aga needsamad katkendid jazz-versioonis (jazzilikult on seatud nii muusika kui koreograafia).

Birgitta festivali üheks põhimõtteks ongi muusikateatri lavastusliku poole tõstmine nüüdisaegse teatri tasemele nii sisult kui tehniliselt teostuselt.

Festival toimub 10.–19. augustini. Tallinna tunnusfestivali kunstiline juht on dirigent Eri Klas. Festivali pileteid saab osta Piletilevi ning Piletimaailma müügikohtadest ja interneti teel. Lisainfot saab aadressilt www.birgitta.ee.

Tallinna linn toetab tänavu Birgitta festivali nelja miljoni krooniga. Birgitta festival on üks olulisemaid tähtsündmusi Tallinna Euroopa kultuuripealinna 2011 taotluses. Aastaks 2011 soovitakse kujundada Birgitta festivalist üks Tallinna nimiüritus ning Läänemere piirkonna keskne muusikafestival, mille keskuseks on keskaegse Püha Brigitta kloostri kirikuhoone.

Tallinna kultuurielu üheks visiitkaardiks kujunenud augustikuise Birgitta festivali peasponsor on tänavu Tallinna Kaubamaja. Uue taseme toovad teenindusse Pirita jõe äärde üles seatavad kohvikutelgid, kuhu on võimalik tellida ka oma asutuse vastuvõtte.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.