"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Et emad ei kardaks laste pärast (0)
13. juuni 2007

Tallinna linnavalitsuse pressiteenistus väljastab iga kuu uudise selle kohta, et linnas tõuseb sündide arv. Eilsed vastsündinud hakkavad aga peagi pead tõstma ning avastama maailma enda ümber. Kahjuks tuleb tunnistada, et paljudele neist tekib esimese visuaalse mulje tulemusena pilt mänguhoovist, mida ilmestavad roostes liumäed ja lõhutud äärtega liivakastid.

Eelmisel aastal viidi linnas ellu projekt, mille raames ehitati ning remonditi sada lastemänguväljakut.

See muutis linna üldilme küll paremaks, kuid tervikuna probleemi ei lahendanud. Tallinnas on siiani puudu kohtadest, kus lapsed saaks lõbusalt ja ohutult aega veeta.
Tallinna linn tellis auditi, et saada tervikpilt lastemänguväljakute seisukorrast. 16. mail esitas OÜ Tiptiptap linnavalitsusele auditi tulemuste kokkuvõtted, mis ei osutunud rahuldavaks.

Esiteks on nüüdseks teada, et 249 mänguväljakut 573st on lastele mängimiseks ohtlikud ning 180 mänguväljakut potentsiaalselt ohtlikud. Absoluutselt ohutuks tunnistati umbes 150 lastemänguväljakut, mida ei ole sugugi piisavalt.

Ohtlikuks loeti mänguväljak, kus esines vähemalt üks järgnevatest näitajatest:

1) liivaalal püstine/katkine metalltoru
2) atraktsioonide turvaalad ebapiisavad
3) mänguelemendid ei vasta EVS EN1176 nõuetele (nt ringronila)
4) liurenn katki, roostes
5) mänguväljakul vanad betoneerimise jäägid
6) atraktsioonid deformeerunud
7) atraktsioonide detailid aegunud (lagunenud/mädanenud), ära kulunud.

Millised on siis linnavalitsuse järgmised sammud? Tänaseks on juba välja kuulutatud riigihange amortiseerunud mänguväljakute likvideerimiseks. Lähipäevil kuulutatakse välja ka konkurss uute mänguväljakute ehitamiseks. Veel sellel aastal plaanib linn likvideerida 97 lastemänguväljakut Lasnamäel, ülejäänud linnaosades võetakse plaani 80 mänguväljaku likvideerimine.

Ärge mõelge, et meie lapsed jäetakse mängimisvõimalustest ilma. Esiteks, likvideeritavad mänguväljakud ei ole aastaid kasutuses olnud, kuna selleks ei ole tingimusi. Teiseks, likvideerimisega asi ei piirdu, Lasnamäele ehitatakse 50 uut lastemänguväljakut ning aasta lõpuks peaks enamus neist valmis olema.

Uute mänguväljakute ehitamisel oleme tähelepanu pööranud ka nende tulevasele hooldusele. Oleme välja kuulutanud hanke avalike mänguväljakute tehnilise hoolduse ostmiseks. Eesmärk on väljakute ja mänguelementide pidev ülevaatus ja hooldus vähemalt kord nädalas, vajadusel ka rohkem.

Hooldus tähendab katkiste mänguelementide parandamist, asendamist, puhastamist, värvimist jne. Keskkonnaamet hakkab vahetama liivakastide liiva regulaarselt kord aastas. Mänguväljakute lähedusse paigaldatakse teadetetahvlid hooldaja andmetega, et linlased saaksid tekkinud kahjustustest või vigadest kohe ise teada anda.

Mänguväljakute hooldus on äärmiselt vajalik, kuna sellega pikendame oluliselt väljakute eluiga ning stabiilselt on tagatud järelevalve, millega väldime ohtlike olukordade tekkimise võimalust laste mängumaadel.

Seega pole kaugel päev, mil roostetanud liumäed hoovidest kaovad ning laste mängimine väljakutel enam lapsevanemaid ei hirmuta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.