"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Algab tugiisikute koolitus (0)
11. aprill 2007

Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuamet alustab peatselt koolitust, et valmistada ette professionaalsed tugiisikud tööks perede, laste, puudega ja teiste erivajadustega inimestega.

Sotsiaal- ja tervishoiuameti peaspetsialisti Reet Räägu sõnul Tallinnas seni professionaalseid tugiisikuid ei ole. «Peresid ja üksikisikuid nõustavad linnaosavalitsuste spetsialistid ja hoolekandeasutuste töötajad. Perekeskuse kaudu võib laps saada endale ka vabatahtliku tugiisiku,» ütles Rääk.

Professionaalne tugiisik on toimetulekuraskustes isiku või perekonna professionaalne nõustaja, praktiline toetaja ja ka kontrollija. Tugiisiku ülesanne on nõustada isikut või perekonda probleemidega toimetulemisel, seeläbi suurendada nende iseseisvust ning parandada toimetulekut.

Tugiisik juhendab tööotsinguil, CV koostamisel ja tööintervjuudeks ettevalmistumisel, õppimisvõimaluste otsimisel, pensioni vormistamisel, maksude maksmisel, asjaajamisel asutustes, eelarve koostamisel, toidu ostmisel ja valmistamisel, menüü koostamisel, kodu korrastamisel, remonditöödel, elamu ühiselureeglitega arvestamisel, keskkonnasäästlikul majandamisel, laste hooldamisel, kasvatamisel ja õpetamisel, vaba aja asjalikul sisustamisel, tervislike eluviiside omandamisel, pere planeerimisel – olukordades, kus ei pruugi jätkuda enesekindlust ja sotsiaalset küpsust.

Tugiisiku vajajad valivad välja linnaosade sotsiaalhoolekande osakonnad.
Professionaalselt tugiisikult eeldatakse kõrgharidust või selle omandamist sotsiaaltöös või psühholoogias. Ta on palgaline töötaja, kes töötab 40 tundi nädalas. Üks tugiisik võib korraga töötada viie kuni seitsme inimese või perekonnaga, pühendades juhtumile kuni viis töötundi nädalas.

Kõikidele tugiisikuteenuse vajajatele lähenetakse individuaalselt, arvestades toetatava isiksuslikke ja muid eripärasid. Selgitatakse välja enam tähelepanu vajavad probleemid, koostatakse tööplaan. Tugiisik peab olema suuteline töötama nii eesti kui vene keelt kõnelevate isikutega.

«Selleks, et töötamine professionaalse tugiisikuna suuremate probleemideta kulgeks, peame vajalikuks neid enne tööleasumist täiendavalt koolitada. Koolitus toimub eesti keeles, kestab 120 tundi ja on tulevastele tugiisikutele tasuta. Koolitust viivad läbi psühholoogid, psühhiaatrid ja suhtlemistreenerid, õpetades toimetulekuraskuste põhjusi, motiveerimis- ja suhtlemisoskusi jm,» tutvustas Rääk.

23. märtsil toimus Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuametis tugiisikute koolituse infotund, kuhu asjast huvitunuid kogunes ligi 40. Koolitusel osalemiseks kirjutas avalduse 26 inimest, kelle hulgast valiti välja 18. Koolituse käigus otsustatakse, kes neist sobivad tugiisikuna töötama. Kuus inimest hakkavad paralleelselt õpingutega tööle juba septembris, ülejäänud on kavas tööle võtta uuest aastast.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.