"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Noored kogunevad pealinna laulu- ja tantsupeole (0)
13. juuni 2007

Kümnendal noorte laulu- ja tantsupeol osaleb 35 000 lauljat, tantsijat ja orkestranti – seekord on laulu- ja tantsupeo lavastajad sidunud kaks pidu üheks, millel on ühine algus 29. juunil tantsuplatsil ja lõpp 1. juulil lauluväljakul.

Laulupeol osaleb tänavu 831 koori ehk enam kui 21 000 lauljat ning tantsupeol 127 tantsurühma ehk enam kui 7800 tantsijat, lisaks 47 orkestrit ehk rohkem kui 1600 noort instrumentalisti ja peoliste täiskasvanud saatjad – ühtekokku 35 000 osalejat. Noortepeo peakorraldaja, Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA juhataja Aet Maatee sõnul oli sel aastal tõesti nii palju soovijaid, et kogu selle väe vastuvõtmine on korraldajatele tõsine katsumus.

Tallinna linnast on lubatud noorte laulu- ja tantsupeole 236 kollektiivi rohkem kui 7000 laulja, tantsija, pillimehe ja võimlejaga. Laulupeole läheb aga pealinnast 175 koori ja orkestrit 6200 osavõtjaga ning tantsupeole 61 rahvatantsu- ja võimlejate rühma 897 osavõtjaga.

Noortepeoga on seotud ka enamik pealinna koolidest. Nimelt majutavad laulu- ja tantsupeolisi kõik, v.a remondis olevad koolid. Tallinna abilinnapea Kaia Jäppineni sõnul on Tallinnal iga laulu- ja tantsupeoga kaasnenud meeldiv kohustus korraldada peost osavõtjate majutus. «Seoses Tallinna kandideerimisega Euroopa kultuuripealinnaks aastal 2011 on kavas korraldada samal aastal ehk siis üks aasta planeeritust varem ka noorte laulu- ja tantsupidu,» märkis Jäppinen. «Sellega saame Euroopale ning kogu maailmale näidata üht meie ajaloo pikaajalisemat kultuurisündmust – laulu- ja tantsupidu. Kuna lapsed ja noored on need, kes meie tavasid ja traditsioone jätkavad, on õige just nende laulu- ja tantsupeoga eesti kultuuri Euroopale tutvustada.»

Noorte laulu- ja tantsupeo kavas on tehtud ka uuendusi – paljudele kavas olevatele lauludele on tehtud uued seaded ning just «Ilmapuu lävel» tantsupeo tarvis on loodud palju uusi tantse. 80% tantsupeol esitatavatest tantsudest on loodud just selle peo jaoks. Esmakordselt on laulupeol saateansambliks 600 noore instrumentalistiga ühendorkester. Orkester ühendab paljude Eesti muusikakoolide õpilasi, mis on neile väga oluliseks väljundiks. Noorte laulupeo «Ilmapuu» kunstiliseks juhiks on Aarne Saluveer ja tantsupeo «Lävel» kunstiliseks juhiks Maido Saar.

Noorte laulu- ja tantsupeo teemaks on «Ilmapuu lävel», mis ühendab laulupeo teema «Ilmapuu» ja tantsupeo teema «Lävel» ning rõhutab, et tegemist on ühe ja ühtse peoga. Ilmapuu on iidne ja maailmas laialt levinud mütopoeetiline kujund, mis Eesti kultuuri kontekstis on taeva, maa ja allilma ning õhu, vee, maa ja tule ühendaja.

Laulupeo kunstiline juht Aarne Saluveer on öelnud, et laulupidu on otsekui Ilmapuu, mis ühendab inimesi, põlvkondi, ajastuid ja keskkonda. «Inimesed Eesti erinevaist paikkondadest koonduvad laulupeol ühiseks tüveks, millest hargnevad okstena meie oma laulud,» selgitas Saluveer.

Noorte laulu- ja tantsupeo sõnumitoojad on näitleja Marko Matvere, lastekirjanik Leelo Tungal ning muusikud Tõnis Mägi ja Gerli Padar. Samuti on kõik neli ise tihedalt peoga seotud: Marko Matvere ja Gerli Padar on noortepeo juhid, Tõnis Mägi esineb laulupeol lauluga «Palve» ja Leelo Tungal on kirjutanud mitmete esitatavate laulude tekstid.

X noorte laulu- ja tantsupidu
Reede, 29. juuni
19 Kalevi staadionil X noorte laulu- ja tantsupeo avamine
Tantsupeo I etendus

Laupäev, 30. juuni
11 Kalevi staadionil tantsupeo II etendus
16 Kalevi staadionil tantsupeo III etendus
20 lauluväljakul lustipidu kõigile pidulistele
 
Pühapäev, 1. juuli
9–13 rongkäik Vabaduse väljakult lauluväljakule
13 laulupidu Tallinna lauluväljakul
 
Laulu-ja tantsupeo pileteid saab osta Piletilevist.
Tantsupeo pileti hinnad kuni 24. juunini vastavalt istekohale 80 (40*), 100 (60*) ja 300 krooni. Alates 25. juunist 100 (50*), 120 (80*) ja
300 krooni.

* Sooduspilet kehtib õpilasele, üliõpilasele ja pensionärile soodustust tõendava dokumendi esitamisel.
Laulupeo piletihinnad kuni 24. juunini: üldala seisukoha täispilet
70 krooni (sooduspilet 40 krooni), istekohad 400 ja 500 krooni
(vastavalt istekohale).
Alates 25. juunist maksab üldala seisukoha üldpilet 100 krooni
(sooduspilet 50 krooni), istekoht 400 ja 500 krooni. Kuni 6-aastastele (kaasa arvatud) on sissepääs tasuta.

Lauluväljakul on avatud reedel ja laupäeval ka pilli-, mängu-, laulu-, muinasjutu- ja tantsukojad, et otsida ja leida ilmapuu juuri. Eesti Näituste paviljonis on 27. juunist 1. juulini avatud üleriigiline õpilastööde näitus «Õuepuu», kuraatoriks Anu Raud.
Vastavalt Tallinna linnavolikogu otsusele on noorte laulu- ja tantsupeol osalejatel õigus Tallinna ühissõidukites tasuta sõita 25. juunist 1. juulini, kui nad kannavad spetsiaalse kujundusega randmepaela.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.