"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Solaariumis tasub olla ettevaatlik (0)
25. aprill 2007

Linnavolikogu tarbijakaitsekomisjoni juht Tatjana Vassiljeva kutsub ettevaatlikkusele solaariumis.

Linnavolikogu tarbijakaitsekomisjon võttis enne suve linna solaariumid luubi alla ning uuris tervisekaitsetalitusest, milliste kaebuste ja probleemidega solaariumikliendid tavaliselt hädas on.

Päiksevaeses Eestis on solaarium juba pikemat aega populaarsust kogunud. Päevitamine ergutab ainevahetust, parandades kaltsiumi omastamist ja D-vitamiini sünteesi, tugevdab immuunsüsteemi ja suurendab koormustaluvust. Rannahooaja eel kasvab tung kunstliku päikese alla veelgi. Tihti unustatakse aga seejuures, et solaariumist võib saada lisaks nahapõletusele ja villidele ka pigmendilaigud kuni DNA mutatsioonide ja kasvajate tekkeni välja.

Tervisekaitse poole pöörduvad inimesed enamasti just põletuste korral, mille põhjustajaks on sageli UV-kiirguslampide vanusega mittearvestamine. Uhiuute lampide puhul on kiirgus 20% tugevam ning samavõrra tuleks vähendada ka päevitusaega. Solaariumitöötajate kohuseks on klienti teavitada, kui seadme lambid on just vahetatud ning aidata kliendil ka sellele vastav protseduuriaeg määrata. Probleeme võivad põhjustada ka liiga vanad lambid, mille mõju tundub kliendile nõrgem ja ärgitab teda kauem päevitama. Sageli nõuavad inimesed ise soovitatust pikemat päevitusaega ning kõrvetavad ennast ära. Päevitus tekib teatavasti alles ööpäev pärast solaariumi külastamist ja seetõttu ei oska kliendid sageli päevitusaega õigesti määrata.

Kliendi teadmatuse vastu peaksid aitama koolitatud solaariumitöötajad, kuid just koolituse puudumine on üks kahest solaariumiga seonduvast suuremast probleemist. Mitte sugugi igas solaariumis ei teavitata inimesi võimalikest vastunäidustustest ega nõustata klienti päevitusaja määramisel. Teiseks probleemiks on UV-kiirguslampide vilets hooldamine, näiteks ei vahetata lampe õigel ajal välja.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.