"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Tallinn püüab taastada kodurahu (0)
08. mai 2007

Tallinna linnavalitsus kutsus kokku kodurahu foorumi eesmärgiga maandada ühiskonnas tekkinud pingeid ning leida võimalus rahuliku kooselu jätkamiseks.

Salme kultuurikeskuses sai reedel täissaali ees oma seisukohad ja ettepanekud välja öelda üle 50 inimese – teadlased, erinevate organisatsioonide esindajad, linnavolikogu liikmed ja ka lihtsalt linnakodanikud.

Tallinna linnavolikogu esimehe Toomas Vitsuti sõnul võtsid foorumist osa eesti ja vene kogukonna aktiivsemad esindajad. «Kui see oleks kujunenud ühe kogukonna ürituseks, ei oleks sellisel foorumil mitte mingit mõtet. Oleme rõõmsad, et oleme suutnud teha sammu ühiskonna reaalse konsolideerimise suunas,» ütles Vitsut.

Riigikogu liikme Vladimir Velmanni sõnul tehakse foorumiga järjekordne katse ühendada erinevad grupid, unustada tuleb isiklikud huvid ja keskenduda ühistele. «Kui me tahame elada kodanikuühiskonnas, peavad tegema mõlemad pooled suuri jõupingutusi,» lisas Velmann.

Tallinna linnapea Edgar Savisaar ütles kodurahu foorumi lõpusõnavõtus, et ühiskonnas tekkinud pingete maandamiseks kokku kutsutud foorum peaks muutuma püsivalt tegutsevaks.

«See, mille me täna algatasime, on pika tee algus,» ütles Savisaar. «Peame õppima üksteist kuulama ja teiste seisukohtadega arvestama.»

Savisaare sõnul on praegu supp veel tuline ning hinnanguid kujundab ajalugu, neid ei panda paika järgmiseks kolmapäevaks. «Foorumil on mõte siis, kui see ei ole ei venelaste ega eestlaste oma, vaid seal mõistetakse teineteist,» lisas Savisaar.

«Me peame jätma ka oma lastele ja lastelastele vaba demokraatliku ühiskonna, seetõttu on meist igaühel, sõltumata vaadetest, põhjust toimunusse kriitiliselt suhtuda,» ütles Savisaar. «See on meie vääramatu õigus ja seda ei saa meilt keegi võtta.»

Savisaare sõnul on neid, kes on kriitilised tema suhtes, ja neid, kes on kriitilised peaminister Andrus Ansipi suhtes. «Aga milles on süüdi kesklinna poodide omanikud? Mille eest neid karistati? Kas tõesti selle eest, et me ei suuda ühist keelt leida?» küsis Savisaar. «Pöörduksin meediaväljaannete esindajate poole, kuigi tean juba ette, et Eesti kanalid tõstavad tänasest foorumist Lebedevi, kes siit tribüünilt oma loosungeid hõikas. Aga mida näitavad vene kanalid? Massiteabevahendid peavad valgustama toimunut mitmekülgselt ja mitte kontekstist välja rebima. Eesmärk on meil üks – taastada rahu ja hoida oma riiki.»

Foorumile registreerus sadu organisatsioone ja üksikisikuid. Savisaar tänas foorumi algul kogunenuid nende hea tahte eest pingete maandamisele kaasa aidata ning soovi eest tekkinud olukorrale ühiselt lahendust otsida.

Tallinna Ülikooli professor Rein Ruutsoo rõhutas oma sõnavõtus kodanikuühiskonna vajalikkust riigis. Tallinna linnavolikogu liige Leonid Mihhailov ütles, et kuna enamik linlastest ei toetanud pronkssõduri kõrvaldamist ning linnavalitsusel ei olnud vajalikku informatsiooni, oli kuju äraviimine väär. Politoloog Anu Toots nägi juhtunus totalitarismi väljendust ning leidis, et poliitikud ja ametnikud on kriitika suhtes liialt allergilised.

Inimõiguste Infokeskuse esindaja Aleksei Semjonov tundis muret miitingute ja avalike koosolekute keelu pärast, mis läheb vastuollu kodanike põhiõigustega.

Sotsioloog Iiris Pettai leidis, et oleme saanud tõsise õppetunni. «Oleme rahvusküsimuste suhtes elanud illusoorses maailmas, tajumata, et vene kogukond pole nõus kõige sellega, mida neile peale surutakse,» nentis Pettai. Ta tõdes, et kaudselt on venekeelse elanikkonna diskrimineerimine olemas. Pettai sõnul on vene kogukonna nõrk külg kahjuks see, et läbirääkimised usaldatakse äärmuslikele liidritele. Üha enam tuleb minna läbirääkimiste ja kompromisside teed, rõhutas Pettai.

Tallinna Vene Koolide Õpetajate Liitu esindav Ljudmilla Poljakova rõhutas, et probleemiks on madal vaimse hariduse tase ning et tähtis on integreerimine kultuuri kaudu.

Kultuuriteadlane Linnar Priimägi leidis, et valitsus alustas kodusõda, küsimus on selles, kas see kogub jõudu või raugeb. Kodusõja lõpetamiseks tuleb võidelda fanatismi ilmingutega ning sõda tuleb lõplikult võita aastaks 2011, muidu ei vääri Tallinn Euroopa kultuuripealinna nime.

Liidia Kõlvart vähemusrahvuseid ühendavast mittetulundusühingust Lüüra ütles, et dialoog juba tekib, kuna siin saalis on ka eesti intelligents. Prantsuse Lütseumi direktor Lauri Leesi tegi üleskutse nimetada pronkssõduriplats Üksmeele väljakuks ning leidis, et sündmusteni viis hariduse alafinantseerimine. Ka nägi koolidirektor pronksmehest suuremat probleemi koolist vaid 15 meetri kaugusel asuvas viinapoes ning tahtlikus rahva mürgitamises, mis ei jätagi võimalust kultuuriliseks integratsiooniks.

Foorumil esitatud küsimustele vastatakse ka Tallinna kodulehe kaudu.

Foorumile olid kutsutud nii eesti kui ka vene arvamusliidrid, samuti said seal osaleda organisatsioonide esindajad ja end eelnevalt registreerinud linnaelanikud.
Kodurahu foorumil võeti vastu ka ühispöördumine. Uuesti koguneb kõigile avatud kodurahu foorum mai teisel poolel.

PÖÖRDUMINE

Head eestimaalased,

Me oleme seisnud külg külje kõrval ja ehitanud koos Eestit, kus kõigil siin elavatel inimestel oleks hea ja turvaline elada. Me oleme oma valiku teinud – me oleme seisnud Eesti eest ja oleme töötanud Eesti heaks. Täna, pärast nädalataguseid traagilisi sündmusi tunneme me muret ja südamevalu, sest sellest «meiest» on saanud ühe hetkega «meie» ja «nemad». Me ei luba sellise poliitika jätkumist ja taasiseseisvumisaastate ühistöö viljade hävitamist.

Nädalataguste sündmusteni viis pikk, jõupositsioonilt peetud monoloog. Me mõistame hukka nii lugupidamatu poliitilise jõudemonstratsiooni II maailmasõja mälestusmärgi teisaldamisel Tõnismäelt kui ka kaks ööd kestnud vandalismi. Iga klaasikild neil rahututel öödel oli kild meie kõikide südames.

Meie, kodurahu foorumist osavõtjate arvates ei ole kellelgi õigust sellist sõda Tallinna tänavatel korrata. Me mõistame hukka igasugused provokatsioonid ja vägivalla õhutamise teo või sõnaga ükskõik, kes selle taga seisavad. Kutsume üles selle vastu seisma põhimõtteliselt ja sammugi tagasi astumata.

Meie, kodurahu foorumist osavõtjad, soovime üles ehitada uue dialoogi. Me seisame selle eest, et meil kõigil oleks õigus oma mõtetele ja tunnetele. Ühistöö aluseks ei saa olla erinevate arvamuste naeruvääristamine, rääkimata lõhede süvendamisest rahvuste vahel.
Meie Eesti riigi kohus on kaitsta kõigi inimeste õigusi ja vabadusi!

Iga katse koostööks on positiivne samm edasi. Võti uueks dialoogiks asub meie endi kätes, olgem targad ja ettenägelikud. Kutsume üles ühinema kodurahu foorumi algatusrühmaga. See on võimalus dialoogiks kõigile neile, kes soovivad rahumeelselt elada ja oma arvamust avaldada.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.