"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Teeme linna üheskoos kauniks (0)
11. aprill 2007

Kuigi ametlik heakorrakuu algab alles 15. aprillil, on linna tänavate ja haljasalade puhastamisega juba mitu nädalat usinalt vaeva nähtud.

Heakorrakuu raames saavad kõik soovijad parkide ja haljasalade koristamisel käed külge lüüa – talguid on plaanis läbi viia igas linnaosas. Heakorrakuu algab 15. aprillil koristustalgutega Järve metsas ja lõpeb 20. mail jalgrattaretkega Paljassaare poolsaarele.

«Suurpuhastusega alustasime kohe pärast lume sulamist,» kinnitas kommunaalameti juhataja Ain Valdmann. «Tänavate puhastamise eest hoolt kandvad lepingupartnerid on pealinna teedelt-tänavatelt korjanud juba üle 3000 tonni olmejäätmeid ja pühkmeid.»
Suuremate tänavate esmane koristus on nüüd tehtud ning kvartalisiseste väiksemate tänavate puhastamisele asutud.

Valdmanni sõnul on hoogsale ja hoolsale koristustööle vaatamata uus mustus varmas asemele tekkima. «Paraku kannavad ehitusobjektide vahet sõitvad veoautod teele suurtes kogustes mulda, liiva ja prügi,» nentis Valdmann. «Samuti aitavad tänavapuhastajate töö nullimisele kaasa auto haljasalale parkijad. Kui kõik ettevõtted ja üksikisikud heakorraeeskirja järgiksid, oleks linn palju puhtam.»

Kuivade ilmadega kaasnevat linnakodanike häälekat nurinat põhjustavad Valdmanni sõnul ehitusobjektidelt lenduv ning autoratastega teedele kantav ehituspraht, koormakatteta veoautode kastidest tulev tolm, haljasaladelt ja sisehoovidest tuulega teedele kanduv liiv ja praht. Üheks tolmu tekkimise põhjuseks on ka pealinna parkides ligi 40 protsenti murust hävitanud viimaste aastate kuumad suved.

Palju tolmu ja mustust tekib naelrehvide kasutamisest põhjustatud asfaldikulumisest. Tallinna Tehnikaülikooli uuringu kohaselt põhjustab naelrehvide kasutamine 100 km läbimisel 3,5 kg asfaldi eraldumise, mis muutub samuti tolmuks. Kõrvaltänavail tekib suurtes kogustes tolmu äärekivideta sõiduteedel.

Valdmanni sõnul on kommunaalamet seadnud eesmärgiks teed ja tänavad talvel libedustõrjeks kasutatud puistematerjalidest täielikult puhastada ja survepesuga puhtaks küürida hiljemalt 1. maiks. Kevadpühal hakkab tööle ka enamik linna purskkaeve.

Karm kontroll ja teavitustöö

Tallinna heakorraeeskirja täitmise järele valvab Tallinna munitsipaalpolitsei, kellel on õigus rikkujaid karistada. Munitsipaalpolitsei pöörab senisest suuremat tähelepanu ka heakorrale ehitusplatsidel. «Kui siiani tegid munitsipaalpolitseinikud ja teised linnaametnikud ühisreide ehitusplatsidele kord kuus, siis sel kevadel hakkavad need toimuma kord nädalas,» ütles munitsipaalpolitsei juhataja Kaimo Järvik. Tähelepanu alla võetakse ka veokite rataste puhtus ja puistematerjalikoorma kaetuse nõude täitmine.

Keskkonnaamet korraldab heakorrakuul teavitusüritusi prügimajanduse ja lemmikloomade pidamise teemal. Eesmärgiks on seatud tõsta kodanike teadlikkust jäätmete sorteerimise ja taaskasutuse suunamise vajaduse ja võimaluste osas. 2007. aasta on kuulutatud noorteaastaks, seetõttu on plaanis heakorrakuu üritustele ka palju noori kaasata.

Ilmub ka heakorrakuu teabetrükis, kust linnakodanik leiab vajaliku info jäätmete kogumise, äraveo, heakorra ning lemmikloomapidamise kohta.

Prahi ja kulu põletamine on Tallinna territooriumil keelatud, keelust üleastujad peavad arvestama kopsaka trahvi võimalusega. Keelust üleastujatest palutakse teada anda Tallinna abitelefonil 1345.

«Lahtise tule tegemisest sündida võiva varalise kahju näiteid on paraku piisavalt. Prahi põletamisega kaasnev suitsuving saastab keskkonda ning häirib kaaskodanikke ja ohustab nende tervist,» ütles Järvik.

Tallinnas on lõkke tegemine lubatud vaid keskkonnaameti loa alusel ning ka sel juhul tohib põletada üksnes puu- ja põõsaoksi. Igasugune prahi, kulu ja lehtede põletamine on rangelt ja eranditult keelatud.

Traditsiooniliselt kulub igal kevadel linnaosadel kümneid tuhandeid kroone hoolimatute kaaskodanike poolt metsaalustesse poetatud kümnete olmejäätmehunnikute likvideerimisele.

———————–

Heakorrakuu – 15 aprill – 20. mai

Talgud ja muud ühistegevused
• 15. aprillil kell 12 talgud Järve metsas
• 21. aprillil kell 14 infoüritus Lasnamäel Lindakivi keskuse tagusel platsil
• 26. aprillil Kristiine linnaosa talgupäev, korrastatakse Tedre tänava ääri
• 27. aprillil Kakumäe rannapargi puhastustalgud
• 27. aprillil kell 14 heakorratalgud Mustamäel Kadaka metsapargis
• 27. aprillil hoogtööpäev Stroomi rannapargis ja metsas
• 1. mail kell 12 toimub Nõmmel rahvaüritus «Kodupaik turvaliseks»
• 3. mail kell 13 Pirita Rannametsa suurpuhastus koostöös Coca-Cola HBC Eesti ASiga
• 4. mail Haabersti korteriühistute heakorrateabepäev koostöös prügiveofirma Adelan OÜga
• 4. mail kella 12–16 heakorratalgud Maarjamäel
• 4. mail kevadlaat Mustamäe Prisma ees (Tammsaare tee 116)
• 20. mail jalgrattaretk Vabaduse väljak – Paljassaare

Heakorrakuu avaüritus – 15. aprillil Järve metsas toimuvad talgud on pereüritus, kuhu on oodatud ka neljajalgsed sõbrad. Saab Järve metsa korrastamisest osa võtta ning jäätmete ja lemmikloomade teemal teadmisi ammutada. Meeleolu loob elav muusika noortebändi esituses, osalevad ka heakorrakuu kordaminekule kaasa aitavate organisatsioonide maskotid.

Konkursid – Tallinna keskonnaaamet kuulutab heakorrakuu raames välja konkursi «Parima haljastusega korteriühistu» ja «Parima haljastuse lahendusega avalik asutus».
Hauad korda! – Siselinna kalmistul toimub 12. mail üritus «Kasutamata hauad korda». Korrastatakse mahajäetud haudasid, tutvustatakse kalmistu ajalugu ning tehakse ringkäik kalmistu märkimisväärsemate haudade ja hauatähiste juurde.

Vanametall – AS Kuusakoski korraldab koos linnavalitsusega traditsioonilise koduaedade ja territooriumide vanametallist vabastamise kampaania. Kampaania raames 1. aprillist 31. maini metalli loovutanud või müünud inimeste vahel loositakse välja Statoili 5000-kroonised kinkekaardid. Kõik soovijad saavad vanametalli veoks laenutada kaheks tunniks tasuta vanarauakäru. Haagisega saab korraga vedada kuni 550 kg vanametalli.

Aia- ja pargijäätmed – Eesti Jäätmeringlus OÜ pakub heakorrakuu jooksul kõikidele elanikele, ettevõtetele ja linnaosavalitsustele soodsamat aia- ja pargijäätmete äraveo- ja ladustamishinda. Aia- ja pargijäätmeid võtab vastu kompostimisväljak aadressil Rahumäe tee 5a. Tellimine ja info tel 552 6439 või 644 0052, e-posti aadress iiri@e-compost.ee.

Autorehvid – kasutatud autorehve võtab füüsilistelt isikutelt Tallinna Prügila kogumispunktis tasuta vastu MTÜ Eesti Rehviliit. Kasutatud autorehve (kuni kaheksa rehvi korraga) võetakse tasuta vastu ka linna neljas jäätmejaamas.

Jäätmejaamad – elanikelt võetakse tasuta vastu vanu autorehve, töötlemata puitu, vanametalli, plaste, suuremõõtmelisi ehitusjäätmeid (kivid, betoon jms), paberit ja pappi, kasutuskõlblikku mööblit, elektri- ja elektroonikatoodete jäätmeid (sh külmikud ja telerid), pakendeid, lehtklaasi jne. Aadressidel Artelli 15, Paljassaare põik 9a, Suur-Sõjamäe 48 ja Pääskülas Raba 20 asuvad jäätmejaamad on avatud K, N, R 14–19 ja L, P 10–15
Artelli 15 jäätmejaama teenindab AS Cleanaway (tel 1919), Paljassaare põik 9a jäätmejaama OÜ Kesto (tel 639 5222), Suur-Sõjamäe 48 jäätmejaama ja Raba 20 (Pääsküla prügila territoorium) AS Ragn-Sells (tel 15155).

Ohtlikud jäätmed – 28. aprillist 6. maini toimub linnaelanikelt ohtlike jäätmete tasuta kogumise reid, mille korraldab Tallinna keskkonnaamet koostöös OÜga Kesto. Ära saab anda jääkõlid ja õlifiltrid, õlised pühkmematerjalid, värvi-, liimi-, laki- ja lahustijäätmed, elavhõbedat sisaldavad jäätmed, aegunud ja kasutuskõlbmatud ravimid ja muud meditsiinilised jäätmed, kemikaalid ja pestitsiidide jäätmed, patareid ja akud. Tallinnas on kokku 16 ohtlike jäätmete vastuvõtupunkti. Kõikides vastuvõtupunktides saavad eraisikud oma ohtlikud jäätmed tasuta ära anda.

Lemmikloomad – heakorrakuu üritustele pannakse üles koerte soodushinnaga kiibistamise telk. Heakorrakuu vältel rakendavad mitmed loomakliinikud soodushinda koerte kiibistamisel ning koerte ja kasside vaktsineerimisel ja steriliseerimisel/kastreerimisel.

MTÜ Loomade Hoiupaik korraldab 21. aprillil talgud, mille käigus korrastatakse lisaks hoiupaiga territooriumile ka lähiümbrust. 25. aprillil toimub linnalooma pidamise teabepäev. 

Kogu heakorrakuu vältel korraldatakse huvigruppidele tasuta ekskursioone, kus jagatakse ka teavet lemmikloomade pidamise ning nende igapäevase hooldamise kohta. Ühtlasi on võimalik oma lemmikuid tasuta marutaudi vastu vaktsineerida ning soodushinnaga (180 krooni) saab koertele mikrokiipe paigaldada.

Taaskasutuskeskus tuleb mööblile tasuta järele

Alates aprillist pakub Tallinna Taaskasutuskeskus eraisikutele tasuta transporti suuremahuliste asjade äratoomiseks. Võtame vastu kõiksugust mööblit, mis on piisavalt terve ja puhas, et see võiks leida uue omaniku. Tasuta transpordi teenus kehtib Tallinna ja Tallinna lähiümbruse (kuni 20 km Tallinnast) elanikele.

Transpordi tellimiseks võta ühendust Taaskasutuskeskusega telefonil 5553 0242 või saada e-kiri info@taaskasutus.ee.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.