"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Tibusid loetakse ka kevadel (0)
11. aprill 2007

Kooliaastaring erineb aastaringist looduses, toimides justkui sellele vastupidiselt. Kui looduses valitseb sügis, algab koolis uus elu. Kui loodus valmistub kevadiseks ärkamiseks ja suviseks kasvamiseks, jäävad klassiruumid vaikseks ja liikumine seal peatub mõneks ajaks peaaegu täiesti. Kooliaasta alguse ja lõpu vahele aga mahub nii tõsiseid pingutusi kui ka suurepäraseid tulemusi.

Sel õppeaastal õpib Tallinna munitsipaalkoolides 44 372 õpilast. Neist 4711 on jõudnud põhikooli ja 4249 gümnaasiumi lõpusirgele. Juba 14. aprillil tuleb abiturientidel istuda eksamilaua taha, et sooritada üks tähtsamaid küpsuseksameid – emakeel. See on aeg, mil tuleb anda endast parim tõestamaks pikkade kooliaastate jooksul saadud teadmiste olemasolu ja kasutamisoskust. Kirjand on kohustuslik eksam kõigile ning sel aastal kirjutab seda eesti keeles üle 3200 ja vene keeles üle 1600 lõpetaja.

Usun, et keskkond, milles lapsed oma põhitööd tehes – õppides – suurema osa päevast viibivad, on oluline nende kasvamisel sotsiaalseks linnakodanikuks, kes oskab väärtustada ilu ja inimesi enda ümber. Olles harjunud meeldiva ja puhta ümbrusega oma koolis, soovib ta loodetavasti sama näha ka linnas ning annab oma parima selle loomiseks ja hoidmiseks.

Sügisel kolisid mitmed koolid uue näo saanud ruumidesse. Kokku investeeriti 2006. aastal Tallinna haridusasutuste kordategemisse 210 miljonit krooni. Koolihoonete uuendamine jätkub aga endise hooga nii sel kui järgnevatelgi õppeaastatel.

Siiski on nii, et tellistest ja mördist ehitatakse küll majad, aga naer ja lapsed annavad neile elu ning õppimine ja õpetamine teevad neist koolid. Seetõttu on mul eriti hea meel tõdeda, et koolid ei ole kohaks, kus käiakse pelgalt kohustuse ja mugava ning meeldiva äraolemise tõttu, vaid seal tegutseb palju aktiivseid ja õpihimulisi noori ning tublisid õpetajaid.

Sellele, et noored peavad haridust ja ka haritust väärtuseks, mille nimel tasub pingutada, viitavad mitmed aasta jooksul olümpiaadidel, konkurssidel ja võistlustel saavutatud tulemused, mille üle võime kõik uhked olla.

4. aprillil autasustati Tõnismäe Reaalkoolis 2007. aasta olümpiaadide ülelinnaliste võistluste võitjaid ja nende juhendajaid-õpetajaid. Autasustamisele oli palutud 110 õpilast, kellest 21 saavutasid 1.–3. koha koguni mitmel olümpiaadil. Koolivoorudes osales sellel õppeaastal Tallinnas 6291 õpilast ning edasi pääses neist ülelinnalistele võistlustele 1675 õpilast.

Kõige osavõturohkemad olümpiaadid olid sel õppeaastal matemaatika, geograafia ja bioloogia (näiteks matemaatikas osales koolivoorus 1629 õpilast, geograafias 1201 õpilast).

Olümpiaadide üleriigilised lõppvoorud toimuvad 20. maini ja õppeaasta lõpuks selguvad nende õpilaste nimed, kes esindavad Eestit suvel toimuvatel rahvusvahelistel olümpiaadidel. Eelmisel õppeaastal osalesid Eesti õpilased 12 rahvusvahelisel olümpiaadil. Kaasa toodi 30 medalit, sh Tallinna õpilaste võidetud kaks kuld-, kuus hõbe- ja kaks pronksmedalit.

Need suurepärased tulemused näitavad meie noorte inimeste sügavat huvi teadmiste vastu ja soovi teha enamat, kui neilt oodatakse.

Õppurite laiale silmaringile ja elus edasi jõudmise soovile viitavad ka nende lõpueksamite eelistused. Juba teist aastat järjest on populaarseimaiks valikuiks inglise ja eesti keel.

Huvi keelte vastu näitab soovi näha maailma hoopis laiemalt kui oma koduõu seda võimaldab, suhelda mõtlevate inimestega erinevates valdkondades ja riikides. Ka teised peamised eksamieelistused – matemaatika, ühiskonnaõpetus ja geograafia – räägivad selget keelt noorte inimeste soovist elu edasi viia ja ühiskonnas toimuvates protsessides kaasa rääkida.

Igati positiivne on riigikeele eksami valinute hulk, mis annab tunnistust muukeelsete noorte huvist eesti keele ja kultuuri vastu ning soovist olla oma riigi täisväärtuslik kodanik.
Aasta 2007 on Tallinnas kuulutatud noorteaastaks. Tallinna päeval, 15. mail antakse võim linnas noortele. Tallinna noored inimesed on oma heade saavutustega tõestanud, et nad väärivad seda. Nagu varasematelgi aastatel, ootab Tallinna linnapea parimaid gümnaasiumilõpetajaid raekotta, et neid tubli töö eest tänada.

Tänan siinkohal Tallinna haridusameti nimel kõiki tublisid õppijaid ning ka nende õpetajaid, kelle panust noore inimese edusammudes ei saa alahinnata.
Soovin kõigile jaksu, vastupidavust ja ka pisut õnne eksamiperioodi edukaks läbimiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.