"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Linna paneb särama ühine hool ja usinus (0)
28. märts 2007

Tänava­puhastus­firmad alustasid teede puhastamist talvistest puisteainetest kohe pärast lume sulamist.

Esmalt võtsid koristusfirmad käsile suuremad magistraalid ja jalgrattateed. Märtsi keskpaigaks oli teedelt ja tänavatelt ning teepeenardelt kokku kogutud 550 tonni prügi ja puistematerjale.

Suure hoo on sisse saanud ka talvejooksul teedesse tekkinud aukude lappimine. Tallinna Teede ASi teehoiu direktori Sergei Kulakovi sõnul likvideeritakse augud esmajärjekorras teedelt, kus sõidavad ühissõidukid, ning sellised augud, mis on otseselt liiklusohtlikud.
Põhjaliku tänavate taastusremondiga alustatakse siis, kui ööpäeva keskmine õhutemperatuur tõuseb viie soojakraadini ja asfalditehased tööle hakkavad. Teedesse tekkivaid auke parandatakse aasta läbi, kuid talvel tehakse seda ajutise mustseguga.
Valmistume heakorrakuuks

Ka tänavu on plaanis korraldada heakorrakuu. 15. aprillist 15. maini kestev heakorrakuu tähendab, et Tallinna päevaks peab linn olema pidupäevale kohaselt puhtaks kasitud. Hoolimatute kaaskodanike metsa alla poetatud prahihunnikud prügilasse veetud, tänavad puhtaks küüritud, teeperved, pargid ja metsaalused risust puhastatud ja riisutud.

«Kutsume kõiki linlasi linna ilme parandamisele aktiivselt kaasa aitama,» ütles linnapea Jüri Ratas. «Linna ilme parandamisele saavad kaasa aidata ka kõik kinnistuomanikud, kes peavad hea seisma oma kinnistuga piirneva ala puhtana hoidmise eest. Samuti on igakevadiseks kulukaks probleemiks metsade ja parkide serva tekitatud prügihunnikud, mille likvideerimisele kulub kümneid tuhandeid kroone,» ütles abilinnapea Olga Sõtnik. «Hooletusse jäetud kõnniteedest, metsa alla poetatud prahihunnikutest ja muudest heakorraeeskirja rikkumistest soovitame teatada abitelefonile 1345.»

Rohkelt lilli

Hiljemalt Tallinna päevaks, 15. maiks on plaanis kaunistada linn suure hulga lilledega. Tallinna lilleehtese seadmiseks kulub sel aastal 3,5 miljonit krooni – kolm korda rohkem kui möödunud aastal. «Tallinnal on Euroopa rohelise pealinna idee algatajana kohustus kõiki võimalikke vahendeid kasutades linna üldilmet parandada,» ütles linnapea. «Lillekompositsioonide kontseptsioon mõjub linnale igati värskendavalt.»

Linna lilleehtesse seadmisel kasutatakse ideekavandite võistlusele laekunud töid. Ideekonkursi eesmärgiks oli saada ühtne ülelinnalise lillepeenarde, -tornide, -amplite ja -kompositsioonide kujunduse eskiisprojekt. Konkursi võitis Keskkonnahoolduse OÜ. «Häid ideid linna kaunistamiseks oli ka teise ja kolmanda koha vääriliseks tunnistatud töödes ja kõiki neid on kavas ka kasutada,» ütles linnaaednik Liis Valk.

Esimesed lillekaunistused pannakse välja juba aprilli keskpaigaks. Praeguse kava kohaselt kaunistatakse aprilli teisel poolel sibullilledega Kunstihoone esine, Vilde ausamba lillevaasid, Politsei aed, Lindamägi, Tammsaare park, Musumägi ja kui renoveerimistööd võimaldavad, siis ka Jaani kiriku esine. Aprilli lõpuks istutatakse võõrasemad Mart Saare ja ka Heino Elleri monumendi juurde.

Lilleamplite, lilletornide ja muude kompositsioonide kõrval saab Tallinn eeloleval suvel Viru väljaku ringile püsikonstruktsiooniga «lillepuu», mis samuti linna rõõmsamaks muutmisele kaasa aitab. Sepatööna valmiv ainulaadne «lillepuu» on mõeldud aasta ringi kasutamiseks. Näiteks saab seda kasutada jõuludekoratsioonide alusena.
Lisaks keskkonnaameti paigaldatavatele lillekompositsioonidele ja -amplitele kannavad lillede istutamise eest kannavad hoolt kõik linnaosavalitsused.

Rohelust juurde

Eelmisel nädalal jätkas AS Terrat mullu alustatud Harju tänava äärse ala õdusaks puhkealaks kujundamist. Ka nende töödega jõutakse lõpule Tallinna päevaks, 15. maiks.
Eelmise aasta lõpuks valmis varemeteala puhkealaks muutmise esimese etapina liuväli. «Napilt kolme kuuga kasutas liuvälja ligikaudu 27 500 inimest,» ütles linnapea Ratas. «See kinnitab veel kord, et Harju tänava ost oli õige ja linlaste huvisid arvestav otsus.» Harju tänava äärsele varemeteväljale puhkeala rajamine läheb maksma 20,2 miljonit krooni.

Tänavu investeerib linn 14 parki. Alustatakse ka Rocca al Mare rannapromenaadi rajamisega, selleks on ette nähtud 10 miljonit krooni. Skoone bastioni korrastamiseks on ette nähtud viis miljonit krooni. Kadrioru parki investeeritakse tänavu 13,7 miljonit krooni. Plaanis on ka Falgi pargi, Löwenruh pargi ja Mustamäe parditiigi värskendamine, Kanuti aeda purskkaevude ehitamine ning Kakumäe rannapargi korrastamine.

Samuti tellitakse projektid Katariina kai konserveerimiseks, Lõime tänavale esplanaadi rajamiseks ning Männi parki lava ja kõlakoja ehituseks.

Lasnamäel on kavas alustada Tondiloo haljasala korrastamist, Nõmmel korrastatakse Nõmme Ema park ja Ravila park. Pirita linnaosa saab miljon krooni Lillepi pargi korrastamiseks. Põhja-Tallinnas jätkub Stroomi ranna puhkeala arendamine.

Prahipõletus keelatud

Jäätmete ja kulu põletamine on rangelt keelatud. Tallinna heakorraeeskirja selle punkti rikkujat ähvardab kopsakas trahv.

«Keelatud on igasugune prahi, kulu ja lehtede põletamine. Eriti keskkonnavaenulik on kokkuriisutud lehehunnikute põletamine, kuna vanad puulehed kärssavad mitu päeva, saastavad õhku ja ohustavad seega inimeste tervist,» ütles keskkonnaameti juhataja asetäitja Madis Kõrvits. «Lisaks on see ka tuleohtlik.»

Lõkke tegemine okste põletamiseks on lubatud ainult eelneval kooskõlastusel Tallinna keskkonnaametiga.

«Munitsipaalpolitsei, kelle otseseks kohuseks on heakorraeeskirja rikkujaid korrale kutsuda, võtab prahi või kulupõletajad erilise tähelepanu alla ja kasutab nende korralekutsumiseks kõiki seadustega ettenähtud võimalusi,» ütles munitsipaalpolitsei ameti juhataja Kaimo Järvik.

Keskkonnaohtlikud jäätmed tuleb toimetada selleks ette nähtud spetsiaalsetesse konteineritesse. OÜ Kesto paigaldatud erikonteinerid asuvad suurte kaubanduskeskuste läheduses ja bensiinitanklates.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.