"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Linn pakub abivajajaile koduteenuseid (0)
08. mai 2007

Tallinna sotsiaalhoolekandesüsteem pakub abivajajatele koduteenuseid, mis aitavad neil harjumuspärases keskkonnas toime tulla. Koduhooldus hõlmab nii kodu- kui ka isikuabiteenuseid ning vähekindlustatutel on võimalik neid saada tasuta või soodushinnaga.

Abilinnapea Merike Martinsoni sõnul on linna koduteenuste eesmärgiks säilitada eakale või puudega inimesele tema harjumuspärane elukeskkond kodus.

«Mullu osutati linnaosade sotsiaalhoolekande osakondade ja sotsiaalmajade kaudu koduhooldust 1585 inimesele,» ütles Martinson. «Võrreldes 2005. aastaga on teenindatud inimeste arv tõusnud 381 võrra, mis näitab teenuse vajalikkust.»

Koduteenuseid saavad taotleda need eakad või puuetega inimesed, kellel pole seadusjärgseid ülalpidajaid ja kelle elukoht rahvastikuregistri andmetel on Tallinn. Need inimesed vajavad kõrvalabi tulenevalt oma tervislikust seisundist ja/või vanusest ja nende võimalused ei ole piisavad iseseisvaks toimetulekuks ja vajaliku hoolduse kindlustamiseks.

Koduteenused jagunevad omakorda kodu- ja isikuabiteenusteks. Koduteenuseks on kütmisabi, toiduainete ja majapidamistarvetega varustamine, riiete hooldus, ühekordne asjaajamine jm; isikuabiks näiteks abistamine söömisel, liikumisel, pesemisel jne. Koduhooldustöötaja toob kliendile vajalikud toiduained ja majapidamistarbed lähimast kauplusest. Koduteenuseid osutatakse kuni 20 tundi nädalas.

Koduteenuste hinnad kehtestab linnavalitsus ja kliendi oma osalustasu määramise aluseks on valitsuse kehtestatud alampalga määr. Koduteenuseid osutatakse isikule tasuta siis, kui ta on toimetulekutoetuse saaja või tema sissetulek on väiksem kui kehtiv alampalk (tänavu 3600 krooni).

Eakad, kelle sissetulek ületab kehtiva alampalga määra ja kel pole seadusjärgseid ülalpidajaid, peavad teenuse eest tasuma 10 krooni tunnis. Nendele klientidele, kes on ise või kelle lähedased on võimelised koduteenuste eest täies ulatuses tasuma, on teenuse tunnihind 54 krooni.

Koduteenuse taotlemiseks tuleb pöörduda oma elukohajärgsesse sotsiaalhoolekande osakonda kirjaliku avaldusega, millele on lisatud arstitõend nakkushaiguste puudumise kohta. Sotsiaalhoolekande osakond korraldab kodukülastuse, mille käigus selgitatakse välja koduteenuse vajadus.

Selleks aastaks on linn koduteenusele oma eelarvest eraldanud ligi 26 miljonit krooni.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.