"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Koolilapsed vajavad paremaid õpitingimusi (0)
28. märts 2007

Pealinna koolide ulatuslik remont on eelkõige investeering tulevikku, meie lastesse. Sellega tagame järeltulevatele põlvedele nüüdisaegsed õpitingimused ja võimaldame koolijuhtidele tegeleda oma põhitegevusega – õppetöö korraldamisega.

Praegune linnavalitsus on seadnud eesmärgiks, et nelja aasta pärast on kõik munitsipaalüldhariduskoolid renoveeritud ja korras. Enamik pealinna koolidest on ehitatud 1960.-70. aastatel ning vaid vähesed on terviklikult remonditud.

Me ei saa jääda ootama hetke, mil mõnes koolis võimla või klassiruumi lagi sisse kukub või vananenud elektrijuhtmetest tulekahju tekib. Või jääb koolimaja talvel külmaks, kuna küttesüsteem on vana ja torud lõhkevad.

Peame tegutsema kiiresti, et midagi sellist ei juhtuks. Aastatel 2000–2006 investeeriti koolidesse ligi 100 miljonit krooni aastas. Sellest on jätkunud vaid hädapäraste remonttööde tegemiseks. Pelgalt linnaeelarvest investeerides kuluks kõigi koolide kordategemiseks vähemalt 15–20 aastat.

Kümne kooli tervikremondiks kulub pea 700 miljonit krooni. 2007. aasta linnaeelarve investeeringute kogumaht on aga 1,4 miljardit krooni. On selge, et linn ei saa poolt investeeringute rahast koolide remondiks kulutada, sel juhul jäävad remontimata teed-tänavad, lasteaiad, arendamata vee-kanalisatsioonitrassid jne.

Seetõttu olemegi otsinud lisaraha võimalusi. Linn võtab igal aastal endale laenudega suuri kohustusi, millega kaasnevad riskid nagu eraisikutel ja firmadelgi, kes end laenudega koormavad. Otse pangalt ei ole võimalik linnal miljardit krooni laenu võtta.
Seepärast ei olegi linnal teist teed kui era- ja avaliku sektori koostöö, mis ongi ellu kutsutud selleks, et sotsiaalse iseloomuga suuremad probleemid kiireloomuliselt lahendada.

Projekti eesmärgiks oli leida erapartner, kelle hooleks jääb koolide remontimine, ehitustööde rahastamine ning pikaajaline haldamine ja hooldamine vastavalt linna koostatud lähteülesannetele.

Parima renoveerija leidmiseks korraldas linn avaliku riigihanke konkursi, millel osalemise tingimused olid kõigile firmadele ühesugused.

Koolid tuleb korda teha täna, mitte veerand sajandi pärast. Kuhu siis veel peaks linn investeerimam kui mitte tulevikku – meie lastesse?

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.