"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Ettevõtlustoetuste abil ligi 800 uut töökohta (0)
28. märts 2007

Abilinnapea Jaanus Mutli, miks Tallinn ettevõtlustoetusi jagab?

Eesmärgiks on uute ja jätkusuutlike ettevõtete teke, uute töökohtade teke. Soovime luua ettevõtlust soosiva, investeeringuid ligitõmbava ja majandusstruktuuri moderniseerimist toetava majanduskeskkonna. Ettevõtlusaktiivsuse suurendamiseks on välja töötatud kuus ettevõtlustoetust. Alustavatele ja kuni kahe aasta vanustele ettevõtetele on mõeldud stardiabi ning uute töökohtade loomise toetus. Ülejäänud neli aitavad ettevõtjail Eestis ja välismaal koolitust saada, praktikajuhendamist kompenseerida ja patenditaotlusi esitada.

Kuivõrd jätkusuutlikeks on toetust saanud ettevõtjad osutunud?

Püstitatud eesmärgid võib täidetuks hinnata, sest näiteks 2005. aastal stardiabi saanutest jätkab tegutsemist 98%, uusi töökohti loodi aasta jooksul üle 80. Seega võime väita, et linnalt toetust saanud ettevõtted ei ole pelgalt ühe aasta projektid, vaid täiesti konkurentsivõimelised ja arvestatavad ettevõtted.

Toetatud on ka 58 praktikajuhendaja tegevust. Suhteliselt uue toetuseliigi, uute töökohtade loomise toetuse abil on juba loodud 26 uut töökohta. Täiend- ja ümberõppetoetuse abiga koolitati 104 töötajat. Selle aasta eelarves on erinevateks ettevõtlustoetusteks ette nähtud kokku 6,6 miljonit krooni, sellest stardiabiks neli miljonit, töötajate täiend- ja ümberõppe toetamiseks ning stipendiumideks 400 000, uute töökohtade loomise toetuseks üks miljon, patenditoetuseks 800 000 ja praktikajuhendamise toetuseks 400 000 krooni.

Millist toetust vajavad pealinna ettevõtjad kõige enam?

Ettevõtjate kõige populaarsem toetus on stardiabi. Kui eelmisel aastal laekus kokku 205 ettevõtlustoetuse taotlust, siis neist 83% ehk 171 ettevõtjat soovisid stardiabitoetust. Järgnesid 16 taotlust praktikajuhendaja toetusele, kaheksa patendikaitse toetusele ning viis koolitustoetuse soovi. Meie uus toetusmeede – uute töökohtade loomise toetus – käivitus eelmise aasta teises pooles, mistõttu oli ka taotlejaid mõnevõrra vähe. Samas olid laekunud neli taotlust kõik sedavõrd tugevad, et said komisjonilt heakskiidu.

Selle toetuseliigi eesmärgiks on uute töökohtade loomist stimuleerida ning selle kaudu väikeettevõtlust toetada ja arendada. See toetus on ette nähtud ainult konkreetsete uute töökohtade loomisega seotud põhjendatud kulude katteks.

Kes saab uute töökohtade loomise toetust taotleda ja kui suur see on?

Maksimummäär on 100 000 krooni, kuid peame vajalikuks selle suurendamist 200 000 kroonile. Omafinantseering peab olema 50%. Kuni 100 000 krooni suuruse toetussumma puhul peab ettevõtja looma vähemalt kolm uut töökohta. Kui ettevõtja soovib toetust enam kui 100 000 krooni, peab lisanduma vähemalt viis uut töökohta.

Toetuste saavad taotleda FIEd ja äriühingud, kes on vähemalt kaks aastat vanad, on registreeritud ja tegutsevad Tallinnas ning omanikeringi kuuluvad ainult eraisikud. Töötajate arv ettevõttes peab olema 3–30.

Tegevusalade hulgas, mis välistavad uute töökohtade loomise toetuse taotlemise, on jae- ja hulgikaubandus, kinnisvaraarendus ja finantsteenused, koolitus ja konsultatsioon. Kõik teised valdkonnad on aga teretulnud.

Kui palju uusi töökohti võiks linna toetusmeetmetega järgnevatel aastatel tekkida?
Linna toetusmeetmete abil soovib linn järgmise kolme aasta jooksul luua ligikaudu 800 uut töökohta. Kui näiteks ühel aastal luuakse firma ja see saab linnalt stardiabi, siis järgmisel ja ülejärgmisel aastal see firma üldjuhul kasvab. Samas jätkub ka uute töökohtade loomine firmas. Seega linnalt ühekordse stardiabi toetuse tulemusel loodavate uute töökohtade arv aja möödudes aina kasvab.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.