"Kriisiolukordades on igasugused naljamehed väga nõutud, sest nad aitavad ventiili lahedamaks keerata. Võim, iseäranis autoritaarne, kardab saada välja naerdud."

Hardi Volmer, muusik ja filmimees
Kestab heakorrakuu (0)
25. aprill 2007

Tallinna puhtus sõltub meist igaühest, metsaalustesse prügihunnikute tekkimises ei saa süüdistada linnavalitsust. Hooletute kaaslinlaste järelt koristamisega saavad linna puhtamaks muutmisele kaasa aidata kõik.

Heakorrakuul korraldavad koristustalguid kõik linnaosad. Hoolimatute kaaslinaste poolt metsaalustesse veetavad olmejäätmehunnikud on igal kevadel üheks suuremaks linnaosavalitsuste probleemiks. Paraku tekivad paljud omavolilised prügimäed kasutuseta riigimaadele, kuid riik omanikuna ei suvatse oma kinnisvara korrashoiu eest hoolt kanda.

Eelmisel nädalal Lasnamäel heakorrastamise probleemidega tutvunud linnapea Edgar Savisaare sõnul tuleb need vastutustundetud isikud, kes jultunult prügikuhilaid teede ja tänavate äärde poetavad, teolt tabada. «Selleks peavad munitsipaalpolitseinikud reide tihendama,» ütles Savisaar.

«Vaatamata sellele, et Lasnamäe linnaosa töötajad on teinud tõsiseid pingutusi ja reformimata riigimaadelt tonnide viisi vanu autorehve ning muid jäätmeid ära vedanud, on linnaosa korrastamiseks vaja teha veel väga palju tööd,» ütles linnapea.

Lisaks talgutele kuulutati Lasnamäel välja heakorrakonkurss «Lasnamäe puhtaks!», mille eesmärk on kaasata kodupaiga korrastamisele võimalikult palju linlasi.

Selliseid hooletusse jäetud reformimata riigimaid on paraku üksjagu ka kesklinnas.
Abilinnapea Taavi Aasa sõnul ei kavatse linnavalitsus leppida riigiinstitutsioonide ükskõiksusega nende hallataval reformimata riigimaal toimuva suhtes. «Kui nõuame heakorraeeskirjast kinnipidamist linlastelt, siis seda enam eeldame seaduskuulekust täidesaatva võimu esindajatelt,» lisas Aas.

Tallinna munitsipaalpolitsei on võtnud ebaseaduslike prügiladustuskohtade likvideerimise üheks tegevusprioriteediks. «Tahame saavutada olukorra, kus piisav omanikukontroll ja -vastutus muudab olmeprahi ja ehitusjäätmete ladustamise selleks mitte mõeldud kohtadesse võimatuks,» lisas Järvik.

Munitsipaalpolitsei on koos linnaosavalitsustega alustanud tööd kõigi linna territooriumil asuvate ebaseaduslike prügiladustuskohtade kaardistamiseks ning nende võimalikult kiiresti likvideerimiseks.

Linnavalitsus eraldas linnaosavalitsustele täiendavateks heakorratöödeks reservfondist kokku ligi 2,1 miljonit krooni, mille eest likvideeritakse reformimata riigimaale tekkinud omavolilised prügimäed, korrastatakse talvel sõidukite parkimise tagajärjel rikutud haljasalad, vahetatakse liiv munitsipaliseerimata maadel asuvatel lastemänguväljakutel ja korrastatakse nendel olevad elemendid.

Talgupäevad

• 26. aprillil Kristiine – Tedre äär (Mooni ja Sõpruse pst vaheline ala)
• 27. aprillil kella 12–16 Haaberstis Kakumäe rannapargis
• 27. aprillil Põhja-Tallinnas Stroomi rannapargis ja metsas
• 27. aprillil kell 14 Mustamäel Kadaka metsapargis
• 28. aprillil kell 10 Haaberstis Sõudebaasi tee äärse metsapargi ja jaanitule platsi koristustööd koos Keskerakonna MTÜ Keskpäev ja linnaosa vabatahtlikega
• 3. mail kell 13 Pirital rannametsa suurpuhastus koos Coca-Cola HBC Eestiga
• 4. mail kella 12–16 kesklinnas Maarjamäel Mäe tänava nõlval
• 6. mail Kodu pargis (Magasini 26) 15–26-aastastele noortele mõeldud üritus «Linn lilleliseks». Ürituse patroon on riigikogu aseesimees Jüri Ratas. Korraldab MTÜ Tegusad Eesti Noored. Kavas on puuetega ja puueteta noorte koostöös park korrastada ja sellega Tallinn rohelisemaks ja puhtamaks muuta. Lisainfo kodulehel www.ten.ee/linnlilleliseks.
• 12. mail Siselinna kalmistul üritus «Hooldamata hauad korda». Korrastatakse mahajäetud haudasid, tutvustatakse kalmistu ajalugu ning tehakse ringkäik kalmistu märkimisväärsemate haudade ja hauatähiste juurde.
• 12. mail koristustalgud Kadrioru pargis
Konkursid
• «Parima haljastusega korteriühistu»
• «Parima haljastuse lahendusega avalik asutus»
Kevadlaat
• 4. mail Mustamäe Prisma ees (Tammsaare tee 116)
Infopäev
• 4. mail Haaberstis heakorrakuu teabepäev korteriühistutele koos prügiveofirmaga Adelan OÜ.
Heakorrakampaaniad
• AS Kuusakoski aitab koduaiad vanametallist puhastada. Metallesemete kogumise kampaania kestab 31. maini. Kampaania raames metalli loovutanud või müünud inimeste vahel loositakse välja Statoili 5000-kroonised kinkekaardid. Kõik soovijad saavad vanametalli veoks laenutada kaheks tunniks tasuta vanarauakäru, millega saab korraga vedada kuni 550 kilo vanametalli.
• Eesti Jäätmeringlus OÜ pakub heakorrakuu jooksul soodsamat aia- ja pargijäätmete äraveohinda kõikidele Tallinna linna elanikele, ettevõtetele ja linnaosavalitsustele.
• Koos OÜga Kesto kogutakse elanikelt ohtlikke jäätmeid (jääkõlid ja õlifiltrid, õlised pühkmematerjalid, värvi-, liimi-, laki- ja lahustijäätmed jaepakendis, elavhõbelambid, aegunud ja kasutuskõlbmatud ravimid ja muud meditsiinilised jäätmed, kemikaalid ja pestitsiidide jäätmed, elavhõbekraadiklaasid ja muud elavhõbedat sisaldavad jäätmed, patareid ja akud)
28. aprillist 6. maini toimuvate kogumisreidide käigus. Täpsem info heakorrakuu koduleheküljel ja linna abitelefonil 1345.
• Nõmme linnaosa valitsus aitab majade fassaade ja aedu remontida – koos firmadega Kemiflora AS, Puumarket AS ja Esraven (Key Ehituskaubad) võimaldatakse selle tarvis soodsama hinnaga puitmaterjale ja värvi soetada.
Lõpuüritus
• 20. mail jalgrattamatk Vabaduse väljakult Paljassaarele

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.